Facebook
Twitter
In English

Miko Äijänen vei squashin Eliittisarjaan kuuluvan Espoo HPP Open-turnauksen voiton kukistamalla vanhemman veljensä Jamin loppuottelussa suoraan kolmessa erässä. Kolmannen sijan otti Kristian Rautiainen lyömallä pronssiottelussa Jaakko Vähämaan niinikään kolmessa erässä.
Naisten loppuottelussa Riina Koskinen oli erin 3-0 Henrietta Huuhkaa parempi ja kolmannen sijan vei Jutta Tuunanen voittamalla Kristina Mustosen.
Miesten kakkoskaaviossa palkitut olivat 1. Priit Lumi EST, 2. Elias Korhonen ESRC, 3. Iiro Stubin MetStone ja 4. Marko Värilä MetStone.
Miesten kolmoskaavion palkinnoille ylsivät 1. Kristian Ulfves ESP, 2. Karl-Kristian Högström ESRC, 3. Petri Kela ESRC ja 4. Timo Pajo SqK.
Pääsarjojen tulokset täällä alempana ja täydelliset tulokset tournamentsoftwaressa
Pääkentän ottelut on katsottavissa Youtubessa

Espoo HPP Open Eliitti

Miehet 1

1. kierros
Jaakko Vähämaa ESRC – Aleksi Leskinen Senators w.o.
Anssi Määttänen TSSq – Aleksander Shilov JSK 11/6 11/9 11/4
Riku Mehta KSQ – Jaakko-Antti Peltola Senators 8/11 8/11 11/3 11/3 12/10
Jami Äijänen JSK – Ville Koskinen SqK 11/5 11/0 11/3
Ville Karsikas JSK – Esa Naukkarinen KSQ 11/3 11/5 15/13
Miko Äijänen JSK – Tero Timberg ESRC 11/1 11/9 11/7
Tatu Knuutila ESRC – Joel Jalovaara HSK 11/2 11/7 11/5
Kristian Rautiainen Senators – Topias Aalto ESRC 11/2 11/4 11/4
Puolivälierät
[1] Jaakko Vähämaa – Anssi Määttänen 11/9 11/9 11/7
[3] Jami Äijänen – [7] Riku Mehta 11/4 11/2 11/4
[6] Miko Äijänen – [4] Ville Karsikas 11/9 11/5 11/1
[2] Kristian Rautiainen – [5] Tatu Knuutila 8/11 11/5 11/6 11/7
Välierät
Jami Äijänen – Jaakko Vähämaa 11/5 11/9 11/4
Miko Äijänen – Kristian Rautiainen 11/8 8/11 11/8 11/7
Pronssiottelu
Kristian Rautiainen – Jaakko Vähämaa 11/7 11/5 9/11 11/0
Loppuottelu
Miko Äijänen – Jami Äijänen 12/10 11/9 11/7

Sijat 5-8
Anssi Määttänen – Riku Mehta 11/9 11/7 11/8
Ville Karsikas – Tatu Knuutila 11/8 8/11 8/11 11/8 11/9
Sijat 7-8
Riku Mehta – Tatu Knuutila w.o.
Sijat 5-6
Ville Karsikas – Anssi Määttänen 11/6 11/7 11/5


Naiset 1

1. kierros
Riina Koskinen HSRC Bye
Aurora Vikström HSRC – Raila Luhtala ESRC 11/6 11/8 11/2
Jutta Tuunanen MiSq Bye
Sanna Koivumäki ESRC Bye
Kristina Mustonen LahtiSq Bye
Meeri Särkkä HSK – Jenni Heikkilä ESRC 11/1 11/7 11/0
Katri Aalto-Setälä ESRC – Inka Luhtala ESRC 11/6 11/6 11/1
Henrietta Huuhka SqK Bye
Puolivälierät
Riina Koskinen – Aurora Vikström 11/3 11/2 6/11 12/10
Jutta Tuunanen – Sanna Koivumäki 11/2 11/8 11/3
Kristina Mustonen – Meeri Särkkä 11/6 11/5 11/4
Henrietta Huuhka – Katri Aalto-Setälä 9/11 11/7 11/1 11/6
Välierät
Riina Koskinen – Jutta Tuunanen 11/9 11/4 11/7
Henrietta Huuhka – Kristina Mustonen 11/7 11/8 11/7
Pronssiottelu
Jutta Tuunanen – Kristina Mustonen 13/11 11/7 11/9
Loppuottelu
Riina Koskinen – Henrietta Huuhka 11/4 11/4 11/1


Sijat 5-8
Aurora Vikström – Sanna Koivumäki w.o.
Meeri Särkkä – Katri Aalto-Setälä 11/8 12/10 11/3
Sijat 5-6
Aurora Vikström – Meeri Särkkä 7/11 11/4 11/6 11/9

Sijat 9-11
Inka Luhtala – Raila Luhtala 11/6 5/11 11/6 6/11 11/8
Inka Luhtala – Jenni Heikkilä 8/11 11/9 11/6 11/3
Raila Luhtala – Jenni Heikkilä 8/11 11/0 11/4 11/5


Miehet 2

1. kierros
Priit Lumi EST – Juho Halonen HSK 11/7 11/9 11/8
Riina Koskinen HSRC – Kimmo Puukko MyyrSq 11/7 8/11 11/8 11/3
Iiro Stubin MetStone – Olli Marjomaa HSK 11/7 11/9 9/11 11/7
Jack Westren-Doll JSK – Seppo Raiski Sq-88 11/5 11/7 11/5
Elias Korhonen ESRC – Santtu Elo TSSq 11/6 11/2 11/5
Rasmus Sirkiä HSK – Timo Tulonen HSRC 11/5 7/11 11/1 11/9
Esa Sutelainen HSRC – Petri Rasmus JSK 11/3 11/8 7/11 11/3
Marko Värilä MetStone – Jouni Suominen HSK 11/5 11/4 11/6
Puolivälierät
Priit Lumi – Riina Koskinen 11/2 11/13 11/4 11/7
Iiro Stubin – Jack Westren-Doll 10/12 4/11 11/8 11/1 11/9
Elias Korhonen – Rasmus Sirkiä 11/4 11/7 11/7
Marko Värilä – Esa Sutelainen 3/11 5/11 11/3 11/8 11/8
Välierät
Priit Lumi – Iiro Stubin 11/6 11/1 11/2
Elias Korhonen – Marko Värilä 11/2 11/6 11/13 11/6
Pronssiottelu
Iiro Stubin – Marko Värilä 11/8 11/7 11/6
Loppuottelu
Priit Lumi – Elias Korhonen 11/1 11/5 11/9

Sijat 5-8
Jack Westren-Doll – Riina Koskinen 11/5 6/11 11/9 11/6
Rasmus Sirkiä – Esa Sutelainen 11/9 11/5 9/11 10/12 11/8
Sijat 7-8
Riina Koskinen – Esa Sutelainen w.o.
Sijat 5-6
Jack Westren-Doll – Rasmus Sirkiä 4/11 11/8 11/4 11/8

Sijat 9-16
Juho Halonen – Kimmo Puukko w.o.
Olli Marjomaa – Seppo Raiski 11/7 11/4 11/8
Santtu Elo – Timo Tulonen 11/3 11/1 11/3
Petri Rasmus – Jouni Suominen 11/9 11/9 11/6
Sijat 9-12
Juho Halonen – Olli Marjomaa w.o.
Santtu Elo – Petri rasmus w.o.
Sijat 9-10
Juho Halonen – Santtu Elo 11/5 11/7 11/8

Sijat 13-15
Seppo Raiski, Timo Tulonen, Jouni Suominen


Miehet 3

1. kierros
Karl-Kristian Högström ESRC bye
Torbjörn Koivisto ESP – Heikki Teräsvirta SalSi 11/4 9/11 11/6 11/8
Eino Vaarala ESRC – Juuso Kotila ESRC 11/9 12/10 11/9
Antti Lind HSRC bye
Joel Rouste ESRC bye
Sergey Khomenko RUS – Erkki Pyynönen NääsSq 11/6 11/7 11/4
Tapio Koivu ESRC – Antto Määttänen TSSq 11/3 11/4 11/5
Petri Kela ESRC bye
Jouko Järvi ESRC bye
Timo Pajo SqK – Vasilis Bardis HSRC 11/3 11/8 11/5
Heikki Hassinen SalSi – Axel Ollikainen ESRC 11/8 11/2 11/2
Veikko Herola SqK bye
Jyrki Wahlstedt HSRC bye
Ville Ruismäki ESRC – Timo Herola SqK 11/5 6/11 11/8 7/11 11/7
Kari Aalto ESRC – Hannu Karjalainen HSK 11/4 11/9 11/9
Kristian Ulfves ESP bye
2. kierros
Karl-Kristian Högström – Torbjörn Koivisto 11/0 10/12 11/8 11/5
Eino Vaarala – Antti Lind 7/11 15/13 4/11 11/9 11/9
Joel Rouste – Sergey Khomenko 11/9 13/11 10/12 11/2
Petri Kela – Tapio Koivu 11/7 11/7 15/13
Timo Pajo – Jouko Järvi 11/1 11/2 11/3
Veikko herola – Heikki Hassinen 11/5 11/3 11/5
Ville Ruismäki – Jyrki Wahlstedt 11/1 11/4 11/2
Kristian Ulfves – Kari Aalto 11/1 11/4 11/6
Puolivälierät
Karl-Kristian Högström – Eino Vaarala 13/11 11/2 11/2
Petri Kela – Joel Rouste 1177 11/9 11/9
Timo Pajo – Veikko Herola 7/11 11/7 11/6 11/5
Kristian Ulfves – Ville Ruismäki 11/3 11/7 11/8
Välierät
Karl-Kristian Högström – Petri Kela 10/12 11/4 11/4 8/11 13/11
Kristian Ulfves – Timo Pajo w.o.
Pronssiottelu
Petri Kela – Timo Pajo w.o.
Loppuottelu
Kristian Ulfves – Karl-Kristian Högström 11/8 11/8 11/9



Avaa pdf klikkaamalla kutsua