Facebook
Twitter
In English

Jaakko Vähämaa Turun ykkönen
ESRC:n Jaakko Vähämaa otti uransa ensimmäisen miesten M1 tason kilpailuvoiton lauantaina pelatussa TSSq Cupissa. Loppuottelussa Senatorsien Toni Lötjönen oli omien sanojensa mukaan ”finaalissa” ja joutui luovuttamaan toisessa erässä.

Kakkoskaavion loppuottelussa Lahden Riku Mehta kukisti ESRC:n Mikael Sirenin ja kolmoskaavion voitto meni HSRC:n Ilmari Vikströmille.

TSSq Cup

Turku 8.10.2011

Kaavio 1

Lohko A
Aleksi Leskinen HSRC – Toni Lötjönen Senators 3-1 (11/6 7/11 11/7 11/8)
Aleksi Leskinen HSRC – Anssi Määttänen YlivSq 3-2 (9/11 12/10 5/11 11/9
11/5)
Toni Lötjönen Senators – Anssi Määttänen YlivSq 3-2 (8/11 11/9 11/5 4/11
11/7)
Lohko B
Teemu Eskelinen TSSq – Jaakko Vähämaa ESRC 3-2 (4/11 11/8 13/11 7/11 11/9)
Teemu Eskelinen TSSq – Juha Hatjasalo HSRC 3-0 (11/5 11/5 11/9)
Jaakko Vähämaa ESRC – Juha Hatjasalo HSRC 11/7 12/10 11/6 11/2)
11/9)
Välierät
Jaakko Vähämaa ESRC- Aleksi Leskinen HSRC 3-0 (14/12 11/4 12/10)
Toni Lötjönen Senators – Teemu Eskelinen TSSq 3-1 (8/11 11/5 11/8 11/3)
Pronssiottelu
Aleksi Leskinen HSRC – Teemu Eskelinen TSSq 3-0 (9/7 rtd)
Loppuottelu
Jaakko Vähämaa ESRC – Toni Lötjönen Senators 3-0 (11/3 6/1 rtd)


Kaavio 2

1. kierros
Riku Mehta LahtiSq – Petri Toivonen TSSq 3-1 (11/4 11/7 8/11 11/5)
Topias Aalto ESRC – Kimmo Puukko JSK 3-0 (11/7 11/6 11/5)
Tuomas Kuuluvainen TSSq – Petteri Tiitinen TSSq 3-2 (15/13 6/11 11/1 8/11
11/6)
Mikael Siren ESRC – Timo Ahlroos TSSq 3-0 (11/8 12/10 11/4)
Ville Kostamoinen TSSq – Jani Stengård TSSq 3-2 (11/8 6/11 11/2 10/12 11/4)
Marko Suistomaa MiSq – Juha Kuuluvainen TSSq 3-0 (11/6 1/9 15/13)
2. kierros
Riku Mehta LahtiSq – bye
Topias Aalto ESRC – Tuomas Kuuluvainen TSSq 3-0 (11-7 11/7 11/7)
Mikael Siren ESRC – Ville Kostamoinen TSSq 3-0 (11/7 11/6 11/6)
Marko Suistomaa MiSq – Jarmo Karjala HSRC 3-1 (11/7 8/11 11/3 11/5)
Välierät
Riku Mehta LahtiSq – Topias Aalto ESRC 3-0 (11/7 11/8 11/3)
Mikael Siren ESRC – Marko Suistomaa MiSq 3-2 (5/11 11/7 9/11 11/8 11/2)
Pronssiottelu
Topias Aalto ESRC – Marko Suistomaa MiSq 3-1 (11/8 11/9 9/11 11/2)
Loppuottelu
Riku Mehta LahtiSq – Mikael Siren ESRC 3-2 (11/8 11/6 6/11 7/11 11/3)

Kaavio 2 Plate
1. kierros
Petteri Tiitinen TSSq – Kimmo Puukko JSK 3-2 (11/5 11/9 15/17 8/11 11/8)
Timo Ahlroos TSSq – Jani Stengård TSSq 3-1 (11/4 9/11 13/11 11/7)
Välierät
Petteri Tiitinen TSSq – Petri Toivonen TSSq 3-0 (11/2 RTD)
Timo Ahlroos TSSq – Juha Kuuluvainen TSSq 3-0 (11/9 11/7 11/8)
Pronssiottelu
Juha Kuuluvainen TSSq – Petri Toivonen TSSq w.o.
Loppuottelu
Petteri Tiitinen TSSq – Timo Ahlroos TSSq 3-1 (11/7 7/11 12/10 11/7)


Kaavio 3

1. kierros
Jonas Selkälä NääsSq – Aimo Lindberg TSSq 3-0 (11/6 11/7 13/11)
Risto Hänninen TSSq – Mikko Laitila YlivSq 3-0 (11/8 13/11 10/4)
Jarkko Lyytikkä LahtiSq – Janne-Matti Peltola HSRC 3-0 (11/4 11/8 11/9)
Tero Mäenpää TSSq – Vesa Vähämaa ESRC 3-1 (9/11 14/12 11/5 11/3)
2. kierros
Juha Söderström TSSq – Risto Hänninen TSSq 3-1 (11/6 8/11 12/10 11/8)
Samuli Elo TSSq – Jarkko Lyytikkä LahtiSq 3-0 (11/6 11/2 11/8)
Ilmari Vikström HSRC – Jonas Selkälä NääsSq 3-1 (9/11 11/2 11/3 11/8)
Jonne Stengård TSSQ – Tero Mäenpää TSSq 3-1 (11/8 11/7 7/11 11/8)
Välierät
Ilmari Vikström HSRC – Juha Söderström TSSq 3-0 (11/3 11/3 12/10)
Samuli Elo TSSq – Jonne Stengård TSSQ 3-0 (12/10 12/10 11/6)
Pronssiottelu
Jonne Stengård TSSQ – Juha Söderström TSSq 3-1 (11/5 11/9 8/11 11/8)
Loppuottelu
Ilmari Vikström HSRC – Samuli Elo TSSq 3-0 (11/2 15/13 11/8)

Kaavio 3 plate
Välierät
Aimo Lindberg TSSq – Mikko Laitila YlivSq 3-0 (11/6 11/8 11/7)
Vesa Vähämaa ESRC – Janne-Matti Peltola HSRC 3-0 (11/9 11/9 11/8)
Pronssiottelu
Mikko Laitila YlivSq – Janne-Matti Peltola HSRC w.o.
Loppuottelu
Vesa Vähämaa ESRC – Aimo Lindberg TSSq 3-1 11/9 2/11 11/4 13/11)



Platevoittajat Petteri Tiitinen ja Vesa Vähämaa.