Facebook
Twitter
In English

Nuutti Ruokangas Hukka Openin voittoon
13 vuoden tauon jälkeen järjestettiin viralliset squash-kisat perinteikkäässä Heinäpään Palloiluhallilla eli nykyisessä Liikuntakeskus Hukassa. Mukana oli mukavasti 32 osallistujaa, joka oli kolmen kentän hallille sopiva määrä ja mukaan oli saatu myös EM-kisoihin valmistautuva alle 17v maajoukkue.

Pelit aloitettiin poikkeuksellisesti perjantai-iltana ja saatiin päätökseen lauantaina. Pääsarjassa nähtiin semifinaalissa todellinen maratonottelu, kun Kainuun pojat Tommi Ryyppö ja Marko Pääkkönen väänsivät yli 80minuuttia. Pääkkönen vei ottelun 3-2, mutta vielä oli jäljellä finaali. Toisessa semifinaalissa Nuutti Ruokangas pääsi hieman helpommalla Samuli Antikaista vastaan voittamalla 3-1. Finaalissa ja pronssiottelussa oli kaksi umpiväsynyttä pelaajaa ja siten Nuutti ja Samuli ottivat helpot voitot.
Kakkoskaaviossa voittoon pelasi ”yllätysnimi” Antti Rikberg, joka hävisi kisoissa vain yhden erän.
Kaaviot on julkaistu tournamentsoftwaressa.

Hukka Open

Miehet 1

1. kierros
Tommi Laine KSC – Joel Jalovaara HSK 10/12 11/2 11/2 15/13
Samuli Antikainen KSC – Atte Stengård SquNa 11/4 11/8 11/5
Risto Tornberg Ruka – Elias Korhonen ESRC 11/5 11/6 6/11 13/11
Jani Stengård SquNa – Severi Salminen OSK 11/7 11/2 11/9
Puolivälierät
Nuutti Ruokangas OSK – Tommi Laine 11/1 11/9 11/6
Samuli Antikainen – Ville Koskinen SqK 9/11 11/9 11/7 11/2
Marko Pääkkönen OSK – Risto Tornberg 11/6 11/3 11/2
Tommi Ryyppö TSSq – Jani Stengård 11/8 11/8 11/5
Välierät
Ruokangas OSK – Samuli Antikainen 11/4 11/9 7/11 11/4
Marko Pääkkönen – Tommi Ryyppö 11/9 8/11 13/11 11/13 11/9
Pronssiottelu
Samuli Antikainen – Tommi Ryyppö 11/8 11/0 11/4
Loppuottelu
Nuutti Ruokangas – Marko Pääkkönen 11/4 11/9 11/5

Sijat 5-8
Ville Koskinen – Tommi Laine 9/11 14/12 11/0 11/9
Risto Tornberg – Jani Stengård 9/11 11/7 11/8 11/9
Sijat 7-8
Jani Stengård – Tommi Laine 11/6 11/3 11/5
Sijat 5-6
Ville Koskinen – Risto Tornberg 11/9 12/14 11/7 11/6

Sijat 9-12
Atte Stengård – Joel Jalovaara 11/7 11/2 11/8
Elias Korhonen – Severi Salminen 11/4 11/3 11/5
Sijat 11-12
Joel Jalovaara – Severi Salminen 11/6 11/6 11/8
Sijat 9-10
Atte Stengård – Elias Korhonen 11/7 3/11 7/11 13/11 11/7


Miehet 2

1. kierros
Mauri Välimäki OSK – Matti Pylkäs KSC 11/5 11/9 11/6
Antti Rikberg KSC – Jesper Liikanen OSK 11/5 11/7 11/6
Jukka Puurunen KSC – Eetu Uusitalo 11/6 12/10 8/11 11/4
2. kierros
Oskari Laitinen OSK – Mauri Välimäki 11/6 11/6 7/11 11/5
Tapio Ulkuniemi KSC – Iida Takaluoma OSK 11/5 11/5 11/4
Marko Seikkula KSC – Axel Åström OSK 11/6 11/5 11/7
Jukka-Pekka Salminen OSK – Saana Valasma OSK 11/3 11/8 11/7
Antti Rikberg – Johannes Hilli OSK 11/4 11/7 11/9
Milla Uusitalo OSK – Vesa Moilanen KSC 4/11 2/11 11/1 11/1 11/7
Vesa Pietilä KSC – Tapani Ylipoussu Ruka 4/11 11/4 11/4 11/9
Jukka Puurunen – Valtteri Laitinen OSK w.o.
Puolivälierät
Tapio Ulkuniemi – Oskari Laitinen 12/10 12/10 11/7
Marko Seikkula – Jukka-Pekka Salminen 11/7 11/4 7/11 13/11
Antti Rikberg – Milla Uusitalo 11/7 11/6 11/5
Jukka Puurunen – Vesa Pietilä 5/11 11/9 5/11 11/9 11/2
Välierät
Marko Seikkula – Tapio Ulkuniemi 11/7 10/12 11/8 11/9
Antti Rikberg – Jukka Puurunen 11/2 11/7 5/11 11/2
Pronssiottelu
Jukka Puurunen – Tapio Ulkuniemi w.o.
Loppuottelu
Antti Rikberg – Marko Seikkula 12/10 11/4 11/9

Sijat 5-8
Jukka-Pekka Salminen – Oskari Laitinen 11/6 11/6 9/11 11/5
Vesa Pietilä – Milla Uusitalo 14/12 12/10 10/12 14/12
Sijat 7-8
Milla Uusitalo – Oskari Laitinen 11/9 6/11 12/10 8/11 11/4
Sijat 5-6
Vesa Pietilä – Jukka-Pekka Salminen w.o.

Sijat 9-18
Matti Pylkäs – Axel Åström 6/11 11/9 11/6 11/7
Eetu Uusitalo – Jasper Liikanen 11/7 8/11 11/8 1178
Sijat 9-16
Iida Takaluoma – Mauri Välimäki w.o.
Matti Pylkäs – Saana Valasma 11/8 11/8 6/11 9/11 11/6
Johannes Hilli – Vesa Moilanen w.o.
Tapani Ylipoussu – Eetu Uusitalo 11/2 10/12 11/7 11/6
Sijat 9-12
Iida Takaluoma – Matti Pylkäs 11/4 11/2 11/7
Tapani Ylipoussu – Johannes Hilli 11/7 11/4 11/5
Sijat 11-12
Matti Pylkäs – Johannes Hilli 11/9 12/10 12/10
Sijat 9-10
Tapani Ylioussu – Iida Takaluoma 11/4 11/8 6/11 11/6

Sijat 13-14
Eetu Uusitalo – Saana Valasma 11/3 5/11 11/8 11/4
Sija 16
Mauri Välimäki ja Vesa Moilanen
Sijat 17-18
Axel Åström – Jasper Liikanen 11/8 12/10 4/11 11/8