Facebook
Twitter
In English

Jaakko Vähämaa (ESRC) vei Helsinki Openin ykköspalkinnon sunnuntaina Talihallissa päättyneessä Helsinki Open turnauksessa. Loppuottelussa Vähämaa löi Aleksi Leskisen (Senators) suoraan kolmessa erässä. Pronssia otti Janne Järvinen (ESRC) kukistamalla Anssi Määttäsen (TSSq) niin ikään kolmessa erässä.

Kakkoskaavion voton vei Arttu Turtonen (NääsSq), toiseksi tuli Erik Mäki (NääsSq) ja kolmanneksi Olli Marjomaa (HSK).
Kolmoskaaviossa paras oli Jussi Vikström (HSRC) ennen Henri Kanasta (JoSK) ja Jonne Stengårdia (SquNa).
Kisa oli taas houkutellut paikalle kymmenkunta venäläistä pelaajaa, joiden taso viime vuoteen verrattuna oli selvästi korkeampi.
Kilpailun striimaus squash.fi/livessä aiheutti lievän paniikin järjestäjille, kun striimikone ei suostunut käynnistymään sunnuntaiaamuna. Se saatin kuitenkin käyntiin jo päivän kolmanteen otteluun mennessä ja kaikki tallennetut ottelut ovat tavan mukaan katsottavissa jälkilähetyksinä YouTubessa.
Jouko Puustisen kisakuvat.

Miehet 1

Helsinki Open 2013

1. kierros
Marko Kämäräinen Senators – Esa Naukkarinen KSQ 11/4 7/11 9/11 11/9 11/1
Anssi Määttänen TSSq – Iiro Stubin ESRC 13/11 11/6 11/8
Santtu Puurunen Sq-88 – Raimo Yliranta JSK 9/11 4/11 11/6 11/4 11/7
Jaakko-Antti Peltola HSRC – Topias Aalto ESRC 8/11 11/4 11/6 11/7
2. kierros
Jaakko Vähämaa ESRC – Marko Kämäräinen 11/5 11/6 11/7
Anssi Määttänen – Ville Karsikas 11/7 11/2 11/4
Janne Järvinen ESRC – Santtu Puurunen 11/6 11/9 11/6
Aleksi Leskinen Senators – Jaakko-Antti Peltola 11/8 11/7 11/8
Välierät
Jaakko Vähämaa – Anssi Määttänen 11/5 11/8 11/7
Aleksi Leskinen – Janne Järvinen 11/5 11/3 8/11 11/7
Pronssiottelu
Janne Järvinen – Anssi Määttänen 11/7 11/9 11/8
Loppuottelu
Jaakko Vähämaa – Aleksi Leskinen 11/5 11/8 11/8

Sijat 5-8
Ville Karsikas – Marko K’ämäräinen 11/3 11/3 11/7
Jaakko-Antti Peltola – Santtu Puurunen 12/10 11/8 11/5
Sijat 7-8
Marko Kämäräinen – Santtu Puurunen 8/11 12/10 12/10 11/4
Sijat 5-6
Ville Karsikas – Jaakko-Antii Peltola 11/8 11/7 2/11 19/21 11/2

Sijat 9-12
Esa Naukkarinen – Iiro Stubin 11/9 11/5 11/6
Raimo Yliranta – Topias Aalto 11/4 12/10 11/5
Sijat 11-12
Iiro Stubin – Topias Aalto w.o.
Sijat 9-10
Raimo Yliranta – Esa Naukkarinen 11/6 10/12 11/8 12/10


Miehet 2

1. kierros
Erik Mäki NääsSq – Eemeli Hautanen JSK 10/12 11/4 13/11 11/8
Jouko Puustinen – Martti Nakari 5/11 9/11 17/15 14/12 11/6
Olli Marjomaa HSK – Tuomo Pohjamies ESRC 11/8 11/6 5/11 11/7
Touko Juntunen ESRC – Jarmo Karjala HSRC 11/6 7/11 11/8 1/11 11/3
Jack Westren-Doll JSK – Timo Pajo SqK 10/12 9/11 14/12 11/9 11/6
Arttu Turtonen NääsSq – Kristian Ulfves ESP 11/2 11/3 11/3
Kale Leskinen HSK – Jani Stengård SquNa 11/5 11/4 11/5
Petteri Tiitinen TSSq – Justus Putsela MiSq 12/10 11/4 12/10
2. kierros
Erik Mäki – Jouko Puustinen 10/12 11/1 11/5 11/3
Olli Marjomaa – Touko Juntunen 11/7 8/11 11/7 11/8
Arttu Turtonen – Jack Westren-Doll 8/11 9/11 11/4 11/8 13/11
Petteri Tiitinen – Kale Leskinen 11/9 11/3 11/7
Välierät
Erik Mäki – Olli Marjomaa 8/11 12/10 11/8 13/11
Arttu Turtonen – Petteri Tiitinen w.o.
Pronssiottelu
Olli Marjomaa – Petteri Tiitinen w.o.
Loppuottelu
Arttu Turtonen – Erik Mäki 11/4 5/11 11/9 11/3

Sijat 5-8
Touko Juntunen – Jouko Puustinen 11/7 11/8 12/10
Jack Westren-Doll – Kale Leskinen 11/7 11/5 11/8
Sijat 7-8
Jouko Puustinen – Kale Leskinen 11/8 6/11 12/10 11/2
Sijat 5-6
Touko Juntunen – Jack Westren-Doll 16/14 10/12 5/11 11/7 11/9

Sijat 9-16
Eemeli Hautanen – Martti Nakari 11/3 11/3 11/8
Jarmo Karjala . Tuomo Pohjamies 11/7 11/6 4/11 10/12 11/8
Kristian Ulfves – Timo Pajo w.o.
Justus Putsela – Jani Stengård 11/7 12/10 11/4
Sijat 9-12
Eemeli Hautanen – Jarmo Karjala 11/3 11/3 11/9
Kristian Ulfves – Justus Putsela 11/5 11/5 11/1
Sijat 11-12
Justus Putsela – Jarmo Karjala w.o.
Sijat 9-10
Eemeli Hautanen – Kristian Ulfves 11/6 11/2 11/2

Sijat 13-14
Tuomo Pohjamies – Martti Nakari 7/11 5/11 11/6 11/6 13/11
Jani Stengård ja Timo Pajo dnf


Miehet 3

1. kierros
Antti Lind HSRC – Stats Fedotov RUS 11/6 11/3 11/9
Heikki Hassinen ESRC – Andrey Chistov RUS 11/5 11/8 11/9
Sami Kivilä TSSq – Tatyana Nikitina RUS 11/6 11/3 11/5
Igor Tischenko RUS – Janne-Matti Peltola HSRC 11/8 9/11 11/8 11/6
Pavel Sregeev RUS – Aleksandra Evdokimova RUS 11/7 11/3 11/4
Lars Ekholm VSK – Olga Severinova RUS 11/3 11/6 8/11 11/8
Alexander Atamanov RUS – Pavel Sherbina RUS 11/9 11/4 12/10
Tero Mäenpää TSSq – Artyom Kozlov RUS 11/4 11/2 11/1
2. kierros
Henri Kananen JoSK – Antti Lind 11/4 11/3 11/2
Heikki Hassinen – Risto Välimäki ESP 11/9 11/8 13/15 7/11 11/6
Janne Falck ESP – Sami Kivilä 11/3 11/5 11/9
Torbjörn Koivisto ESP – Igor Tischenko 11/5 11/9 11/6
Jonne Stengård SquNa – Pavel Sergeev 11/7 11/4 11/4
Jan Riutta HSK – Lars Ekholm 11/6 11/3 11/3
Alexander Atamanov – Erkki Pyynönen NääsSq 2/11 11/7 11/4 11/6
Jussi Viktröm HSRC – Tero Mäenpää 11/4 11/4 11/6
3. kierros
Henri Kananen – Heikki Hassinen 11/4 11/7 11/5
Janne Falck – Torbjörn Koivisto 11/4 11/6 11/6
Jonne Stengård – Jan Riutta 11/4 11/6 12/10
Jussi Vikström – Alexander Atamanov 9/11 11/3 11/4 11/4
Välierät
Henri Kananen – Janne falck 11/4 14/16 11/3 11/4
Jussi Vikström – Jonne Stengård 11/3 15/13 11/5
Pronssiottelu
Jonne Stengård – Janne Falck 11/9 14/12 8/11 14/12
Loppuottelu
Jussi Vikström – Henri Kananen 11/8 8/11 11/9 18/16

Sijat 5-8
Heikki Hassinen – Torbjörn Koivisto 11/8 11/3 11/5
Alexander Atamanov – Jan Riutta 7/11 11/7 8/11 11/8 11/5
Sijat 7-8
Jan Riutta – Torbjörn Koivisto 11/6 11/6 9/11 6/11 11/8
Sijat 5-6
Alexander Atamanov – Heikki Hassinen 11/5 11/8 11/9

Sijat 9-16
Antti Lind – Risto Välimäki 11/9 11/9 11/1
Igor Tischenko – Sami Kivilä w.o.
Lars Ekholm – Pavel Sregeev 5/11 6/11 13/11 12/10 11/6
Erkki Pyynönen – Tero Mäenpää w.o.
Sijat 9-12
Antti Lind – Igor Tischenko 11/9 11/4 10/12 11/4
Erkki Pyynönen – Lars Ekholm 11/9 11/5 11/7
Sijat 11-12
Igor Tischenko – Lars Ekholm 9/11 11/5 11/5 9/11 11/3
Sijat 9-10
Antti Lind – Erkki Pyynönen 12/10 12/10 9/11 11/7

Sijat 13-14
Risto Välimäki – Pavel Sergeev 11/1 11/6 11/4
Sija 16
Sami Kivilä ja Tero Mäenpää dnf

Sijat 17-24
Andrey Chistov – Stats Fedotov 9/11 11/6 11/5 9/11 11/3
Janne-Matti Peltola – Tatyana Nikitina 8/11 11/5 11/8 11/4
Olga Severinova – Aleksandra Evdokimova 11/9 12/10 10/12 11/9
Pavel Sherbins – Artyom Kozlov 11/3 11/6 11/5
Sijat 17-20
Andrey Chistov – Janne-Matti Peltola 11/7 11/6 11/9
Pavel Sherbina – Olga Severinova 11/4 11/6 11/2
Sijat 19-20
Pavel Sherbina – Andrey Chistov 11/6 11/7 11/8

Sijat 21-24
Stats Fedotov – Tatyana Nikitina 11/3 11/5 11/9
Artyom Kozlov – Aleksandra Evdokimova 11/8 11/8 11/2
Sijat 23-24
Tatyana Nikitina – Aleksandra Evdokimova 11/5 6/11 11/4 11&7
Sijat 21-22
Stats Fedotov – Artyom Kozlov 11/4 11/3 11/6