Facebook
Twitter
In English

Karsikas ja Korhonen Eliittivoittajat
Ville Karsikas JSK ja Emilia Korhonen ESRC nousivat korkeimmalle korokkeelle squashin Eliittisarjan finaaltitunauksessa Helsingissä.

Emilia Korhonen löi loppuottelussa Riina Koskinen suoraan kolmessa erässä. Ville Karsikas sen sijaan sai voittonsa Javed Alia vastaan vaikeimman kautta. Karsikas nousi sillasta voittoon pelastettuaan kolme ottelupalloa kolmannessa erässä.
Tulokset on julkaistu täällä alempana sekä Tournamentsoftwaressa.

Eliitti finaali 2014

Miehet 1

1. kierros
Erik Mäki NääsSq – Iiro Stubin ESRC 11/9 11/3 11/4
Raimo Yliranta JSK – Harry Lilja ESRC 11/13 9/11 11/8 11/2 11/7
Javed Ali Sq-88 – Topias Aalto ESRC 11/8 11/1 8/11 12/10
Marko Kämäräinen Senators – Kenneth Wennström HSRC 13/11 11/5 11/7
Puolivälierät
Ville Karsikas JSK – Erik Mäki 11/2 11/4 11/4
Riku Mehta KSQ – Raimo Yliranta 11/5 11/7 11/5
Javed Ali – Jaakko-Antti Peltola 11/9 11/9 11/9
Marko Kämäräinen – Aleksi Leskinen Senators 11/8 7/11 11/4 10/5 rtd
Välierät
Ville Karsikas – Riku Mehta 11/8 11/7 5/11 11/4
Javed Ali – Marko Kämäräinen 11/6 11/8 11/1
Pronssiottelu
Riku Mehta – Marko Kämäräinen 11/8 11/7 5/11 12/10
Loppuottelu
Ville Karsikas – Javed Ali 8/11 6/11 12/10 11/2 11/6

Sijat 5-8
Erik Mäki – Raimo Yliranta 11/9 11/5 6(11 11/8
Jaakko-Antti Peltola bye
Sijat 5-6
Jaakko-Antti Peltola – Erik Mäki 11/3 11/9 11/9

Sijat 9-12
Harry Lilja – Iiro Stubin w.o.
Topias Aalto – Kenneth Wennström 8/11 11/8 11/6 11/7
Sijat 9-10
Topias Aalto – Harry Lilja 12/10 11/4 11/7


Miehet 2

1. kierros
Jussi Viström HSRC – Janne Falck ESP 8/11 11/4 11/6 11/5
Kale Leskinen HSK – Juha Söderström TSSq 11/3 3/11 11/7 3/11 11/6
Risto Välimäki ESP – Risto Lambert JSK 11/9 11/8 7/11 8/11 11/9
Risto Vuopala HSRC – Tero Mäenpää TSSq 11/9 11/4 11/7
Puolovälierät
Jussi Vikström – Touko Juntunen ESRC w.o.
Kale Leskinen – Ilkka Virtanen JSK 11/9 11/8 11/4
Risto Välimäki – Jani Stengård SquNa 9/11 7/11 12/10 15/13 11/8
Joonas Karhu LahtiSq – Risto Vuopala 11/2 11/3 11/2
Välierät
Kale Leskinen – Jussi Vikström 14/12 11/7 11/2
Joonas Karhu – Risto Välimäki 11/5 11/3 11/9
Pronssiottelu
Jussi Vikström – Risto Välimäki 11/6 11/4 11/4
Loppuottelu
Joonas Karhu – Kale Leskinen w.o.

Sijat 5-8
Ilkka Virtanen bye
Risto Vuopala – Jani Stengård 7/11 11/1 14/12 11/7
Sijat 5-6
Ilkka Virtanen – Risto Vuopala 11/9 11/8 8/11 11/5

Sijat 9-12
Janne Falck – Juha Söderström 11/7 9/11 11/8 11/4
Tero Mäenpää – Risto Lambert 9/11 13/11 11/9 rtd
Sijat 9-10
Janne Falck – Tero Mäenpää 11/7 11/6 6/11 11/8


Miehet 3

1. kierros
Jari Halonen MyyrSq – Markku Kaistinen JSK 11/3 11/5 11/5
Riina Koskinen SqK – Jyrki Wahlstedt HSRC 11/4 11/1 11/1
Jari Mether HSK – Atte Stengård SquNa 11/6 11/3 5/11 11/7
Tapio Ulkuniemi KSC – Eaoul Öhman Sq-88 5/11 11/4 11/9 5/11 11/9
Välierät
Riina Koskinen – Jari Halonen 11/9 9/11 11/7 11/7
Jari Mether – Tapio Ulkuniemi 7/11 11/4 8/11 11/9 11/9
Pronssiottelu
Jari Halonen – Tapio Ulkuniemi 11/7 11/3 11/5
Loppuottelu
Riina Koskinen – Jari Mether 11/2 11/7 11/3

Sijat 5-8
Markku Kaistinen – Jyrki Wahlstedt 11/5 11/6 11/3
Raoul Öhman – Atte Stengård 9/11 11/8 11/6 11/5
Sijat 7-8
Atte Stengård – Jyrki Wahlstedt 11/2 11/3 11/2
Sijat 5-6
Raoul Öhman – Markku Kaistinen 11/5 11/5 11/9


Naiset

Lohko A
Riina Koskinen SqK – Hanna Rusila ESRC 11/8 11/3 11/4
Riina Koskinen – Sanna Koivumäki ESRC 11/4 11/3 11/2
Hanna Rusila – Sanna Koivumäki 11/4 11/1 11/1

Lohko B
Nea Falck ESRC – Henrietta Huuhka SqK 11/7 11/7 11/8
Nea Falck – Sari Ahlblad HSK 11/8 11/8 12/10
Henrietta Huuhka – Sari Ahlblad 8/11 11/8 11/3 11/4

Lohko C
Emilia Korhonen ESRC – Maarit Ekholm HSRC 11/4 11/1 11/6
Emilia Korhonen – Marja Vainio JSK 13/11 11/5 11/5
Emilia Korhonen – Katri Aalto-Setälä ESRC 11/3 11/3 11/1
Maarit Ekholm – Marja Vainio 11/5 11/7 11/2
Maarit Ekholm – Katri Aalto-Setälä 11/8 11/3 11/5
Marja Vainio – Katri Aalto-Setälä 11/5 11/6 11/5

Välierät
Riina Koskinen – Maarit Ekholm 11/7 11/13 11/5 11/6
Emilia Korhonen – Nea Falck 12/10 11/8 11/2
Pronssiottelu
Maarit Ekholm – Nea Falck 11/6 13/11 11/9
Loppuottelu
Emilia Korhonen – Riina Koskinen 11/7 11/7 11/4

Sijat 5-7
Hanna Rusila – Henrietta Huuhka 8/11 11/7 6/11 11/8 11/5
Hanna Rusila – Marja Vainio 11/6 7/11 11/7 10/12 11/7
Henrietta Huuhka – Marja Vainio 11/3 11/7 11/8
Sijat 8-10
Katri Aalto-Setälä – Sari Ahlblad 11/8 11/6 7/11 9/11 11/7
Katri Aalto-Setälä – Sanna Koivumäki 11/1 11/4 11/8
Sari Ahlblad – Sanna Koivumäki 11/2 11/4 11/4