Facebook
Twitter
In English

Seniorien SM-kisat saatiin päätökseen sunnuntaina Esport Centerissä. Yhdeksässä luokassa kruunattiin uudet mestarit. Järjestävä seura ESP selviytyi mainiosti ensimmäisestä SM-järjestelytehtävästään, mistä squash.fi onnittelee.
Pääsarjojen tulokset on julkaistu täällä alla ja täydelliset tulokset Tournamentsoftwaressa.
Kisakuvia: © Petteri Repo ja © Jouko Puustinen.

Mitalistit luokittain:
N45: 1. Marja Vainio JSK, 2. Sari Ahlblad HSK, 3. Raila Luhtala ESRC
M35: 1. Heikki Ruotanen Sq-88, 2. Kenneth Wennström HSRC, 3. Olli Rounaja ESRC
M40: 1. Marko Kämäräinen Senators, 2. Anssi Määttänen TSSq, 3. Tommi Ryyppö TSSq
M45: 1. Raimo Yliranta JSK, 2. Erik Mäki NääsSq, 3. Jan Wichmann TSK
M50: 1. Kari Lehtola WSK, 2. Harry Lilja ESRC, 3. Teuvo Määttänen YlivSq
M55: 1. Esa Tuominen HSRC, 2. Kale Leskinen HSK, 3. Tuomo Pohjamies ESRC
M60: 1. Kari Kattelus MiSq, 2. Timo Laitinen HSRC, 3. Heikki Hassinen ESRC
M65: 1. Torbjörn Koivisto ESP, 2. Lars Ekholm VSK, 3. Heikki Teräsvirta
M70: 1. Veikko Eloranta LSQ, 2. Pekka Pohjalainen Sq-88, 3. Erkki Juslen ESP

Seniorien SM-kilpailut 2014

Naiset 45

(5:n pelaajan lohko)
Marja Vainio JSK – Sari Ahlblad HSK 11/3 11/7 9/11 11/8
Marja Vainio – Raila Luhtala ESRC 11/3 11/3 11/9
Marja Vainio – Tiina Koivu ESRC 11/7 11/2 11/4
Marja Vainio – Leena Schneider JSK 11/3 11/0 11/3
Sari Ahlblad – Raila Luhtala 11/3 8/11 11/3 12/10
Sari Ahlblad – Tiina Koivu 11/5 11/7 11/5
Sari Ahlblad– Leeja Schneider 11/8 11/3 11/8
Raila Luhtala – Tiina Koivu 11/8 6/11 15/13 11/5
Raila Luhtala – Leena Schneider 11/4 11/8 15/13
Tiina Koivu – Leena Schneider 11/6 11/9 11/8


Miehet 35

Heikki Ruotanen Sq-88 – Kenneth Wennström HSRC 14/12 11/4 6/11 11/2
Heikki Ruotanen – Olli Rounaja ESRC 11/7 11/3 11/2
Kenneth Wennström – Olli Rounaja 11/5 12/10 9/11 11/2


Miehet 40

1. kierros
Petteri Repo HSRC – Mika Leppänen JSK 11/6 11/9 11/3
Petteri Tiitinen TSSq – Jonas Selkälä NääsSq 11/3 11/7 11/8
2. kierros
Anssi Määttänen TSSq – Petteri Repo 11/5 11/6 7/11 11/5
Tero Timberg ESRC – Tero Mäenpää TSSq 11/4 11/1 11/1
Tommi Ryyppö TSSq – Jan Riutta HSK 11/6 11/5 11/2
Marko Kämäräinen Senators – Petteri Tiitinen 11/4 11/4 11/7
Välierät
Anssi Määttänen – Tero Timberg 11/6 11/7 12/10
Marko Kämäräinen – Tommi Ryyppö 11/9 11/0 11/7
Pronssiottelu
Tommi Ryyppö – Tero Timberg 9/11 11/9 11/6 11/9
Loppuottelu
Marko Kämäräinen – Anssi Määttänen 7/11 11/9 4/11 15/13 11/9


Miehet 45

1. kierros
Marko Nakari ESRC – Martti Hämäläinen SqJu 11/7 11/5 11/7
Juha Rintanen SalSi – Ari Vakkala HSRC 11/8 11/9 11/1
Vesa Konttinen JSK – Timo Nousmaa MyyrSq 11/8 11/6 11/7
Jouni Suominen HSK – Tapio Koivu ESRC 11/2 11/6 11/2
Vesa Toropainen ESP – Vesa Vähämaa ESRC 8/11 4/11 11/9 11/9 11/4
2. kierros
Erik Mäki – NääsSq – Marko Nakari 8/11 12/10 11/8 12/10
Petri Toivonen TSSq – Jouko Puustinen KSQ 11/5 11/3 11/5
Petri Kela ESRC – Juha Rintanen 11/5 11/2 11/9
Kristian Ulfves ESP – Vesa Konttinen 11/8 11/9 11/5
Jarmo Karjala HSRC – Jouni Suominen 11/8 11/4 11/9
Jan Wichmann TSK – Tapio Jokinen 11/3 11/7 11/6
Juha Syvänen NääsSq – Mika Mustikainen ESP 9/11 11/7 11/1 14/12
Raimo Yliranta JSK – Vesa Toropainen 11/1 11/4 11/4
3. kierros
Erik Mäki – Petri Toivonen 11/3 11/3 11/4
Kristian Uifves – Petri Kela 11/2 11/6 11/8
Jan Wichmann – Jarmo Karjala 11/5 11/2 11/9
Raimo Yliranta – Juha Syvänen 11/5 11/2 11/3
Välierät
Erik Mäki – Krisian Ulfves 1177 11/2 11/4
Raimo Yliranta – Jan Wichmann 4/11 11/5 11/7 11/6
Pronssiottelu
Jan Wichmann – Kristian Ulfves 11/2 11/4 11/7
Loppuottelu
Raimo Yliranta – Erik Mäki 11/6 3/11 11/5 11/1


Miehet 50

1. kierros
Risto Lambert JSK – Pekka Hirvikoski HSK 11/5 11/3 11/4
Hannu Haanpää ESRC – Jukka Havaste HSRC 11/6 11/13 11/7 12/10
Matti Mannonen HSK – Krister Koivula NääsSq 11/7 2/11 7/11 11/4 11/8
2. kierros
Kari Lehtola WSK – Risto Lambert 11/7 11/0 11/0
Ilkka Moilanen ESRC – Martti Nakari ESP 6/11 9/11 11/9 11/7 11/9
Marko Värilä HSK – Esa Sutelainen HSRC 7/11 11/7 11/9 11/7
Teuvo Määttänen YlivSq – Juha Söderström TSSq 11/6 11/8 11/7
Hannu Haanpää – Ilkka Virtanen JSK 11/8 11/4 11/1
Seppo Raiski Sq-88 – Reijo Särkkä ESP 11/5 11/4 11/3
Timo Palo SqK – Risto Välimäki ESP 11/6 11/9 11/8
Harry Lilja ESRC – Matti Mannonen 8/11 11/2 11/2 11/4
3. kierros
Kari Lehtola – Ilkka Moilanen 11/3 11/4 11/2
Teuvo Määttänen – Marko Värilä 12/10 11/5 12/10
Hannu Haanpää – Seppo Raiski 11/6 11/6 11/7
Harry Lilja – Timo Pajo 11/4 11/4 11/13 11/4
Välierät
Kari Lehtola – Teuvo Määttänen 11/8 11/1 11/4
Harry Lilja – Hannu Haanpää 12/10 14/12 11/6
Pronssiottelu
Teuvo Määttänen – Hannu Haanpää 11/4 11/5 11/7
Loppuottelu
Kari Lehtola – Harry Lilja 11/9 11/2 12/10


Miehet 55

1. kierros
Juha Tirkkonen ESP – Jyrki Wahlstedt HSRC 11/9 11/1 11/1
Janne Falck ESP – Jari Mether HSK 7/11 11/9 11/8 11/7
Timo Tulonen HSRC – Aki Kurronen ESP 11/3 11/1 rtd.
Markku Merta MyyrSq – Kari Aalto ESRC 11/7 9/11 11/8 11/7
Kale Leskinen HSK – Mauri Välimäki OSK 11/5 11/6 11/4
2. kierros
Tuomo Pohjamies ESRC – Juha Tirkkonen 11/6 9/11 11/7 11/2
Esa Tuominen HSRC – Janne Falck 11/6 11/1 6/11 11/6
Timo Tulonen – Olli Lintunen MiSq 11/4 11/8 11/7
Kale Leskinen – Markku Merta 11/3 11/6 11/9
Välierät
Esa Tuominen – Tuomo Pohjamies 11/6 14/16 7/11 11/7 12/10
Kale Leskinen – Timo Tulonen 12/10 11/4 4/11 11/9
Pronssiottelu
Tuomo Pohjamies – Timo Tulonen 11/6 11/3 5/11 11/6
Loppuottelu
Esa Tuominen – Kale Leskinen 12/10 11/6 9/11 10/12 11/9


Miehet 60

1. kierros
Timo Laitinen HSRC – Antti Rajamäki MyyrSq 11/2 11/1 11/2
Kari Kattelus MiSq – Timo Räisänen MyyrSq 11/3 11/8 11/6
2. kierros
Timo Laitinen – Markku Kaistinen JSK 11/8 11/4 11/6
Risto Rapelo NääsSq – Pekka Utti ESP 8/11 6/11 11/6 11/3 12/10
Heikki Hassinen ESRC – Olli Ryyppö YlivSq 11/3 11/1 11/3
Kari Kattelus – Erkki Pyynönen NääsSq 2/11 11/8 11/7 11/5
Välierät
Timo Laitinen – Risto Rapello 11/6 11/8 7/11 9/11 11/7
Kari Kattelus – Heikki Hassinen 13/11 11/8 11/8
Pronssiottelu
Heikki Hassinen – Risto Rapelo 11/3 11/2 9/11 11/2
Loppuottelu
Kari Kattelus – Timo Laitinen 11/3 13/11 12/10


Miehet 65

Lohko A
Torbjörn Koivisto ESP – Jorma Laine ESP 11/6 11/4 11/5
Torbjörn Koivisto – Timo Lampila SalSi 11/5 11/3 11/3
Jorma Laine – Timo Lampila 11/5 11/2 11/7
Lohko B
Lars Ekholm VSK – Eero Mäkinen NääsSq 11/9 11/2 11/8
Lars Ekholm – Pentti Polón ESP 11/3 11/1 11/3
Eero Mäkinen – Pentti Polón 11/0 11/2 11/7
Lohko C
Heikki Teräsvirta MiSq – Bertil Walli ESP 11/6 8/11 11/8 9/11 11/3
Heikki Teräsvirta – Markku Paatelma ESQ 11/0 11/5 11/5
Bertil Walli – Markku Paatelma 11/2 11/6 11/4
Sijat 1-3
Torbjörn Koivisto – Lars Ekholm 11/6 11/5 7/11 11/7
Torbjörn Koivisto – Heikki Teräsvirta 11/5 11/6 11/6
Lars Ekholm – Heikki Teräsvirta 11/8 6/11 11/4 11/13 11/4


Miehet 70

Veikko Eloranta LSQ – Pekka Pohjalainen Sq-88 11/3 11/6 11/5
Veikko Eloranta – Erkki Juslen ESP 11/6 11/3 11/4
Pekka Pohjalainen – Erkki Juslen 11/3 11/4 11/5