Facebook
Twitter
In English

ESRC ja OSK olivat odotetusti omaa luokkaansa juniorien joukkue-SM kisoissa lauantaina Talihallissa. Molemmat voittivat neljä ja HSRC yhden yhdeksästä jaossa olevasta mitalista.

Kilpailu järjestettiin nyt ensimmäistä kertaa ja mukaan oli ilmoittautunut peräti 22 joukkuetta. Tunnelma oli katossa koko päivän ja vaikka tasoerot olivat joskus melko suuret nähtiin myös paljon tasaisia ja jännittäviä otteluja.

Juniorien joukkue-SM 2013

u19

Lohko A
ESRC Tykit – ESRC Vompatit 3-0
Antti Okkonen – Jenni Heikkilä 11/3 11/5 11/5
Sebastian Lilja – Atte Mäkinen 11/3 11/3 11/5
Mika Laakkonen – Inka Luhtala 11/3 11/2 11/2
OSKollit – ESRC Vompatit 3-0
Severi Salminen – Jenni Heikkilä 11/8 12/10 11/4
Teemu Mankinen – Attte Mäkinen 11/5 10/12 11/3 10/12 11/3
Axel Åström – Inka Luhtala 11/9 7/11 11/9 6/11 11/8
ESRC Tykit – OSKollit 3-0
Antti Okkonen – Severi Salminen 11/1 11/9 11/6
Sebastian Lilja – Teemu Mankinen 11/1 11/6 11/3
Mika Laakkonen – Axel Åström 11/2 11/4 11/5

Lohko B
OSKarpaasit – ESRC Mörssärit 3-0
Santeri Pukari – Eetu Vilminko 11/0 11/0 11/4
Samuli Antikainen – Henrik Nortamo 11/6 11/5 11/3
Nuutti Ruokangas – Sampo Vaisalo 11/2 11/2 11/4
ESRC Puumat – ESRC Mörssärit 3-0
Katri Aalto-Setälä – Eetu Vilminko 11/9 11/3 11/5
Sofia Korpeinen – Henrik Nortamo 7/11 11/2 12/10 11/5
Cecilia Lilja – Sampo Vaisalo 11/4 11/5 11/3
OSKarpaasit – ESRC Puumat 2-1
Santeri Pukari – Katri Aalto-Setälä 9/11 5/11 11/7 11/6 6/11
Samuli Antikainen – Sofia Korpeinen 11/2 11/7 11/5
Nuutti Ruokangas – Cecilia Lilja 11/0 11/1 11/3

Loppuottelu
OSKarpaasit – ESRC Tykit 2-1
Santeri Pukari – Antti Okkonen 11/13 6/11 5/11
Samuli Antikainen – Sebastian Lilja 11/5 9/11 11/7 11/5
Nuutti Ruokangas – Mika Laakkonen 11/3 11/6 11/5
Pronssuottelu
OSKollit – ESRC Puumat 2-1
Severi Salminen – Katri Aalto-Setälä 8/11 4/11 2/11
Teemu Mankinen – Sofia Korpeinen 11/8 11/3 11/1
Axel Åström – Cecilia Lilja 13/11 11/5 11/8
Sijat 5-6
ESRC Vompatit -ESRC Mörssärit 3-0
Jenni Heikkilä – Eetu Vilminko 10/12 9/11 11/3 11/9 11/4
Atte Mäkinen – Henrik Nortamo 11/5 12/10 9/11 12/10
Inka Luhtala – Sampo Vaisalo 12/10 11/6 11/1


u15

Lohko A
OSKärpät – HSRC 1-2
Topi Takaluoma – Ville Muhonen 7/11 3/11 10/12
Samuli Niskala – Eero Karjala 11/2 11/5 11/0
Jasper Liikanen . Leo Paatelainen 3/11 7/11 5/11
ESRC Pantterit – HSK Ketut 3-0
Tuomas Kaukonen – Meeri Särkkä 11/7 11/5 11/1
Sanna Koivumäki – Liisa Serenius 11/8 11/7 11/3
Santeri Poussa – Salla Serenius 11/1 12/10 11/8
OSKärpät – HSK Ketut 3-0
Topi Takaluoma – Meeri Särkkä 11/1 12/10 11/8
Samuli Niskala – Liisa Serenius 11/1 11/1 11/1
Jasper Liikanen – Salla Serenius 11/6 6/11 11/3 11/7
ESRC Pantterit – HSRC 1-2
Tuomas Kaukonen – Patrik Kasén 9/11 11/5 11/7 11/5
Sanna Koivumäki – Eero Karjala 5/11 2/11 5/11
Santeri Poussa – Leo Paatelainen 10/12 11/13 7/11
OSKärpät – ESRC Pantterit 1-2
Topi Takaluoma – Tuomas Kaukonen 0/11 4/11 3/11
Samuli Niskala – Sanna Koivumäki 11/1 11/2 11/3
Jasper Liikanen – Santeri Poussa 6/11 9/11 11/8 9/11
HSK Ketut – HSRC 1-2
Meeri Särkkä – Ville Muhonen 3/11 3/11 8/11
Liisa Serenius – Eero Karjala 5/11 2/11 3/11
Salla Serenius – Patrik Kasen 7/11 11/6 11/7 7/11 11/8

Lohko B
OSKuutit – OSKimulit 1-2
Leevi Jokinen – Saana Valasma 6/11 1/11 5/11
Veikko Herola – Milla Uusitalo 8/11 4/11 10/12
Oskari Laitinen – Iida Takaluoma 11/6 6/11 11/5 11/4
ESRC Gepardit – HSK Ahmat 3-0
Ella Heikkilä – Petteri Rahikainen 11/2 11/6 11/1
Niklas Kankaanpää – Juho Vierelä 11/4 11/1 11/3
Johanna Penttilä – Pyry Anttila 11/0 11/6 11/1
OSKuutit – HSK Ahmat 3-0
Leevi Jokinen – Petteri Rahikainen 8/11 4/11 11/8 13/11 11/8
Veikko Herola – Juho Vierelä 11/3 11/1 11/2
Johannes Hilli – Pyry Anttila 11/6 11/1 11/4
ESRC Gepardit – OSKimulit 0-3
Ella Heikkilä – Saana Valasma 2/11 3/11 3/11
Niklas Kankaanpää – Milla Uusitalo 11/9 5/11 8/11 1/11
Johanna Penttilä – Iida Takaluoma 7/11 2/11 6/11
OSKuutit – ESRC Gepardit 1-2
Leevi Jokinen – Ella Heikkilä 7/11 11/7 11/6 4/11 3/11
Veikko Herola – Niklas Kankaanpää 11/7 7/11 6/11 9/11
Oskari Laitinen – Johanna Penttilä 11/7 11/3 11/3
HSK Ahmat – OSKimulit 0-3
Petteri Rahikainen – Saana Valasma 4/11 0/11 1/11
Juho Vierelä – Milla Uusitalo 3/11 1/11 3/11
Pyry Anttila – Iida takaluoma 7/11 1/11 6/11

Loppuottelu
OSKimulit – HSRC 3-0
Saana Valasma – Ville Muhonen 11/2 11/3 11/8
Milla Uusitalo – Leo Paatelainen 11/2 11/0 11/0
Iida Takaluoma – Patrik Kasen 11/5 11/2 11/4
Pronssiottelu
ESRC Gepardit – ESRC Pantterit 2-1
Ella Heikkilä – Tuomas Kaukonen 2/11 9/11 4/11
Niklas Kankaanpää – Sanna Koivumäki 11/4 11/9 11/4
Johanna Penttilä – Santeri Poussa 11/13 11/4 11/7 11/7
Sijat 5-6
OSKuutit – OSKärpät 2-1
Leevi Jokine – Topi Takaluoman 13/11 11/4 11/5
Veikko Herola – Samuli Niskala 8/11 5/11 5/11
Johannes Hilli – Jasper Liikanen 8/11 11/9 7/11 11/7
Sijat 7-8
HSK Ahmat – HSK Ketut 2-1
Petteri Rahikainen – Meeri Särkkä 11/6 12/10 11/4
Juho Vierelä – Liisa Serenius 5/11 10/12 11/9 12/10 11/5
Pyry Anttila – Salla Serenius 11/7 8/11 4/11 4/11


u11

Lohko A
OSKaverit – HSK Kärpät 3-0
Onni Niskala – Eliel Haapkylä 11/1 11/1 11/2
Oskari Laitinen – Erik Gabrielsen 11/0 11/1 11/0
Johannes Hilli – Tuomas Koivisto 11/1 11/0 11/0
ESRC Tiikerit – TSSq Ropotit 3-0
Ville Eskola – w.o. w.o. 11/0 11/0 11/0
Axel Ollikainen – Antto Määttänen 11/3 11/2 11/5
Antti Laakkonen – Joel Kalliala 11/4 11/2 11/0
OSKaverit – TSSq Ropotit 3-0
Onni Niskala – w.o. w.o. 11/0 11/0 11/0
Oskari Laitinen – Antto Määttänen 11/3 11/3 11/6
Johannes Hilli – Joel Kalliala 11/1 11/0 11/3
ESRC Tiikerit – HSK Kärpät 3-0
Ville Eskola – Eliel Haapkylä 11/4 11/4 11/3
Axel Ollikainen – Erik Gabrielson 11/3 11/1 11/5
Antti Laakkonen – Tuomas Koivisto 11/1 11/4 11/0
OSKaverit – ESRC Tiikerit 3-0
Onni Niskala – Ville Eskola 11/8 11/6 11/5
Oskari Laitinen – Axel Ollikainen 11/2 11/3 11/3
Johannes Hilli – Antti Laakkonen 11/5 10/12 11/1 11/4
TSSq Ropotit – HSK Kärpät 1-2
w.o. – Eliel Haapkylä 0/11 0/11 0/11
Antto Määttänen – Erik Gabrielson 11/6 11/4 13/11
Joel Kalliala – Tuomas Koivisto 11/6 11/1 11/7

Lohko B
ESRC Leijonat – JSK Daltonit 3-0
Ville Ruismäki – Akseli Vastamäki 11/4 11/4 11/2
Sam Aiston – Matias Heikkinen 11/1 11/1 11/1
Max Manninen – Valtteri Ihatsu 11/6 11/0 11/1
TSSq Hyeenat – ESRC Ilvekset 0-3
Cristian Winberg – Jane Kotila 9/11 2/11 1/11
Lotta Toivanen – Juuso Kotila 2/11 9/11 0/11
Otto Toivanen – Christian Lilja 1/11 3/11 6/11
ESRC Leijonat – ESRC Ilvekset 3-0
Ville Ruismäki – Jane Kotila 11/0 11/1 11/1
Sam Aiston – Juuso Kotila 11/2 11/0 11/3
Max Manninen – Christian Lilja 11/1 11/0 11/1
TSSq Hyeenat – JSK Daltonit 0-3
Christian Winberg – Akseli Vastamäki 5/11 3/11 1/11
Lotta Toivanen – Matias Heikkinen 2/11 2/11 6/11
Otto Toivanen – Valtteri Ihatsu 11/9 4/11 7/11 4/11
ESRC Leijonat – TSSq Hyeenat 3-0
Ville Ruismäki – Christian Winberg 11/0 11/1 11/0
Sam Aiston – Lotta Toivanen 11/0 11/1 11/5
Max Manninen – Otto Toivanen 11/2 11/1 11/0
ESRC Ilvekset – JSK Daltonit 2-1
Jane Kotila – Aksel Vastamäki 6/11 2/11 4/11
Juuso Kotila – Matias Heikkinen 12/10 11/3 11/8
Christian Lilja – Valtteri Ihatsu 11/7 11/5 7/11 12/10

Loppuottelu
ESRC Leijonat – OSKaverit 2-1
Ville Ruismäki – Onni Niskala 11/5 11/9 11/2
Sam Aiston – Oskari Laitinen 11/8 11/5 16/14
Max Manninen – Johannes Hilli 11/9 11/4 4/11 9/11 11/13
Pronssiottelu
ESRC Tiikerit – ESRC Ilvekset 3-0
Ville Eskola – Jane Kotila 11/3 11/2 11/2
Axel Ollikainen – Juuso Kotila 11/3 11/4 11/2
Antti Laakkonen – Christian Lilja 11/2 11/8 11/5
Sijat 5-6
JSK Daltonit – TSSq Ropotit 2-1
Akseli Vastamäki – wo 11/0 11/0 11/0
Matias Heikkinen – Antto Määttänen 5/11 11/3 11/5 11/9
Valtteri Ihatsu – Joel Kalliala 5/11 6/11 8/11
Sijat 7-8
HSK Kärpät – TSSq Hyeenat 3-0
Eliel Haapkylä – Christian Winberg 11/3 11/7 11/4
Erik Gabrielsen – Lotta Toivanen 11/5 11/5 11/2
Tuomas Koivisto – Otto Toivanen 9/11 11/5 11/9 10/12 11/7