Facebook
Twitter
In English

Mustoselle eliittivoitto
Henrik Mustonen piipahti kotimaassa ja Espoossa kuittaamassa Espoo HPP Openin eliittiturnauksen pääpalkinnon.
Täydelliset tulokset tournamentsoftwaressa.

Helpolla Mustonen ei pääpalkintoaan saanut. Loppuotelussa Miko Äijänen piinasi Mustosta täydet viisi erää, ennen kuin voitto ratkesi.
Naisten voiton vei selvin numeroin Emilia Soini. Loppuottelussa Kristiina Mustosella, joka välierissä oli yllättänyt Riikka Piekäisen, ei ollut aseita Soinin uhkaamiseen.

Espoo HPP Open 2015

Miehet 1

1. kierros
Henrik Mustonen FIN – Joonas Karhu FIN 11/7 11/1 11/7
Tatu Knuutila FIN – Aleksander Shilov RUS 11/5 11/8 11/8
Jami Äijänen FIN – Aleksi Leskinen FIN 11/8 11/6 11/1
Kristian Rautiainen FIN – Valerii Fedoruk UKR 11/5 11/8 9/11 11/13 11/5
Jaakko Vähämaa FIN – Heikki Kononen FIN w.o.
Miko Äijänen FIN – Janne Järvinen FIN 11/8 11/1 11/5
Björn Angtoft SWE – Riku Mehta FIN 11/2 11/5 11/2
Matias Tuomi FIN – Ville Karsikas FIN 11/7 8/11 11/3 12/10
Puolivälierät
Henrik Mustonen – Tatu Knuutila 11/6 11/6 11/8
Kristian Rautiainen – Jami Äijänen 6/11 11/8 11/9 12/10
Miko Äijänen – Jaakko Vähämaa 9/11 11/9 2/11 11/6 18/16
Matias Tuomi – Björn Angtoft 11/5 11/3 11/5
Välierät
Henrik Mustonen – Kriatian Rautiainen 11/3 11/6 11/6
Miko Äijänen – Matias Tuomi 11/7 11/7 9/11 11/5
Pronssiottelu
Kristian Rautiainen . Matias Tuomi 11/9 11/5 10/12 11/1
Loppuottelu
Henrik Mustonen – Miko Äijänen 11/6 9/11 11/2 7/11 11/4

Sijat 5-8
Tatu Knuutila – Jami Äijänen 9/11 9/11 11/9 11/8 11/7
Björn Angtoft – Jaakko Vähämaa w.o.
Sijat 5-6
Tatu Knuutila – Björn Angtoft 10/12 11/7 11/3 11/6

Sijat 9-16
Joonas Karhu – Aleksander Shilov 11/4 11/4 11/8
Valerii Fedoruk – Aleksi Leskinen 11/9 11/6 11/6
Janne Järvinen bye
Ville Karsikas – Riku Mehta 14/12 5/11 11/7 7/11 11/7
Sijat 9-12
Valerii Fedoruk – Joonas Karhu 11/2 11/2 11/8
Ville Karsikas – Janne Järvinen 11/3 13/11 11/8
Sijat 11-12
Janne Järvinen – Joonas Karhu 11/9 11/8 11/3

Sijat 13-14
Riku Mehta – Aleksander Shilov 11/8 11/9 11/7


Naiset

1. kierros
Riikka Piekäinen ESRC bye
Ekaterina Glincikova RUS – Johanna Penttiä ESRC 11/0 11/2 11/4
Sann Koivumäki ESRC – Ella Heikkilä ESRC 11/2 11/2 11/0
Kristina Mustonen LahtiSq – Jenni Heikkilä ESRC 11/0 11/1 11/2
Emilia Soini ESRC – Meeri Särkkä HSK 11/2 11/0 11/2
Raila Luhtala ESRC – Katri Aaltö-Setälä ESRC w.o.
Marja Vainio ESRC – Viveca Still ESRC 11/1 11/2 11/5
Riina Koskinen HSRC – Lu Cong ESRC 11/5 11/4 11/3
Puolivälierät
Riikka Piekäinen – Ekaterina Glinchikova 11/6 11/6 11/5
Kristina Mustonen – Sanna Koivumäki 11/1 14/12 11/4
Emilia Soini – Raila Luhtala 11/3 11/2 11/2
Riina Koskinen – Marja Vainio 9/11 11/3 11/0 11/3
Välierät
Kristina Mustonen – Riikka Piekäinen 11/4 12/10 11/2
Emilia Soini – Riina Koskinen 7/11 11/4 11/3 11/5
Pronssiottelu
Riina Koskinen – Riikka Piekäinen 11/7 11/7 9/11 11/5
Loppuottelu
Emilia Soini – Kristina Mustonen 11/0 11/2 11/4

Sijat 5-8
Sanna Koivumäki – Ekaterina Glinchikova 11/8 3/11 9/11 11/8 11/8
Marja Vainio – Raila Luhtala 11/2 11/6 11/4
Sijat 7-8
Raila Luhtala – Ekaterina Glinchikova w.o.
Sijat 5-6
Sanna Koivumäki – Marja Vainio 4/11 11/8 6/11 11/9 11/4

Sijat 9-14
Johanna Penttilä bye
Jenni Heikkilä – Ella Heikkilä 11/1 11/4 11/6
Meeri Särkkä bye
Lu Cong – Viveca Still 11/7 12/10 14/12
Sijat 9-12
Jenni Heikkilä – Johanna Penttilä 11/9 11/9 11/7
Meeri Särkkä – Lu Cong 11/7 11/4 11/2
Sijat 11-12
Johanna Penttilä – Lu Cong 11/4 11/7 11/9
Sijat 9-10
Meeri Särkkä – Jenni Heikkilä 11/0 11/8 11/3

Sijat 13-14
Ella Heikkilä – Viveca Still w.o.


Miehet 2

1. kierros
Ville Koskinen SqK – Erik Mäki NääsSq w.o.
Petteri Tiitinen TSSq – Tapio Koivu ESRC 11/6 11/5 11/8
Eemeli Hautanen JSK – Jukka Havaste HSRC 11/9 11/8 11/9
Topias Aalto ESRC – Priit Lumi EST 11/8 11/6 4/11 12/10
Iiro Stubin MetStone – Teuvo Määttänen YlivSq 11/7 11/7 11/8
Tero Timberg ESRC – Ilkka Virtanen JSK 11/3 11/1 11/2
Kenneth Wennström Senators – Teemu Suvanto HSRC 11/6 6/11 11/9 11/3
Santtu Puurunen Sq-88 – Timo Pajo SqK 11/8 12/10 14/12
Tommi Ryyppö TSSq – Petri Rasmus JSK 11/9 11/4 11/6
Esa Naukkarinen KSQ – Touko Juntunen ESRC 11/5 12/10 11/3
Lasse Sulku NääsSq – Timo Tulonen HSRC 11/8 6/11 7/11 11/2 11/8
Kai Stör JSK – Tuomo Pohjamies ESRC 11/4 11/8 11/9
Harry Lilja ESRC – Risto Vuopala HSRC 11/9 11/7 11/3
Jack Westren-Doll JSK – Jari Halonen MyyrSq 11/4 10/12 5/11 14/12 11/6
Olli Marjomaa HSK – Joni Jaakkola ESRC 11/4 12/14 11/5 11/7
Juha Heinonen NääsSq – Marko Suisyomaa MiSq 12/10 11/4 11/7
2. kierros
Petteri Tiitinen – Ville Koskinen 15/17 11/5 11/8 11/3
Topias Aalto – Eemeli Hautanen 11/4 11/7 11/2
Tero Timberg – Iiro Stubin 11/1 11/2 9/11 11/2
Santtu Puurunen – Kenneth Wennström 11/8 9/11 11/9 11/4
Esa Naukkarinen – Tommi Ryyppö 11/7 13/11 12/14 9/11 13/11
Kai Stör – Lasse Sulku 11/5 11/2 11/4
Harry Lilja – Jack Westren-Doll 11/5 11/0 10/12 11/8
Olli Marjomaa – Juha Heinonen 11/4 11/5 10/12 11/5
Puolivälierät
Topias Aalto – Petteri Tiitinen 5/11 11/4 11/4 11/8
Santtu Puurubeb – Tero Timberg 11/7 11/6 11/5
Esa Naukkarinen – Kai Stör 11/6 11/7 4/11 9/11 11/9
Olli Marjomaa – Harry Lilja 11/7 11/7 11/3
Välierät
Santtu Puurunen – Topias Aalto 11/4 11/4 11/2
Esa Naukkarinen – Olli Marjomaa 11/8 15/13 11/7
Pronssiottelu
Topias Aalto – Olli Marjomaa 11/9 12/14 11/3 11/2
Loppuottelu
Santtu Puurunen – Eas Naukkarinen 11/5 11/511/13 11/7

Sijat 5-8
Tero Timberg – Petteri Tiitinen 11/2 11/1 11/5
Kai Stör – Harry Lilja 11/9 11/9 11/2
Sijat 7-8
Harry Lilja – Petteri Tiitinen w.o.
5-6
Kai Stör – Tero Timberg 4/11 11/9 6/11 11/8 11/7

9-16
Ville Koskinen – Eemeli Hautanen 3/11 6/11 5/10 rtd.
Kenneth Wennström – Iiro Stubin 10/12 11/8 3/11 rtd.
Lasse Sulku – Tommi Ryyppö 6/11 8/11 11/5 11/4 13/11
Juha Heinonen – Jack Westren-Doll w.o.
9-12
Ville Koskinen – Kenneth Wennström w.o.
Juha Heinonen – Lasse Sulku 11/9 11/2 8/11 11/8
9-10
Ville Koskinen – Juha Heinonen w.o.

17-32
Tapio Koivu bye
Priit Lumi – Jukka Havaste rtd.
Teuvo Määttänen – Ilkka Virtanen 11/7 11/5 8/11 11/1
Teemu Suvanto – Timo Pajo w.o.
Touko Juntunen – Petri rasmus 11/6 11/9 11/3
Timo Tulonen – Tuomo Pohjamies 8/11 12/10 7/11 11/8 11/8
Risto Vuopala – jari Halonen w.o.
Joni Jaakkola – Marko Suistomee w.o.
Sijat 17-24
Priit Lumi – Tapio Koivu 11/8 11/3 11/4
Teuvo Määttänen – Teemu Suvanto 11/5 11/9 9/11 11/9
Touko Juntunen – Timo Tulonen 11/2 11/6 11/4
Joni Jaakkola – Risto VUopala 8/11 12/10 11/6 11/3
Sijat 17-20
Priit Lumi – Teuvo Määttänen 11/7 8/11 11/5 11/7
Touko Juntunen – Joni Jaakkola 11/8 11/8 11/8
Sijat 19-20
Joni Jaakkola – Teuvo Määttänen 16/14 11/6 12/10
17-18
Priit Lumi – Touko Juntunen 11/6 11/2 11/3

Sija 21
Tapio Koivu, Teemu Suvanto, Timo Tulonen ja Risto Vuopala


Miehet 3

1. kierros
Elias Korhonen ESRC bye
Kai Kaltiainen KSQ – Karri Kauppi HSRC 11(3 11/6 11/13 11/5
Oskari Laitinen OSK – Joose Leppänen ESRC 11/3 11/2 11/7
Torbjörn Koivisto ESP – Ville Eskola ESRC 11/4 11/6 11/8
Jouko Järvi ESRC bye
Leo Paatelainen ESRC – Kari Hiltunen HSRC 11/8 11/13 11/8 11/9
Nazar Votiakov RUS – Ville Ruismäki ESRC 11/4 11/3 11/9
Eino Vaarala MetStone bye
Vesa Vähämaa ESRC bye
Joel Jalovaara HSK – Joel Rouste ESRC 11/4 11/6 11/2
Valtteri Laitinen OSK – Kari Aalto ESRC w.o.
Axel Ollikainen ESRC – Jyrki Wahlstedt HSRC 11/8 11/9 9/11 11/7
Rahul Suri ESRC – Mikko Laitila TSSq 11/7 11/5 11/4
Petri Kela ESRC – Rasmus Sirkiä HSK 11/5 9/11 11/13 11/7 11/7
Viacheslav Fretov RUS – Karl-Kristian Högström ESRC w.o.
Martti Nakari ESP bye
2. kierros
Elias Korhonen – Kai Kaltiainen 11/7 12/10 11/13 11/8
Oskari Laitinen – Torbjörn Koivisto 11/5 11/9 11/5
Leo Paatelainen – Jouko Järvi 8/11 11/8 9/11 11/9 12/10
Nazar Votiakov – Eino Vaarala 11/3 11/7 11/5
Joel Jalovaara – Vesa Vähämaa 11/2 11/9 11/6
Valtteri Laitinen – Axel Ollikainen 11/7 11/9 11/6
Rahul Suri – Petri Kela 11/8 11/9 11/9
Martti Nakari – Viacheslav Fretov 11/5 11/1 11/4
Puolivälierät
Kai Kaltiainen – Oskari Laitinen 11/4 11/5 11/4
Nazar Votiakov – Leo Paatelainen 11/4 11/2 11/9
Joel Jalovaara – Valtteri Laitinen 11/0 11/2 11/3
Rahul Suri – Martti Nakari 11/3 11/6 11/5
Välierät
Kai Kaltiainen – Nazar Cotiakov 8/11 11/6 11/7 11/9
Rahul Suri – Joel Jalovaara 11/5 11/3 11/2
Pronssiottelu
Nazar Votiakov – Joel Jalovaara 10/12 11/5 11/4 11/6
Loppuottelu
Rahul Suri – Kai Kaltiainen 11/6 11/9 11/8


Sijat 5-8
Leo Paatelainen – Oskari Laitinen 11/7 11/6 8/11 9/11 11/8
Martti Nakari – Valtteri Laitinen 11/6 11/3 11/2
Sijat 5-6
Martti Nakari – Leo Paatelainen 7/11 11/6 11/8 11/2

Sijat 9-16
Elias Korhonen – Torbjörn Koivisto 11/4 12/10 11/4
Eino Vaarala – Jouko Järvi 7/11 11/2 11/5 11/9
Vesa Vähämaa – Axel Ollikainen 12/10 6/11 11/4 11/4
Petri Kela – Viacheslav Fretov w.o.
Sijat 9-12
Elias Korhonen – Eino Vaarala 11/3 11/3 11/5
Petri Kela – Vesa Vähämaa 11/6 11/9 8/11 9/11 11/7
Sijat 11-12
Eino Vaarala – Vesa Vähämaa 10/12 12/10 11/9 7/11 11/5
Sijat 9-10
Petri Kela – Elias Korhonen w.o.
Sija 16
Axel Ollikainen, Jouko Järvi, Torbjörn Koivisto

Sijat 17-25
Karri Kauppi bye
Joose Leppänen – Ville Eskola 11/4 11/5 11/7
Kari Hiltunen bye
Ville Ruismäki bye
Joel Rouste bye
Jyrki Wahlstedt bye
Rasmus Sirkiä – Mikko Laitila 11/9 11/9 9/11 19/12 11/6
Sijat 17-24
Karri Kauppi – Joose Leppänen 11/6 11/2 11/7
Ville Ruismäki – Kari Hiltunen 5/11 11/8 11/8 8/11 11/6
Joel Rouste – Jyrki Wahlstedt 11/6 11/9 11/7
Easmus Sirkiä bye
Sijat 17-20
Ville Ruismäki – Karri Kauppi 11/7 9/11 12/10 11/9
Rasmus Sirkiä – Joel Raouste 11/4 11/5 11/5
Sijat 19-20
Joel Rouste – Karri KAuppi 4/11 11/9 13/11 4/11 11/4
Sijat 17-18
Rasmus Sirkiä – Ville Ruismäki 11/7 11/6 11/8

Sijat 21-24
Kari Hiltunen – Joose Leppänen 11/9 11/5 11/3
Jyrki Wahlstedt bye
Sijat 21-22
Kari Hiltunen – Jyrki Wahlstedt 11/0 9/11 8/11 11/6 11/7

Sijat 25-26
Mikko Laitila – Ville Eskola w.o.



Avaa pdf-kutsu klikkaamalla