Facebook
Twitter
In English

Helsinki Senatorsin Tatu Knuutila kuittasi Eliittisarjan Espoo Dunlop Openin ykköspalkinnon sunnuntaina Esport Centerissä. Loppuottelu sai ikävän lopun, kun HSRC:n Kristian Rautiainen joutui luovuttamaan neljännessä erässä pohkeen kramppaamisen vuoksi.


Tulokset Tournamentsoftwaressa. sekä alempana tällä sivulla.


Rautiainen oli yllätyksellisesti selviytynyt loppuotteluun kukistamalla ensimmäistä kertaa urallaan Suomen kolmosen Matias Tuomen (ESRC) välierissä 84 minuuttisessa neljän erän ottelussa. Toisessa välierässä Knuutila voitti JSK:n Jami Äijäsen niinikään neljässä erässä, mutta puolessa ajassa. Miesten pronssiottelussa Tuomi voitti Äijäsen suoraan kolmessa erässä.

Naisten ykköskaavion voitti odotetusti ESRC:n Emilia Soini lyömällä MiSq:n Saara Valtolan loppuottelussa erin 3-1. Pronssiottelussa ESRC:n Emilia Korhonen otti 3-1 voiton HSRC:n Maarit Ekholmista

Miesten kakkoskaaviossa vahvin oli KSQ:n Riku Mehta 3-0 voitolla HSK:n Olli Marjomaasta. ESRC:n Tero Timberg kuittasi pronssia ennen saman seuran Touko Juntusta.

Naisten kakkoskaavio oli puhtaasti järjestävän seuran heiniä. Voiton vei Raila Luhtala, toinen oli Tiina Koivu ja kolmas Inka Luhtala.

Miesten kolmoskaaviossa miehet joutuivat taipumaan SqK:n Riina Koskiselle, joka vei ykköspalkinnon ennen toiseksi tullutta SqJu:n Martti Hämäläistä ja pronssille yltänyttä ESRC:n Mika Laakkosta.


Espoo Dunlop Open Eliitti

Miehet 1 (PSA Closed Satellite)

1. kierros
Matias Tuomi ESRC – Jaakko-Antti Peltola HSRC 11/3 12/10 11/0
Miko Äijänen JSK – Santtu Puurunen Sq-88 11/2 11/4 11/9
Aleksi Leskinen Senators – Raimo Yliranta JSK 11/6 9/11 11/3 11/5
Kristian Rautiainen HSRC – Topias Aalto ESRC 11/7 11/2 11/4
Jami Äijänen JSK – Marko Kämäräinen Senators w.o.
Ville Karsikas JSK – Iiro Stubin ESRC 11/13 11/2 11/3 11/0
Janne Järvinen ESRC – Meelis Prett JSK 11/6 11/2 11/6
Tatu Knuutila Senators – Kenneth Wennström HSRC 11/5 11/3 11/4
Puolivälierät
Matias Tuomi – Miko Äijänen 11/4 3/11 11/1 11/7
Kristian Rautiainen – Aleksi Leskinen 12/10 11/8 11/3
Jami Äijänen – Ville Karsikas 11/3 11/6 11/6
Tatu Knuutila – Janne Järvinen 7/11 11/1 11/3 11/6
Välierät
Kristian Rautiainen – Matias Tuomi 11/6 8/11 11/7 11/7
Tatu Knuutila – Jami Äijänen 12/10 11/4 8/11 11/3
Pronssiottelu
Matias Tuomi – Jami Äijänen 12/10 11/7 11/4
Loppuottelu
Tatu Knuutila – Kristian Rautiainen 11/5 9/11 11/1 8/4 rtd.

Sijat 5-8
Miko Äijänen – Aleksi Leskinen 11/8 11/8 11/6
Janne Järvinen – Ville Karsikas 11/5 11/4 11/8
Sijat 7-8
Aleksi Leskinen – Ville Karsikas 11/7 11/8 11/8
Sijat 5-6
Miko Äijänen – Janne Järvinen 11/6 11/8 6/11 11/9

Sijat 9-16
Jaakko-Antti Peltola – Santtu Puurunen 11/7 11/8 11/9
Raimo Yliranta – Topias Aalto 8/11 11/3 11/7 11/6
Iiro Stubin bye
Meelis Prett – Kenneth Wennström 11/3 6/11 11/5 8/11 11/6
Sijat 9-12
Jaakko-Antti Peltola – Raimo Yliranta 11/8 11/4 9/11 11/4
Meelis Prett – Iiro Stubin w.o.
Sijat 9-10
Jaakko-Antti Peltola – Meelis Prett 11/7 8/11 11/8 8/11 11/7
Sijat 13-16
Santtu Puurunen – Topias Aalto w.o.
Kenneth Wennström bye
Sija 13-14
Kenneth Wennström – Santtu Puurunen 14/12 11/7 12/10


Naiset 1

1. kierros
Emilia Soini ESRC – Marja Vainio JSK 11/6 11/3 11/4
Emilia Korhonen ESRC – Riina Koskinen SqK 11/3 11/4 11/8
Maarit Ekholm HSRC – Nea Falck ESRC 4/11 15/13 13/11 4/11 11/6
Saara Valtola MiSq – Riikka Piekäinen ESRC 11/8 11/2 11/5
Välierät
Emilia Soini – Emilia Korhonen 11/3 11/4 11/9
Saara Valtola – Maarit Ekholm 16/14 11/7 11/4
Pronssiottelu
Emilia Korhonen – Maarit Ekholm 11/5 3/11 15/13 11/9
Loppuottelu
Emilia Soini – Saara Valtola 11/3 9/11 11/3 11/4

Sijat 5-8
Riina Koskinen – Marja Vainio 11/7 11/4 11/3
Riikka Piekäinen – Nea Falck 12/10 11/2 11/4
Sijat 7-8
Nea Falck – Marja Vainio 6/11 11/4 11/9 11/9
Sijat 5-6
Riikka Piekäinen – Riina Koskinen 9/11 11/7 11/8 11/


Miehet 2

1. kierros
Eemieli Hautanen JSK – Tapio Jokinen ESRC 11/4 11/4 5/11 4/11 11/8
Esa Sutelainen HSRC – Kim Korhonen ESRC 11/5 4/11 11/5 11/5
Tauri Talu EST – Petri Kela ESRC 5/11 8/11 11/6 11/6 11/2
2. kierros
Tero Timberg ESRC – Eemeli Hautanen 11/9 11/7 11/3
Jouko Puustinen KSQ – Tuomo Pohjamies ESRC
Mikko Rautiola ESRC – Martti Nakari ESP 11/3 11/6 11/7
Riku Mehta KSQ – Esa Sutelainen 11/8 11/3 11/4
Olli Marjomaa HSK – Erik Mäki NääsSq 18/16 7/11 11/5 11/8
Jack Westren-Doll JSK – Sebastian Lilja ESRC 10/12 11/1 11/8 11/6
Touko Juntunen ESRC – Kristian Ulfves ESP 11/3 11/7 3/11 11/8
Harry Lilja ESRC – Tauri Talu 11/8 11/3 9/11 10/12 11/7
Puolivälierät
Tero Timberg – Tuomo Pohjamies 8/11 11/6 12/10 11/8
Riku Mehta – Mikko Rautiola 11/4 11/9 11/3
Olli Marjomaa – Jack Westren-Doll 11/6 11/5 11/7
Touko Juntunen – Harry Lilja 7/11 11/3 12/10 11/7
Välierät
Riku Mehta – Tero Timberg 11/9 8/11 11/2 12/10
Olli Marjomaa – Touko Juntunen 12/10 12/10 6/11 6/11 11/3
Pronssiottelu
Tero Timberg – Touko Juntunen 11/5 11/8 11/7
Loppuottelu
Riku Mehta – Olli Marjomaa 12/10 11/3 11/9

Sijat 5-8
Mikko Rautiola – Tuomo Pohjamies 11/5 11/7 9/11 7/11 11/8
Harry Lilja – Jack Westren-Doll 11/4 11/8 11/5
Sijat 7-8
Jack Westren-Doll – Tuomo Pohjamies 9/11 11/6 11/4 11/5
Sijat 5-6
Mikko Rautiola – Harry Lilja 11/7 11/5 11/9

Sijat 9-16
Eemeli Hautanen – Jouko Puustinen 11/5 11/8 11/7
Esa Sutelainen – Martti Nakari 11/2 11/5 11/5
Sebastian Lilja – Erik Mäki 11/4 9/11 11/4 11/5
Tauri Talu – Kristian Ulfves 7/11 11/9 11/13 15/13 11/4
Sijat 9-12
Eemeli Hautanen – Esa Sutelainen 1/6 11/7 11/5
Tauri Talu – Sebastian Lilja 11/7 11/5 13/11
Sijat 11-12
Sebastian Lilja – Esa Sutelainen 11/4 11/8 5/11 13/11
Sijat 9-10
Eemeli Hautanen – Tauri Talu 7/11 12/10 11/1 11/9

Sijat 13-16
Jouko Puustinen – Martti Nakari 11/9 11/7 12/10
Kristian Ukfves – Erik Mäki w.o.

Sijat 17-19
Tapio Jokinen – Kim Korhonen 11/4 4/11 11/4 11/3
Sijat 17-18
Petri Kela – Tapio Jokinen w.o.


Naiset 2

1. kierros
Inka Luhtala ESRC – Sanna Koivumäki ESRC 11/4 11/2 11/6
Tiina Koivu ESRC – Natalia Pokrovskaya RUS 8/11 11/9 13/11 rtd.
Jenni Heikkilä ESRC – Johanna Penttilä ESRC w.o.
Raila Luhtala ESRC – Tatyana Nikitina RUS 11/1 11/5 11/7
Välierät
Tiina Koivu – Inka Luhtala 6/11 11/4 11/7 11/4
Raila Luhtala – Jenni Heikkilä 11/6 11/3 11/1
Pronssiottelu
Inka Luhtala – Jenni Heikkilä 11/9 11/2 11/9
Loppuottelu
Raila Luhtala – Tiina Koivu 11/9 11/8 11/9

Sijat 5-6
Tatyana Nikitina – Sanna Koivumäki 11/7 11/8 11/4


Miehet 3

1. kierros
Risto Vuopala HSRC – Ville Koskinen SqK 11/8 11/6 11/9
Martti Hämäläinen SqJu – Kari Aalto ESRC 11/9 9/11 11/7 12/10
Markku Kaistinen JSK – Bertil Walli ESP 8/11 9/11 11/3 11/7 16/14
Elias Korhonen ESRC – Juha Tirkkonen ESP 11/8 6/11 11/7 18/16
Riina Koskinen SqK – Jani Häkkinen ESRC 11/4 11/5 11/5
Heikki Hassinen ESRC – Tero Mäenpää TSSq 4/11 11/8 11/5 11/13 12/10
Juho Halonen SqK – Oskari Keijonen ESRC w.o.
Heikki Teräsvirta MiSq – Lars Ekholm VSK 11/7 11/3 11/3
2. kierros
Risto Vuopala – Torbjörn Koivisto ESP 11/4 5/11 11/8 11/5
Martti Hämäläinen – Roope Suutari MiSq 11/7 11/13 13/11 11/5
Mika Laakkonen ESRC – Markku Kaistinen 11/8 11/9 9/11 11/5
Ilkka Virtanen JSK – Elias Korhonen 6/11 11/4 11/3 11/6
Riina Koskinen – Janne Falck ESP 11/2 7/11 11/9 11/6
Risto Välimäki – Heikki Hassinen 11/7 9/11 11/9 7/11 11/4
Juho Halonen – Vesa Vähämaa ESRC 11/8 11/3 11/8
Petri Toivonen TSSq – Heikki Teräsvirta 11/4 11/0 11/5
Puolivälierät
Martti Hämäläinen – Risto Vuopala 11/6 10/12 11/7 11/1
Mika Laakkonen – Ilkka Virtanen 3/11 11/7 11/9 11/5
Riina Koskinen – Risto Välimäki 11/4 11/5 11/3
Juho Halonen – Petri Toivonen 11/6 11/3 8/11 11/13 11/2
Välierät
Martti Hämäläinen – Mika Laakkonen
Riina Koskinen – Juho Halonen 11/9 12/14 11/7 11/7
Pronssiottelu
Mika Laakkonen – Juho Halonen 10/12 15/13 8/11 11/6 11/0
Loppuottelu
Riina Koskinen – Martti Hämäläinen 11/8 14/12 9/11 11/4

Sijat 5-8
Risto Vuopala – Ilkka Virtanen 11/2 11/3 11/4
Risto Välimäki – Petri Toivonen w.o.
Sijat 5-6
Risto Välimäki – Risto Vuopala 11/6 12/10 11/6

Sijat 9-16
Roope Suutari – Torbjörn Koivisto 11/4 11/6 11/9
Elias Korhonen – Markku Kaistinen 11/7 7/11 9/11 11/8 11/7
Heikki Hassinen – Janne Falck w.o.
Vesa Vähämaa – Heikki Teräsvirta 11/6 11/7 11/7
Sijat 9-12
Roope Suutari – Elias Korhonen 11/7 11/5 11/3
Heikki Hassinen – Vesa Vähämaa 11/9 11/2 11/5
Sijat 11-12
Vesa Vähämaa – Elias Korhonen 11/4 9/11 4/11 11/8 12/10
Sijat 9-10
Roope Suutari – Heikki Hassinen 11/6 11/9 8/11 11/7

Sijat 13-16
Markku Kaistinen – Torbjörn Koivisto 11/6 7/11 7/11 11/7 15/13
Heikki Teräsvirta – Janne Falck w.o.
Sijat 13-14
Markku Kaistinen – Heikki Teräsvirta 9/11 11/2 11/8 11/6

Sijat 17-23
Ville Koskinen – Kari Aalto 13/11 11/6 12/14 11/8
Juha Tirkkonen – Bertil Walli 11/8 11/6 6/11 11/3
Tero Mäenpää – Jani Häkkinen 11/6 11/5 11/3
Lars Ekholm bye
Sijat 17-20
Juha Tirkkonen – Ville Koskinen 11/9 11/9 11/6
Tero Mäenpää – Lars Ekholm 11/5 11/4 11/7
Sijat 19-20
Ville Koskinen – Lars Ekholm 15/13 11/8 11/3
Sijat 17-18
Tero Mäenpää – Juha Tirkkonen w.o.

Sijat 21-23
Bertil Walli – Kari Aalto 4/11 11/6 13/11 4/11 11/8
Sijat 21-22
Bertil Walli – Jani Häkkinen w.o.