Facebook
Twitter
In English

Valmennuksen johtoryhmä on kokouksessaan linjannut maajoukkueiden, leiritysryhmien ja harjoituskeskuksen toimintaa kevätkaudeksi

VJR palaveri 23.1.2014 klo 20-22

Paikalla: Harri Valasma (PJ), Raila Luhtala, Mika Monto
Poissa: J-M Parmonen ja Sami Elopuro (kommentoi asiat puhelimitse ennen palaveria)

1. Maajoukkueiden, leiritysryhmien ja harjoituskeskuksen toiminta kaudella 2013-2014

1.1. Leiritysryhmien kokoonpanot

Ryhmät leireille 21.-23.3.
– Päätettiin tiivistää ryhmiä, koska haluttiin vain 3 leiriryhmää ja 12-14 pelaajaa on sopiva määrä leirin tehokkaaseen pyörittämiseen 5-6 kenttäisellä hallilla
– U17 ja U15 leiriryhmästää tiivistettiin SM kisojen tulosten perusteella ja leiriryhmä käsittää vain EM kisoihin valitut, sekä 2-3 seuraavaksi parasta pelaajaa.
– Myös U13 ryhmää pienennettiin SM tulosten perusteella, kesä/syysleirille katsotaan taas tilanne uudestaan. Tytöissä keskityttiin SM kisoissa U13 sarjassa pärjänneisiin.
– Kaikkiiin leiritysryhmiin tulee leirille toinen valmentaja vastuuvalmentajan avuksi, jotta leirien teho saadaan paremmaksi
– U17/15 EM leirin ajakohta ja paikka päätetään seuraavassa kokouksessa, samoin kun kesäleirin ajankohta ja paikka

SSqL 1 U19, M ja N(Vastuuvalmentaja: AriPelkonen) Merihaka
Kutsuttavat Miehet ja Naiset päätetään seuraavassa kokouksessa 3.3.
U19
Emilia Soini ESRC
Emilia Korhonen ESRC
Kristian Rautiainen HSRC
Jami Äijänen JSK
Miko Äijänen JSK
Riina Koskinen SqK

SSqL 2 U17 ja U15 (Vastuuvalmentaja: Kari) Tali
U17
Nea Falck ESRC
Maarit Ekholm HSRC
Mika Laakkonen ESRC
Sebastian Lilja ESRC
Mirko Muukkonen MiSq
Nuutti Ruokangas OSK
Henrietta Huuhka SqK
U15
Milla Uusitalo OSK
Iida Takaluoma OSK
Saana Valasma OSK
Samuli Niskala SC-Ruka
Ville Koskinen SqK
Elias Korhonen ESRC
Atte Stengård SqNa

SSqL 3 U13 (Vastuuvalmentajat: Toni), Järvenpää
Veikko Herola SqK
Oskari Laitinen OSK
Johannes Hilli OSK
Leo Paatelainen HSRC
Ville Ruismäki ESRC
Atte Marttinen ESRC
Tuomas Kaukonen ESRC
Max Manninen ESRC
Kamilla Stengård SquNa
Viola Joutsi SqNa
Liisa Serenius HSK
Heidi Salmi KSQ

1.2. Harjoituskeskus
HaKe-ryhmä (Ari Pelkonen):
Ei muutoksia
Ari Pelkosella on oikeus kutsua pelaajia treeneihin kenttätilanteen mukaan

Haastajaryhmä: (Valmentajat: Aleksi Leskinen, Jaakko-Antti Peltola)
Sofia Korpeinen ilmoittanut, että ei käy
Uusi pelaaja: Lu Cong ESRC

2. Testaus
– Testit jatkossa kaikille kesän alku / marraskuu
– Tehdään oman valmentajan johdolla, jos ei pääse leirille
– Tarkempi testaus Vierumäellä Miehet / Naiset / U19
o Tilanne testauksen aloituksesta ensi kokouksessa

3. Arvokisat
– Osallistutaan tämän kauden EM kisoihin budjetin mukaan (U15/U17/U19/M/N joukkueet)
– Henkilökohtaisia EM-kisoihin (EICC) lähtijää/lähtiöitä tuetaan, jos liiton hallitus antaa lisävaroja VJR:lle ja pelaajalla mahdollisuus mitaleille
– Poikien MM 2014 Namibiassa osallistutaan
o Tarkempi katsaus projektiin seuraavassa kokouksessa
– EM valinnat hallituksen hyväksyttäväksi:
o Miesten ja Naisten joukkueiden valinta seuraavassa kokouksessa.
• Jäljellä olevat näyttökisat: SM kisat ja Planeetta Internet Open
• Valintaan vaikuttavat myös kaikki muut syksyn ja kevään kotimaiset ja ulkomaiset kisat
o U15:
• Tyttö: Milla Uusitalo OSK
• Varatyttö: Iida Takaluoma OSK
• Pojat: Samuli Niskala SC-Ruka ja Ville Koskinen SqK
• Varapoika: Atte Stengård SqNa / Elias Korhonen ESRC
• Karsinta paikasta seuraavalla leirillä
o U17:
• Tyttö: Nea Falck ESRC
• Varatyttö: Maarit Ekholm HSRC
• Pojat: Miko Äijänen JSK ja Mirko Muukkonen MiSq
• Varapoika: Nuutti Ruokangas OSK / Mika Laakkonen ESRC / Sebastian Lilja ESRC
• Karsinta paikasta seuraavalla leirillä
o U19:
• Tyttö: Emilia Soini ESRC
• Varatyttö: Emilia Korhonen ESRC / Riina Koskinen SqK
• Voidaan nimetä molemmat, peluutuksen päättää valmentaja lähempänä kisaa
• Pojat: Kristian Rautiainen HSRC ja Jami Äijänen JSK
• Varapoika: Miko Äijänen JSK
• Lisäksi henkilökohtaiseen kisaan mahdollisimman monta pelaajaa, jos mahdollista
• Lisätytöt: Nea Falck, Maarit Ekholm tuossa järjestyksessä
• Lisäpojat: Mirko Muukkonen, Matias Hänninen, Matiakselta vaaditaan näyttöjä ennen kisoja (SM kisat, Planeetta).

4. Seuraava kokous
• Ma 3.3. klo 20, webex palaveri