Facebook
Twitter
In English

Kauden ensimmäinen Eliittikilpailu nosti Äijäsen veljekset kotimaisen eliitin kärkeen. Veljekset veivät kaksoisvoiton vanhemman veljen Jamin voittaessa Mikon loppuottelussa erin 3-0. Naisten odotettu ykkönen oli Emilia Soini, joka erääkään menettämättä vei voiton. Loppuottelussa kisassa urakoinut Riina Koskinen oli vailla mahdollisuuksia. Pronssiottelussa Henrietta Huuhka löi Maarit Ekholmin erin 3-0.

Miesten kakkoskaaviossa Viron Priit Lumi löi Marko Pääkkösen tiukassa viiden erän loppuottelussa ja yhtä tiukassa pronssiottelussa Riina Koskinen kukisti Tommi Ryypön. Miesten kolmoskaaviossa järjestävän seuran, HSK:n Juho Halonen löi Tapio Ulkuniemen 3-0 ja pronssin pokkasi myös HSK:n Riku Salminen.

Täydelliset tulokset tournamentsoftwaressa sekä täällä alempana.

Helsinki Open 2016

Miehet 1

1. kierros
Jaakko Vähämaa [1] FIN – Marko Suistomaa FIN 11/1 11/2 11/8
Ville Karsikas FIN – Jaanus Pettai EST 11/2 11/7 11/4
Hendrik Vössing GER – Konstantin Kostrykin RUS 5/11 11/8 11/4 11/8
Jami Äijänen [4] FIN – Kristjan Pettai EST 11/2 11/5 11/8
Matias Tuomi [3] FIN – Nuutti Ruokangas FIN 11/2 11/2 11/6
Miko Äijänen FIN – Heikki Kononen FIN 11/4 11/3 11/7
Riku Mehta FIN – Aleksander Shilov RUS 12/10 3/11 11/2 11/8
Kristian Rautiainen [2] FIN – Janne Järvinen 11/8 11/3 11/9
Puolivälierät
Jaakko Vähämaa – Ville Karsikas 11/5 11/5 11/9
Jami Äijänen – Hendrik Vössing 111/4 11/9 11/1
Miko Äijänen – Matias Tuomi 12/10 10/12 8/11 11/9 11/6
Kristian Rautiainen – Riku Mehta 11/6 11/5 11/5
Välierät
Jami Äijänen – Jaakko Vähämaa 11/4 11/4 11/2
Miko Äijänen – Kristian Rautiainen 11/4 11/4 7/11 11/4
Pronssiottelu
Kristian Rautiainen – Jaakko Vähämaa 3/11 8/11 11/8 12/10 11/5
Loppuottelu
Jami Äijänen – Miko Äijänen 11/6 11/7 11/9

Sijat 5-8
Ville Karsikas – Hendrik Vössing 8/11 9/11 11/2 11/9 11/5
Matias Tuomi – Riku Mehta 11/6 11/3 11/3
Sijat 7-8
Riku Mehta – Hendrik Vössing w.o.
Sijat 5-6
Matias Tuomi – Ville Karsikas 11/7 11/9 15/13

Sijat 9-16
Jaanus Pettai – Marko Suistomaa 11/9 11/4 11/9
Konstantin Kostrykin – Kristjan Pettai 13/11 9/11 11/7 11/
Heikki Kononen – Nuutti Ruokangas 11/9 11/3 11/8
Janne Järvinen – Aleksander Shilov 11/7 11/7 11/8
Sijat 9-12
Konstantin Kostrykin – Jaanus Pettai 3/11 11/8 11/5 8/11 11/3
Heikki Kononen – Janne Järvinen 11/13 11/3 6/5 ret
Sijat 9-10
Heikki Kononen – Konstantin Kostrykin 11/4 11/3 11/8

Sijat 13-16
Kristjan Pettai – Marko Suistomaa w.o.
Aleksander Shilov – Nuutti Ruokangas 11/8 11/7 4/11 11/7
Sijat 13-14
Kristjan Pettai – Aleksander Shilov 11/4 9/11 11/4 11/4


Naiset

1. kierros
Emilia Soini [1] FIN bye
Meeri Särkkä FIN – Morgan Xiao-Berglund FIN 11/1 11/2 11/2
Maarit Ekholm FIN bye
Kristina Mustonen (4) FIN bye
Henrietta Huuhka (3) FIN bye
Hanna Rusila FIN – Galina Filippova RUS 11/7 11/7 11/6
Anete Sokko EST – Emilia Kostiainen FIN 11/1 11/3 11/4
Riina Koskinen [2] FIN bye
Puolivälierät
Emilia Soini – Meeri Särkkä 11/0 11/4 11/0
Maarit Ekholm – Kristina Mustonen 8/11 11/3 8/11 11/6 11/8
Henrietta Huuhka – Hanna Rusila 11/3 11/9 11/5
Riina Koskinen – Anete Sokko 11/1 11/3 11/1
Välierät
Emilia Soini – Maarit Ekholm 11/4 11/6 11/3
Riina Koskinen – Henrietta Huuhka 11/3 11/5 11/8
Pronssiottelu
Henrietta Huuhka – Maarit Ekholm 11/5 13/11 11/5
Loppuottelu
Emilia Soini – Riina Koskinen 11/4 11/6 11/3


Miehet 2

1. kierros
Tommi Ryyppö TSSq – Petri Rasmus JSK 12/14 11/9 11/8 11/9
Joel Jalovaara HSK bye
Priit Lumi EST – Teuvo Määttänen YlivSq 7/11 11/4 11/5 12/10
Ville Koskinen SqK – Olli Marjomaa HSK 8/11 11/8 11/9 11/9
Riina Koskinen HSK – Jack Westren-Doll JSK 12/10 8/11 11/7 11/5
Vasilii Belaev RUS – Jan Riutta HSK 11/4 10/12 11/8 11/7
Alexey Popov RUS – Tuomo Pohjamies ESRC 11/8 9/11 11/4 11/4
Marko Pääkkönen TSSq – Rasmus Sirkiä HSK 11/4 11/2 11/2
2. kierros
Tommi Ryyppö – Joel Jalovaara 13/11 11/9 11/13 11/9
Priit Lumi – Ville Koskinen 11/6 11/4 11/4
Riina Koskinen – Vasilii Belaev 1/11 11/3 11/9 11/6
Marko Pääkkönen – Alexey Popov 11/9 6/11 11/5 11/6
Välierät
Priit Lumi – Tommi Ryyppö 11/8 11/4 4/11 11/5
Marko Pääkkönen – Riina Koskinen 11/8 11/6 11/1
Pronssiottelu
Riina Koskinen – Tommi Ryyppö 11/5 11/8 9/11 9/11 11/4
Loppuottelu
Priit Lumi – Marko Pääkkönen 9/11 10/12 11/4 11/9 11/7

Sijat 5-8
Joel Jalovaara – Ville Koskinen 11/6 14/12 11/7
Alexey Popov – Vasilii Belaev 11/6 11/8 8/11 11/8
Sijat 7-8
Ville Koskinen – Vasilii Belaev 11/4 11/5 16/14
Sijat 5-6
Joel Jalovaara – Alexey Popov 11/5 11/6 11/8

Sijat 9-16
Petri Rasmus bye
Olli Marjomaa – Teuvo Määttänen 11/7 9/11 11/7 11/9
Jack Westren-Doll – Jan Riutta 11/8 11/4 11(6
Rasmus Sirkiä – Tuoma Pohjamies 11/5 11/7 11/4
Sijat 9-12
Olli Marjomaa – Petri Rasmus 11/3 11/7 11/3
Rasmus Sirkiä – Jack Westren-Doll 11/7 7/11 11/4 11/8
Sijat 9-10
Rasmus Sirkiä – Olli Marjomaa 9/11 14/12 11/6 11/9

Sijat 13-16
Teuvo Määttänen bye
Tuomo Pohjamies – Jan Riutta 10/12 14/12 13/11 11/4
Sijat 13-14
Teuvo Määttänen – Tuomo Pohjamies 11/7 11/5 11/2


Miehet 3

1. kierros
Eino Vaarala ESRC bye
Risto Lambert JSK – Jari Mether WSK 9/11 11/7 11/4 12/10
Heikki Teräsvirta SalSi bye
Juho Halonen HSK bye
Ilkka Virtanen JSK bye
Tuomo Kekoni ESRC bye
Riku salminen HSK – Joose Leppänen ESRC 11/1 11/2 11/1
Heikki Castrén MyyrSq bye
Jyrki Wahlstedt HSRC bye
Tapio Ulkuniemi KSC – Thomas Koller GER 11/7 11/3 11/4
Janne-Matti Peltola MiSq bye
Leo Paatelainen ESRC bye
Janne Saharinen JSK bye
Hannu Karjalainen HSK bye
Martti Hämäläinen SqJu – Erkki Pyynönen NääsSq 11/8 12/10 11/9
Jouko Järvi ESRC bye
2. kierros
Risto Lambert – Eino Vaarala 11/8 11/5 11/6
Juho Halonen – Heikki Teräsvirta 11/5 11/3 11/5
Tuomi Kekoni – Ilkka Virtanen w.o.
Riku salminen – Heikki Castrén 11/2 11/5 8/11 11/3
Tapio Ulkuniemi – Jyrki Wahlstedt 11/3 11/3 11/7
Leo Paatelainen – Janne-Matti Peltola 11/2 11/8 4/11 11/6
Janne Saharinen – Hannu karjalainen 11/3 12/10 12/10
Jouko Järvi – Martti Hämäläinen 5(8 ret
3. kierros
Juho Halonen – Risto Lambert 11/2 11/6 11/1
Riku Salminen – Tuomo Kekoni 11/2 11/2 11/2
Tapio Ulkuniemi – Leo Paatelainen 11/4 11/7 11/6
Janne Saharinen – Jouko Järvi 11/3 6/11 11/9 11/8
Välierät
Juho Hlonen – Riku Salminen 11/4 11/6 11/7
Tapio Ulkuniemi – Janne Saharinen 11/7 11/4 11/9
Pronssiottelu
Riku Salminen – Janne Saharinen 11/1 11/9 11/5
Loppuottelu
Juho Halonen – Tapio Ulkuniemi 11/5 11/2 11/6

Sijat 5-8
Tuomo Kekone – Risto Lambert w.o.
Leo Paatelainen – Jouko Järvi w.o.
Sijat 5-6
Leo Paatelainen – Tuomo Kekoni 11/4 11/7 5/11 11/8

Sijat 9-16
Eino Vaarala – Heikki Teräsvirta 11/2 5/11 11/7 11/8
Heikki Castrén bye
Janne-Matti Peltola – Jyrki Wahlstedt 11/3 11/5 11/9
Hannu Karjalainen bye
Sijat 9-12
Eino Vaarala – Heikki Castrén w.o.
Hannu Karjalainen – Janne-Matti Peltola 11/5 5/11 11/9 11/6
Sijat 9-10
Eino Vaarala – Hannu Karjalainen 11/6 11/7 9/11 8/11 11/7

Sijat 13-14
Heikki Teräsvirta – Jyrki Wahlstedt 11/1 9/11 11/7 11/3

Sijat 17-20
Jari Mether – Joose Leppänen 11/3 11/6 7/11 11/7
Thomal Koller – Erkki Pyynönen 11/7 11/5 11/9
Sijat 19-20
Joose Leppänen – Erkki Pyynönen 11/4 16/14 11/8
Sijat 17-18
Thomas Koller – Jari Mether 11/9 14/12 12/10



Avaa pdf klikkaamalla kutsua