Facebook
Twitter
In English

Tuominen paras
Kauden kolmaa Eliitti-turnaus – Planeetta Internet Dunlop Cup – pelattiin viikonloppuna Talihallissa. Järjestävän seuran (HSRC) Olli Tuominen otti odotetun voiton häviämättä erääkään. Naisten ykköspalkinnon otti ESRC:n Emilia Soini.
Täydelliset tulokset Tournamentsoftwaressa ja viralliset kisakuvat by Petteri Repo täällä.

Planeetta Internet Dunlop Cup

Miehet 1

1. kierros
Olli Tuominen HSRC – Jaanus Pettai JSK 11/4 11/0 11/6
Aleksi Leskinen Senators – Janne Järvinen ESRC 7/11 7/11 11/9 11/8 5/8 rtd.
Javed Ali Sq-88 – Ville Karsikas JSK 11/6 12/10 11/9
Jaakko Vähämaa ESRC – Marko Kämäränen Senators 11/9 11/9 11/2
Tatu Knuutila Senators – Topias Aalto ESRC 11/9 11/4 11/1
Kristian Rautiainen HSRC – Miko Äijänen JSK 11/8 11/7 12/10
Jami Äijänen JSK – Jaakko-Antti Peltola HSRC 11/8 13/11 11/4
Matias Tuomi ESRC – Kristjan Pettai JSK 11/6 8/11 11/8 11/7
Puolivälierät
Olli Tuominen – Aleksi Leskinen 11/5 11/3 11/2
Jaakko Vähämaa – Javed Ali 11/6 11/5 11/5
Tatu Knuutila – Kristian Rautiainen 12/10 5/11 11/5 7/11 11/8
Jami Äijänen – Matias Tuomi 5/11 11/9 11/9 6/11 11/9
Välierät
Olli Tuominen – Jaakko Vähämaa 11/7 11/3 12/10
Tatu Knuutila – Jami Äijänen 7/11 11/7 9/11 11/3 3/0 rtd.
Pronssiottelu
Jaakko Vähämaa – Jami Äijänen w.o.
Loppuottelu
Olli Tuominen – Tatu Knuutila 11/2 11/8 11/5

Miesten pistetilanne:
Tatu Knuutila Senators 63
Kristian Rautiainen HSRC 45
JamiÄijänen JSK 44
Jaakko Vähämaa ESRC 35
MikoÄijänen JSK 32
Aleksi Leskinen Senators 30
Matias Tuomi ESRC 26
Olli Tuominen HSRC 22
Janne Järvinen ESRC 21
Jaanus Pettai JSK 17
Jaakko-Antti Peltola HSRC 16
Ville Karsikas JSK 15
Topias Aalto ESRC 12
Javed Ali Sq-88 9
Heikki Ruotanen Sq-88 8
Kristjan Pettai JSK 8
Meelis Prett JSK 7
Marko Kämäräinen Senators 7
Raimo Yliranta JSK 6
Iiro Stubin ESRC 5
Tuomas Häkkinen MiSq 5
Kenneth Wennsträm HSRC 4
Santtu Puurunen Sq-88 3
Erik Mäki NääsSq 2


Naiset

1. kierros
Emilia Soini ESRC – Sanna Koivumäki ESRC 11/2 11/4 11/1
Riikka Piekäinen ESRC – Maarit Ekholm HSRC w.o.
Nea Falck ESRC – Sari Ahöblad HSK 11/8 11/2 11/8
Riina Koskinen SqK – Raila Luhtala ESRC 11/2 11/2 11/2
Välierät
Emilia Soini – Riikka Piekäinen 11/4 11/2 11/2
Riina Koskinen – Nea Falck 11/9 11/6 11/7
Pronssiottelu
Riikka Piekäinen – Nea Falck 11/6 9/11 11/8 11/6
Loppuottelu
Emilia Soini – Riina Koskinen 11/2 11/5 11/4

Naisten pistetilanne:
Emilia Soini ESRC 66
Riina Koskinen SqK 40
Riikka Piekäinen ESRC 37
Saara Valtola MiSq 33
Emilia Korhonen ESRC 32
Nea Falck ESRC 32
Maarit Ekholm HSRC 20
Elina Kononen ESRC 19
Jutta Tuunanen MiSq 12
Sari Ahlblad HSK 12
Pia Ojala ESRC 11
Sanna Koivumäki ESRC 11
Raila Luhtala ESRC 10
Marja Vainio JSK 9
Marianna Vanhanen MiSq 7
Saana Pohjavaara TSK 5


Miehet 2

1. kierros
Tommi Ryyppö TSSq – Jan Riutta HSK 11/5 7/11 11/0 11/0
Jarmo Karjala HSRC – Petri Kela ESRC 11/6 9/11 11/8 11/2
Kristian Ulfves ESP – Esa Sutelainen HSRC 10/12 11/6 11&7 11/5
Raimo Yliranta JSK – Tuomo Pohjamies ESRC 11/3 11/8 11/2
Aleksander Shilov RUS – Torbjörn Koivisto ESP 11/8 11/4 11/3
Ilmari Vikström HSRC – Jani Stengård SquNa 11/6 11/6 9/11 11/4
Jack Westren-Doll JSK – Kale Leskinen 11/6 10/8 rtd.
Mikko Rautiola – Jonas Selkälä NääsSq 11/3 11/8 11/5
Kai Stör JSK – Mika Laakkonen ESRC 11/6 16/14 11/7
Olli Marjomaa HSK Petteri repo HSRC 11/8 11/8 5/11 11/8
Iiro Stubin ESRC – Alexei Terentiev RUS 11/4 11/4 11/5
Mirko Muukkonen MiSq – Ilkka Virtanen JSK 11/3 11/5 11/4
Meelis Prett JSK – Risto Välimäki ESP 11/9 11/1 11/5
Joonas Karhu LahtiSq – Touko Juntunen ESRC 11/5 11/9 11/2
Kenneth Wennström HSRC – Teuvo Määttänen YlivSq 11/6 8/11 9/11 11/8 11/6
Erik Mäki NääsSq – Marko Värilä HSK 11/6 13/11 11/4
2. kierros
Tommi Ryyppö – Jarmo Karjala 12/10 11/7 11/7
Raimo Yliranta – Kristian Ulfves 11/4 11/4 11/9
Alexander Shilov – Ilmari Vikström 11/6 11/6 11/7
Mikko Rautiola – Jack Westren-Doll 11/2 9/11 11/6 11/3
Kai Stör – Olli Marjomaa 11/6 11/4 7/11 11/8
Mirko Muukkon en – Iiro Stubin 11/8 11/5 11/8
Meelis Prett – Joonas Karhu 13/11 11/5 11/5
Erik Mäki – Kenneth Wennström 11/7 12/10 11/9
Puolivälierät
Tommi Ryyppö – Raimo Yliranta 11/5 6/11 12/10 15/13
Alexander Shilov – Mikko Rautiola 11/5 11/7 6/11 11/9
Kai Stör – Mirko Muukkonen 11/8 11/8 11/3
Erik Mäki – Meelis Prett 12/10 11/7 11/7
Välierät
Tommi Ryyppö – Alexander Shilov 11/4 11/7 12/10
Kai Stör – Erik Mäki 11/8 11/4 11/6
Pronssiottelu
Alexander Shilov – Erik Mäki 11/7 12/10 11/5
Loppuottelu
Kai Stör – Tommi Ryyppö 15/13 7/11 6/11 12/10 17/15


Miehet 3

1. kierros
Tommi Tapola HSRC – Alexey Smirnov RUS 11/9 11/6 11/9
Harri Phja ESRC – Sergei Mazur RUS 11/4 9/11 11/3 8/11 11/4
Jari Mether HSK – Vadim Ponomarev RUS 6/11 11/6 11/2 11/6
Tauri Talu EST – Lupu Pitkänen HSRC 11/3 11/3 11/5
Tapio Koivu ESRC – Andrei Skachkov RUS 11/4 8/11 11/6 11/6
Lars Ekholm VSK – Aleksandr Zhakin RUS 8/11 7/11 11/9 11/9 11/9
Aleksey Popov RUS – Jan Matalamäki HSRC 11/6 11/3 11/3
Vasily Beliaev RUS – Antti Lind HSRC 11/6 11/7 11/7
Teemu Suvanto HSRC – Aleksandr Sadchikov RUS w.o.
2. kierros
Janne Falck ESP – Tommi tapola 11/6 11/8 12/14 6/11 11/1
Jari Mether – Harri Pohja 17/15 11/13 11/8 11/5
Tauri Talu – Juha Tirkkonen ESP 11/1 11/2 11/1
Tapio Koivu – Heikki Hassinen ESRC 11/13 11/8 11/3 6/11 11/4
Atte Stengård SquNa – Lars Ekholm 11/3 11/7 11/9
Aleksey Popov – Ville Koskinen SqK 11/6 11/4 11/9
Teemu Suvanto – Vasily Beliaev 12/10 13/11 11/6
Aleksandr Sadchikov – Esa Tuominen HSRC 11/8 11/9 10/12 14/12
Puolivälierät
Janne Falck – Jari Mether 7/11 11/7 11/8 11/5
Tauri Talu – Tapio Koivu 11/6 11/4 11/7
Alexey Popov – Atte Stengård 11/1 11/4 11/6
Aleksandr Sadchikov – Teemu Suvanto 11/6 11/4 11/3
Välierät
Tauri Taöu – Janne Falck 11/8 11/2 6/11 rtd.
Aleksandr Sadchikov – Aleksey Popov 8/11 11/9 11/1 11/5
Loppuottelu
Tauri Talu – Aleksandr Sadchikov 9/11 17/15 7/11 11/9 11/5