Facebook
Twitter
In English

HSRC:n naiset ja ESRC:n miehet veivät SM-sarjojen voitot lauantaina pelatussa Playoffsissa Talihallissa.
Naisten hopea sai MiSq ja pronssia HSK. Miesten hopea meni KSQ:lle ja pronssi JSK:lle

Naiset

Välierät

HSRC – HSK 3-0
Riina Koskinen – Meeri Särkkä 11-1, 11-3, 11-3
Henrietta Huuhkä Sali Niemistö 11-5, 11-4, 11-6
Michaela Björnström – Kristiina Kiviharju 11-5, 11-7, 11-6

MiSq – ESRC 2-1
Saara Vanhanen – Emilia Korhonen 6-11, 6-11, 8-11
Susanna Vanhanen – Marja Vainio 5-11, 11-7, 12-10, 11-7
Jutta Niemelä – Lilli Kronlund 11-4, 11-2, 11-5

Pronssiottelu

HSK – ESRC 2-1
Meeri Särkkä – Emilia Korhonen 6-11, 0-11, 5-11
Sari Niemistö – Marja Vainio 9-11, 11-4, 11-6, 11-3
Kristiina Kivikarju – Emilia Kostiainen 11-3, 11-9, 11-1

Loppuottelu

HSRC – MiSq 2-1
Riina Koskinen – Saara Vanhanen 11-6, 11-13, 11-3, 11-2
Henrietta Huuhka – Marianna Närhi 11-4, 11-3, 11-7
Maarit Ekholm – Jutta Niemelä 11-5, 11-8, 5-11, 6-11, 9-11


PRONSSI: HSK Johanna Penttilä, Kristiina Kiviharju, Sari Niemistö, Meeri Särkkä


HOPEA: MiSq Susanna Vanhanen, Saara Vanhanen, Marianna Närhi, (kuvasta puuttuu Jutta Niemelä)


KULTA: HSRC Henrietta Huuhka, Milla Uusitalo, Maarit Ekholm, Riina Koskinen, Michaela Björnström

Miehet

Välierät

KSQ – JSK 2-2 (6-6 / 101/98)
Olli Tuominen – Miko Äijänen 11-4, 11-4, 11-7
Janne Järvinen – Jami Äijänen 4-11, 8-11, 10-12
Riku Mehta – Ville Karsikas 8-11, 5-11, 0-11
Heikki Kononen – Joel Jalovaara 11-8, 11-6, 11-2

ESRC – MiSq 4-0
Matias Tuomi – Aleksi Leskinen 11-4, 9-11, 11-5, 11-4
Jaakko Vähämaa – Erno Teitti 11-8, 11-3, 11-4
Kristian Rautiainen – Tuomas Häkkinen 11-2, 11-2, 11-4
Tatu Knuutila – Olle Poutiainen 11-3, 11-5, 11-4

Pronssiottelu

JSK – MiSq 2-2 (9-7)
Miko Äijänen – Aleksi Leskinen 11-1, 11-5, 11-3
Ville Karsikas – Erno Teitti 11-7, 7-11 5-11
Aleksandr Shilov – Tuomas Häkkinen 11-7, 11-8, 10-12, 9-11, 11-3
Joel Jalovaara – Olle Poutiainen 11-3, 14-16, 11-6, 13-15, 6-11

Loppuottelu

ESRC – KSQ 3-1
Matias Tuomi – Olli Tuominen 5-11, 7-11, 7-11
Jaakko Vähämaa – Janne Järvinen 11-7, 11-8, 11-5
Kristian Rautiainen – Esa Naukkarinan 11-1, 11-1, 11-4
Tatu Knuutila – Heikki Koknonen 11-13. 11-7, 11-7, 11-5


KULTA: ESRC Elias Korhonen, Kristian Rautiainen, Matias Tuomi, Jaakko Vähämaa, Tatu Knuutila


HOPEA: KSQ Joonas Karhu, Riku Mehta, Esa Naukkarinen, Heikki Kononen, Olli Tuominen, Janne Järvinen


PRONSSIA: JSK Heikki Ruotanen, Ville Karsikas, Joel Jalovaara, Miko Äijänen, Jami Äijänen, Aleksandr Shilov