Facebook
Twitter
In English

Mustonen vei kotimaisen squashavauksen
Henrik Mustonen voitti Jaakko Vähämaan Nääs-Cupin loppuottelussa kolmessa yllättävänkin tasaisessa erässä.
Täydelliset tulokset täällä alla ja Tournamentsoftwaressa.

Mustonen pystyi erien lopussa nipistämään tarvittavat pisteet erinomaisia otteita esittäneeltä Vähämaalta. Molemmat ammattilaisemme suuntaavat seuraavaksi ulkomaille: Vähämaa Portugalin haastajaturnauksiin ja Mustonen Meksikon kautta San Franciscoon.
Pronssiottelussa Matias Tuomi löi Jaakko-Antti Peltolan erin 3-0.

Miesten kakkoskaaviossa Javed Ali voitti loppuottelussa Joonas Karhun ja pronssiottelussa Petteri Tiitinen oli Jan Wichmannia vahvempi.
Kolmoskaavion paras oli Marko Pääkkönen lyömällä Pekka Kainulaisen ja kolmas oli Angel Iglesias ennen Ari Kuoppaa.
Miesten 50+ luokan loppuottelussa Timo Pajo kukisti Marko Värilän ja pronssiottelussa Esa Sutelainen löi Tapio Ulkuniemen.

Nääs-Cup 2014

Miehet 1

1. kierros
Henrik Mustonen TSSq – Heikki Ruotanen JSK 11/5 11/3 11/1
Jaakko-Antti Peltola Senators – Topias Aalto ESRC 11/6 11/7 9/11 11/3
Matias Tuomi ESRC – Tommi Ryyppö TSSq 11/3 11/1 11/3
Jaakko Vähämaa ESRC – Erik Mäki NääsSq 11/2 11/6 11/3
Välierät
Henrik Mustonen – Jaakko-Antti Peltola 11/1 11/3 11/1
Jaakko Vähämaa – Matias Tuomi 11/9 11/7 11/9
Pronssiottelu
Matias Tuomi – Jaakko-Antti Peltola 11/4 11/0 11/5
Loppuottelu
Henrik Mustonen – Jaakko Vähämaa 11/9 11/9 11/8

Sijat 5-8
Heikki Ruotanen – Topias Aalto 11/5 11/8 8/11 11/7
Tommi Ryyppö – Erik Mäki 11/4 11/2 11/8
Sijat 7-8
Topias Aalto – Erik Mäki 11/2 11/6 11/4
Sijat 5-6
Tommi Ryyppö – Heikki Ruotanen 11/5 4/11 11/6 11/4


Miehet 2

Lohko A
Jan Wichmann TSK – Raimo Yliranta JSK 10/12 6/11 11/3 11/5 11/2
Jan Wichmann – Juhani Heinonen 11/9 11/6 11/4
Jan Wichmann – Jan Riutta 11/4 11/4 11/6
Raimo Yliranta – Juhani Heinonen NääsSq 11/3 11/8 11/9
Raimo Yliranta – Jan Riutta HSK 11/3 11/3 11/3
Juhani Heinonen – Jan Riutta 11/5 11/8 11/7
Lohko B
Petteri Tiitinen TSSq – Jani Stengård SquNa 11/6 11/5 11/3
Petteri Tiitinen – Esa Tuominen HSRC 11/8 11/5 11/8
Petteri Tiitinen – Sami Mäkinen TSK 11/6 15/13 11/5
Jani Stengård – Esa Tuominen 11/6 11/6 8/11 11/6
Sami Mäkinen – Jani Stengård 4/11 11/6 11/9 8/11 11/3
Esa Tuominen – Sami Mäkinen 7/11 11/6 11/9 12/14 11/9
Lohko C
Javed Ali ESRC – Jussi Vikström HSRC 11/9 11/3 11/8
Javed Ali – Jonne Stengård SquNa 11/5 11/4 13/11
Javed Ali – Jonas Selkälä NääsSq 11/5 11/8 11/8
Jussi Vikström – Jonne Stengård 11/8 11/9 11/7
Jussi Vikström – Jonas Selkälä 11/2 11/7 11/2
Jonne Stengård – Jonas Selkälä 11/5 11/7 11/6
Lohko D
Joonas Karhu KSQ – Matti Eskelinen TSK 11/5 14/12 11/3
Joonas Karhu – Lasse Sulku NääsSq 11/7 11/5 11/5
Matti Eskelinen – Lasse Sulku 11/1 9/11 11/4 8/11 11/2
Juho Halonen SqK perui
Välierät
Joonas Karhu – Jan Wichmann 12/10 4/11 11/7 11/7
Javed Ali – Petteri Tiitinen 11/7 5/11 11/2 11/2
Pronssiottelu
Petteri Tiitinen – Jan Wichmann 11/9 11/5 11/9
Loppuottelu
Javed Ali – Joonas Karhu 11/5 7/11 11/8 11/2


Miehet 3

Lohko A
Angel Iglesias NääsSq – Marko Suistomaa MiSq 11/8 5/11 11/8 11/6
Angel Iglesias – Henrietta Huuhka SqK 11/9 11/5 7/11 7/11 11/6
Marko Suistomaa – Henrietta Huuhka 11/6 11/6 11/1
Lohko B
Tuomas Kuuluvainen TSSq – Petri Rasmus JSK 14/12 7/11 11/6 10/12 11/8
Tuomas Kuuluvainen – Eino Vaarala 11/6 11/6 11/8
Petri Rasmus – Eino Vaarala StoneSquash 11/6 11/2 11/9
Lohko C
Raoul Öhman SQ-88 – Juha Syvänen NääsSq 11/6 12/10 11/4
Raoul Öhman – Keijo Liikala SqJu 11/2 11/5 11/1
Juha Syvänen – Keijo Liikala 11/2 11/6 11/4
Lohko D
Pekka Kainulainen LahtiSq – Mika Leppänen JSK 11/8 11/2 11/6
Pekka Kainulainen – Vesa Vähämaa 11/4 11/2 11/3
Mika Leppänen – Vesa Vähämaa ESRC 8/11 11/8 11/4 11/3
Lohko E
Marko Pääkkönen OSK – Petri Toivonen 13/11 11/5 11/3
Marko Pääkkönen – Timo Herola 11/1 11/5 11/8
Petri Toivonen TSSq – Timo Herola SqK 5/11 11/3 11/4 8/11 11/7
Lohko F
Juha Heinonen NääsSq – Atte Stengård 11/7 11/6 11/8
Juha Heinonen – Jari Kaartinen 11/2 11/3 11/8
Atte Stengård SquNa – Jari Kaartinen SqJu 11/7 11/4 11/7
Lohko G
Ari Kuoppa NääsSq – Jukka Havaste HSRC 11/8 11/8 11/8
Ari Kuoppa – Esa Sorvali 11/2 11/7 11/3
Jukka Havaste – Esa Sorvali TSK 11/2 11/4 11/4
Lohko H
Ville Koskinen SqK- Erkki Pyynönen NääsSq 11/7 11/8 9/11 11/6
Antti Rikberg Kooma perui

Puolivälierät
Angel Iglesias – Ville Koskinen 11/6 11/9 11/7
Pekka Kainulainen – Juha Heinonen 11/4 11/5 11/1
Marko Pääkkönen – Raoul Öhman 11/4 11/3 11/3
Ari Kuoppa – Tuomas Kuuluvainen 4/11 11/6 11/7 11/9
Välierät
Pekka Kainulainen – Angel Iglesias 11/4 11/7 11/8
Marko Pääkkönen – Ari Kuoppa 11/3 11/8 11/5
Pronssiottelu
Angel Iglesias – Ari Kuoppa 11/8 11/9 5/11 11/8
Loppuottelu
Marko Pääkkönen – Pekka Kainulainen 11/4 11/7 8/11 11/8


Miehet 50

Lohko A
Marko Värilä StoneSquash – Esa Mäkisalo SquNa 11/3 11/6 11/3
Marko Värilä – Juha Sutelainen NääsSq 11/9 11/4 11/9
Esa Mäkisalo – Juha Sutelainen 11/3 6/11 11/4 11/5
Lohko B
Esa Sutelainen HSRC – Janne Falck ESP 11/9 11/5 6/11 11/5
Esa Sutelainen – Ari Rinkiö 11/3 11/6 13/11
Janne Falck – Ari Rinkiö SquNa 11/5 11/5 11/1
Lohko C
Martti Nakari ESP – Jari Mether HSK 13/11 4/11 11/5 11/5
Martti Nakari – Jyrki Wahlstedt HSRC 11/4 11/2 11/6
Timo Pajo SqK – Martti Nakari 11/5 11/2 11/5
Jari Mether – Jyrki Wahlstedt 11/5 11/2 11/1
Jari Mether – Timo Pajo 11/9 7/11 3/11 12/10 11/9
Timo Pajo – Jyrki Wahlstedt 11/1 11/2 11/7
Lohko D
Jukka Nummi NääsSq – Risto Rapelo NääsSq 11/7 11/7 12/10
Tapio Ulkuniemi KoomaSC – Jukka Nummi 11/1 11/8 7/11 8/11 11/9
Jukka Nummi – Pekka Riikonen LahtiSq 11/8 11/8 11/2
Tapio Ulkuniemi – Risto Rapelo 11/9 11/5 11/2
Pekka Riikonen – Risto Rapelo 10/12 11/9 11/9 11/3
Tapio Ulkuniemi – Pekka Riikonen 6/11 11/8 12/10 11/5

Välierät
Marko Värilä – Tapio Ulkuniemi 4/11 12/10 12/10 11/3
Timo Pajo – Esa Sutelainen 13/11 11/3 11/4
Pronssiottelu
Esa Sutelainen – Tapio Ulkuniemi 11/6 7/11 11/7 11/5
Loppuottelu
Timo Pajo – Marko Värilä 11/3 11/7 11/8