Facebook
Twitter
In English

Matias Tuomi voittoon
ESRC:n Matias Tuomi otti lauantaina jo kolmannen kiinnityksen suomalaisen squashkauden avaavassa Nääs Cupissa Tampereella. Loppuottelussa viikko sitten joukkueiden MM-kilpailuista kotiutunut Tuomi vei selvän 3-0 voiton HSRC:n Aleksi Leskisestä.

Leskinen onnistui avauserässä viemään pelin jatkopalloille, mutta pitemmälle Leskisen peli ei kantanut. ”Kisa kävi hyvästä harjoituksesta ensi viikon kahta PSA-turnausta varten El Salvadorissa ja Costa Ricassa”, sanoi voittaja. ”Sain hyviä otteluja, vaikka Henrik Mustonen ja Olli Tuominen eivät olleet mukana. Vähän oli välillä tuskaista, mutta kokonaisuutena ihan ok fiilis”, jatkoi voittaja.
Pronssiottelussa HSRC:n Heikki Kononen löi helpohkosti erin 3-0 villillä kortilla pääkaavioon nousseen JSK:n Kai Stöörin.

Kilpailuun osallistui kaikkiaan 70 pelaajaa, mikä on maksimimäärä yhden päivän tapahtumalle. Pelaajat oli jaettu neljään ”tasokaavioon”, joissa pelattiin yhteensä lähes 100 ottelua päivän aikana.
Tulokset myös Tournamentsoftwaressa

Nääs Cup 2011

Tampere 3.9.2011

Kaavio 1

Lohko A
Matias Tuomi ESRC – Jaakko Vähämaa ESRC 11/8 11/2 11/4
Matias Tuomi – Toni Lötjönen HSRC 11/6 11/5 11/3
Jaakko Vähämaa – Toni Lötjönen 11/4 11/5 12/10
Lohko B
Heikki Kononen HSRC – Tuomas Häkkinen MiSq 1/11 11/9 11/2 14/12
Heikki Kononen – Jaakko-Antti Peltola ESRC 11/4 11/6 11/6
Tuomas Häkkinen – Jaakko-Antti Peltola 12/10 6/11 11/7 8/11 11/8
Lohko C
Kai Stöör JSK – Risto Tornberg SC-Ruka 7/11 9/11 11/5 11/4 12/10
Kai Stöör JSK – Hannu Jaskari SqJu 8/11 11/8 11/8 11/7
Risto Tornberg – Hannu Jaskari 11/5 11/7 12/10
Lohko D
Aleksi Leskinen HSRC – Tommi Ryyppö YlivSq 11/6 11/3 11/7
Aleksi Leskinen – Miko Äijänen JSK 9/11 11/6 12/10 11/3
Tommi Ryyppö – Miko Äijänen 6/11 11/6 11/9 11/3

Välierät
Matias Tuomi – Heikki Kononen 11/4 11/8 11/7
Aleksi Leskinen – Kai Stöör 11/6 10/12 11/6 11/3
Pronssiottelu
Heikki Kononen – Kai Stöör 11/8 11/7 11/5
Loppuottelu
Matias Tuomi – Aleksi Leskinen 15/13 11/4 11/7


Kaavio 2

Lohko A
Olli Turtonen TSK – Sami Mäkinen TSK 12/10 3/11 11/7 3/11 12/10
Olli Turtonen – Harri Rusanen OSK 6/11 11/4 11/6 12/10
Sami Mäkinen – Harri Rusanen 11/9 11/8 4/11 11/8
Lohko B
Lauri Selänne LSQ – Mikko Rautiola ESRC 11/5 15/13 9/11 11/3
Lauri Selänne – Jaakko Nevala SC-Ruka 5/11 11/4 11/8 11/4
Mikko Rautiola – Jaakko Nevala 5/11 11/2 11/3 11/7
Lohko C
Matias Hänninen SqK – Raimo Yliranta JSK 12/10 11/6 11/4
Matias Hänninen – Juha Hatjasalo HSRC 9/11 12/10 11/6 7/11 11/7
Raimo Yliranta – Juha Hatjasalo 11/9 11/4 11/7
Lohko D
Marko Pääkkönen OSK – Jami Äijänen JSK 8/11 11/5 11/9 6/11 12/10
Marko Pääkkönen – Magalan Pather ESP 13/11 11/3 11/6
Jami Äijänen – Magalan Pather 11/5 11/3 11/3
Lohko E
Matti Eskelinen TSK – Kristian Rautiainen ESRC 11/6 11/7 10/12 11/7
Matti Eskelinen – Saara Valtola MiSq 11/5 11/4 11/8
Kristian Rautiainen – Saara Valtola 11/3 12/14 13/11 9/11 11/6
Lohko F
Juha Heinonen NääsSq – Petteri Tiitinen TSSq 11/8 11/2 13/15 7/11 14/12
Juha Heinonen – Timo Annala LSQ 12/11 11/2 11/4
Petteri Tiitinen TSSq – Timo Annala 11/6 7/11 10/12 11/7 11/7
Lohko G
Riku Mehta LahtiSq – Harri Antikainen OSK 12/10 11/3 11/6
Riku Mehta – Kimmo Puukko MyyrSq 11/8 12/10 11/6
Harri Antikainen – Kimmo Puukko 12/10 11/6 11/8
Lohko H
Antti Tyyskä TSK – Topias Aalto ESRC 9/11 11/8 5/11 11/7 11/6
Antti Tyystä– Antti Rikberg OSK OSK 11/9 11/5 11/5
Topias Aalto – Antti Rikberg 11/5 11/1 11/5

Puolivälierät
Olli Turtonen – Lauri Selänne 12/10 11/9 11/7
Marko Pääkkönen – Matias Hänninen 12/10 11/9 4/11 12/10
Matti Eskelinen – Juha Heinonen 10/12 11/8 11/7 11/6
Riku Mehta – Antti Tyyskä 11/6 11/7 11/6
Välierät
Olli Turtonen – Marko Pääkkönen 11/1 11/8 11/9
Matti Eskelinen – Riku Mehta 11/7 11/9 11/5
Pronssiottelu
Riku Mehta – Marko Pääkkönen 11/2 11/5 11/6
Loppuottelu
Matti Eskelinen – Olli Turtonen 8/11 11/5 11/7 11/7


Kaavio 3

1. kierros
Pia Ojala ESRC – Jani Stengård TSSq 11/3 9/11 5/11 11/6 11/8
Martti Hämäläinen SqJu – Risto Välimäki ESP 12/14 11/9 11/7 11/2
Lauri Tuominen LSQ – Tapio Ulkuniemi OSK 11/5 11/5 11/5
Kimmo Kiviniemi NääsSq – Ilmari Vikström HSRC 7/11 11/9 11/9 11/1
Arttu Turtonen NääsSq – Matti Jokinen LahtiSq 11/4 11/3 11/5
Martti Nakari ESP – Erkki Pyynönen NääsSq 9/11 11/6 11/8 11/3
Ari Kuoppa NääsSq – Samuli Antikainen OSK 11/8 11/8 11/5
Angel Iglesias NääsSq – Jonne Stengård TSSq 11/7 11/8 11/1
2. kierros
Martti Hämäläinen – Pia Ojala 12/10 13/15 11/9 9/11 rtd.
Lauri Tuominen – Kimmo Kiviniemi 11/5 5/11 11/7 11/3
Arttu Turtonen – Martti Nakari 11/9 11/4 11/3
Angel Iglesias – Ari Kuoppa 11/7 11/9 15/13
Välierät
Lauri Tuominen – Martti Hämäläinen 11/6 11/0 11/2
Angel Iglesias – Arttu Turtonen 9/11 11/9 5/11 11/7 rtd.
Pronssiottelu
Martti Hämäläinen – Arttu Turtonen w.o.
Loppuottelu
Lauri Tuominen – Angel Iglesias 11/3 11/5 11/5

Plate

1. kierros
Jani Stengård – Risto Välimäki 11/6 11/5 11/8
Tapio Ulkuniemi bye
Martti Jokinen bye
Jonne Storgård – Samuli Antikainen 13/11 11/3 11/3
Välierät
Jani Stengård – Tapio Ulkuniemi 4/11 11/9 5/11 11/8 11/9
Matti Jokinen – Jonne Stengård 10/12 9/11 11/7 11/8 12/10
Pronssiottelu
Jonne Stengård – Tapio Ulkuniemi 11/6 11/5 11/9
Loppuottelu
Jani Stengård – Matti Jokinen 11/4 11/5 11/5


Kaavio 4

1. kierros
Joonas Karhu LahtiSq – Ari Rinkiö TSSq 11/4 11/5 11/6
Jari Korhonen LSQ – Ville Mustonen SC-Ruka 11/2 11/8 11/7
Henri Kananen SqK – Lasse Sulku NääsSq 12/14 11/4 9/11 11/8 11/3
Jonas Selkälä NääsSq – Jani Käkelä SC-Ruka 11/4 11/4 11/1
Timo Pajo SqK – Esa Mäkisalo TSSq 11/5 11/5 11/3
Sami Kenakkala OSK – Juhani Heinonen SaSkö 11/7 11/4 11/5
Jarkko Lyytikkä LahtiSq – Jari Kaartinen SqJu 11/5 11/9 9/11 11/8
Erik Mäki NääsSq – Keijo Liikala SqJu 11/4 12/10 11/5
2. kierros
Jari Korhonen – Joonas Karhu 11/7 8/11 11/6 11/6
Henri Kananen – Jonas Selkälä 11/6 12/14 11/5 11/4
Timo Pajo – Sami Kenakkala 6/11 11/7 11/5 11/7
Erik Mäki – Jarkko Lyytikkä 11/2 11/5 12/10
Välierät
Jari Korhonen – Henri Kananen 6/11 11/9 11/6 11/6
Timo Pajo – Erik Mäki 11/4 12/10 11/8
Pronssiottelu
Erik Mäki – Henri Kananen 6/11 13/11 15/17 11/6 11/8
Loppuottelu
Jari Korhonen – Timo Pajo 11/13 11/2 7/11 11/8 11/8

Plate
1. kierros

Ville Mustonen – Ari Rinkiö 11/4 12/10 13/11
Lasse Sulku – Jani Käkelä 11/3 11/5 11/5
Juhani Heinonen bye
Keijo Liikala – Jari Kaartinen 11/8 11/6 7/11 11/2
Välierät
Lasse Sulku – Ville Mustonen w.o.
Juhani Heinonen – Keijo Liikala w.o.
Loppuottelu
Lasse Sulku – Juhani Heinonen 11/6 4/11 12/10 11/7