Facebook
Twitter
In English

Pohjois-Pohjanmaan GP-sarja käsittää 5 turnausta ja ne pelataan lauantaisin klo 11 alkaen.
Lauantaina 25.2. pelattiin Ylivieskassa ja voittoihin ylsivät Matti Saarela (kaavio 1) Karri Thil (kaavio 2)
Seuraava osakilpailu on 17.5. Oulun Hukassa sarjoina M2 + harrastelijat.
Ilmoittaudu tästä | Katso ilmoittautuneet tästä

POHJOIS-POHJANMAAN GP4 Ylivieska

KAAVIO 1

Lohko A
Tommi Ryyppö YlivSq – Lauri Valtola MiSq 11/2 11/8 11/8
Tommi Ryyppö – Jaakko-Antti Peltola ESRC 11/4 12/10 2/11 11/7
Lauri Valtola – Jaakko-Antti Peltola 11/7 11/7 11/4
Lohko B
Matti Saarrela – Teuvo Määttänen YlivSq 11/5 11/3 11/4
Matti Saarela YlivSq – Risto Torberg SC Ruka wo
Teuvo Määttänen – Risto Tornberg 11/4 11/5 11/8
Pronssiottelu
Lauri Valtola – Teuvo Määttänen 11/4 11/4 11/1
Loppuottelu
Matti Saarela – Tommi Ryyppö 6/11 11/9 12/10 13/11

Sijat 5 – 6
Jaakko-Antti Peltola – Risto Tornberg 11/7 11/2 1 – 0rtd

KAAVIO 2

1. kierros
Jaako Nevala SC Ruka Bye
Antti Rikberg OSK – Mikko Laitila YlivSq 11/3 11/4 11/1
Karri Thil SqJu – Heikki Palosaari SC RUka 11/6 11/4 11/7
Harri Antikainen OSK – Markku Somero YlivSq 11/9 11/1 11/8
Samuli Antikainen OSK – Tapani Ylipoussu SC Ruka 12/10 10/12 6/11 11/4 11/9
Vesa-Matti Vaara YlivSq – Nuoti Ruokangas OSK 11/9 11/8 11/5
Tomi Huhtamäki OSK – Ville Mustonen SC Ruka 11/4 8/11 11/8 11/3
Martti Hämäläinen SqJu – Jani Käkelä SC RUka 11/1 11/4 11/4
2. kierros
Jaakko Nevala – Antti Rigberg 8/11 11/7 8/11 12/10 11/9
Karri Thil – Harri Antikainen 11/4 11/3 11/9
Tapani Ylipoussu – Vesa-Matti Vaara 5/11 11/6 11/8 11/6
Tomi Huhtamäki – Martti Hämäläinen 12/10 10/12 11 11/3
Välierät
Karri Thil – Jaakko Nevala 11/9 11/4 11/4
Tomi Huhtämäki – Tapani Ylipoussu 11/4 11/4 11/4
Pronssiottelu
Jaakko Nevala – Tapani Ylipoussu 11/9 11/5 11/7
Loppuottelu
Karri Thil – Tomi Huhtamäki 11/5 11/4 11/6

Sijat 5 – 8
Harri Antikainen – Antti Rikberg 12/10 11/7 7/11 4/11 14/12
Martti Hämäläinen – Vesa-Matti Vaara 11/8 11/7 11/7
Sijat 7 – 8
Antti Rikberg – Vesa-Matti Vaara 11/7 12/10 1 11/4
Sijat 5 – 6
Martti Hämäläinen – Harri Antikainen 12/14 11/8 4/0 rtd

Sijat 9 – 16
Mikko Laitila – Bbye
Palosaa ri Heikki – Markku Somero 11/3 11/7 11/5
Samuli Antikainen – Nuuti Ruokangas 11/6 9/11 11/4 11/9
Ville Mustonen – Jani käkelä 11/2 11/6 11/6
Sijat 9 – 12
Palosaari Heikkki – Mikko Laitila 11/7 11/9 11/4
Ville Mustonen – Samuli Antikainen 11/4 11/2 12/10
Sijat 9 – 10
Ville Mustonen – Heikki Palosaari 11/7 11/8 11/3
Sijat 11 – 12
Samuli Antikainen – Mikko Laitila 11/8 11/5 11/3

Sijat 13 – 15
Somero Markku – BYE
Ruokangas Nuuti – Jani Käkelä 11/4 11/2 11/3
Sijat 13 – 14
Ruokangas Nuuti – Markku Somero 11/5 11/3 11/2


Toinen osakilpailu pelattiin Kuusamossa ja voittajaksi selviytyi Risto Tornberg, joka loppuottelussa voitti Jaakko Nevalan 3-0. Pronssimitalin vei Kari Niskala.

POHJOIS-POHJANMAAN GP2 Kuusamo

1. kierros
Risto Tornberg SC-Ruka – Jarmo Viittanen OSK 3-0 (11-9, 11-5, 11-6)
Vesa Moilanen OSK – Heikki Palosaari SC-Ruka 3-0 (11-9, 11-1, 11-3)
Tomi Huhtamäki OSK – Rauno Ahola OSK 3-0 (11-9, 11-7. 11-1)
Samuli Antikainen OSK – Samuli Niskala SC-Ruka 3-0 (11-6, 11-8, 11-3)
Kari Niskala SC-Ruka – Harri Antikainen OSK 3-1 (8-11, 11-6, 11-5, 11-5)
ille Mustonen SC-Ruka – Nuutti Ruokangas OSK 3-1 (10-12, 11-9, 12-10, 11-8)
Antti Rikberg OSK – Jani Käkelä SC-Ruka 3-0 (11-7, 11-3, 11-7)
aakko Nevala SC-Ruka – Tapani Ylipoussu SC-Ruka 3-0 (11-8, 13-11, 11-4)
Puolivälierät
Risto Tornberg SC-Ruka – Vesa Moilanen OSK 3-0 (11-7, 11-2, 11-9)
Tomi Huhtamäki OSK – Samuli Antikainen OSK 3-1 (6-11, 11-9, 11-8, 12-10)
Kari Niskala SC-Ruka – Ville Mustonen SC-Ruka 3-0 (11-6, 11-6, 11-7)
Jaakko Nevala SC-Ruka – Antti Rikberg OSK 3-0 (11-7, 13-11, 511-5)
Välierät
Risto Tornberg SC-Ruka – Tomi Huhtamäki OSK 3-0 (11-1, 11-9, 11-5)
Jaakko Nevala SC-Ruka – Kari Niskala SC-Ruka 3-1 (9-11, 11-3, 11-7, 11-8)
Pronssi
Kari Niskala SC-Ruka – Tomi Huhtamäki OSK 3-1 (13-11, 11-4, 11-8)
Loppuottelu
Risto Tornberg SC-Ruka – Jaakko Nevala SC-Ruka 3-0 (11-4, 11-5, 11-8)

Sijat 5-8
Vesa Moilanen OSK – Samuli Antikainen OSK 3-2 (11-8, 12-14, 12-10, 10-12, 11-7)
Antti Rikberg OSK – Ville Mustonen SC-Ruka 3-0 (11-9, 11-3, 12-10)
Sijat 7-8
Ville Mustonen SC-Ruka – Samuli Antikainen OSK 3-0 (11-5, 11-3, 11-1)
Sijat 5-6
Antti Rikberg OSK – Vesa Moilanen OSK 3-0 (12-10, 11-8, 11-9)

Sijat 9-16
Jarmo Viittanen OSK – Heikki Palosaari SC-Ruka 3-0 (12-10, 11-2, 11-4)
Rauno Ahola OSK – Samuli Niskala SC-Ruka 3-0 (11-5, 11-6, 11-7)
Harri Antikainen OSK – Nuutti Ruokangas OSK 3-0 (11-9, 11-7, 11-1)
Tapani Ylipoussu SC-Ruka – Jani Käkelä SC-Ruka 3-0 (11-0, 11-5, 11-7)
Sijat 9-12
Jarmo Viittanen OSK – Rauno Ahola OSK 3-0 (11-5, 11-4, 11-6)
Harri Antikainen OSK – Tapani Ylipoussu SC-Ruka 3-1 (11-4, 11-7, 7-11, 11-9)
Sijat 11-12
Rauno Ahola OSK – Tapani Ylipoussu SC-Ruka w.o.
Sijat 9-10
Harri Antikainen OSK – Jarmo Viittanen OSK 3-1 (11-9, 15-17, 11-4, 11-5)

Sijat 13-16
Heikki Palosaari SC-Ruka – Samuli Niskala SC-Ruka 3-1 (11-7, 11-9, 9-11, 11-7)
Nuutti Ruokangas OSK – Jani Käkelä SC-Ruka 3-0 (11-5, 11-2, 13-11)
Sijat 15-16
Samuli Niskala SC-Ruka – Jani Käkelä SC-Ruka 3-2 (11-8, 14-16, 9-11, 11-7, 11-9)
Sijat 13-14
Nuutti Ruokangas OSK – Heikki Palosaari SC-Ruka 3-1 (8-11, 11-5, 11-7, 11-8)


GP 1 tulokset

Kaavio 1

1. kierros
Risto Tornberg SC-Ruka – J-P Salminen OSK 3-1 (8-11,11-7,11-1,11-6)
Teuvo Määttänen YlivSq – Arto Blomqvist OSK 3-0 (11-6,11-6,11-8)
Tommi Ryyppö YlivSq – Harri Rusanen OSK 3-0 (11-9,11-9,11-3)
Matti Saarela YlivSq – Harri Antikainen OSK 3-0 (11-8,11-2,11-3)
Välierät
Risto Tornberg – Teuvo Määttänen 3-1 (9-11,11-1,11-3,14-12)
Matti Saarela – Tommi Ryyppö 3-0 (11-8,11-7,11-8)
Pronssiottelu
Tommi Ryyppö – Teuvo Määttänen 3-2 (10-12,5-11,11-8,11-8,11-7)
Loppuottelu
Matti Saarela – Risto Tornberg 3-0 (11-1,11-3,11-5)

Sijat 5-8
J-P Salminen – Harri Rusanen -0 (11-4,13-11,13-11)
Arto Blomqvist – Harri Antikainen 3-1 (11-5,5-11,11-2,11-4)
Sijat 7-8
Harri Antikainen – Harri Rusanen 3-1 (11-7,8-11,11-9,11-9)
Sijat 5-6
Arto Blomqvist – J-P Salminen 3-1 (11-6,11-6,14-16,11-9)

2 kaavio

1. kierros
Tuomas Ollanketo OSK – Lauri Kulju OSK 3-1( 11-8,13-11,11-13,12-10)
Nuutti Ruokangas OSK – Jani Käkelä SC-Ruka 3-0 (11-1,11-3,11-4)
Tomi Huhtamäki OSK – Vesa Moilanen OSK 3-1 (11-7,11-4,7-11,11-4)
Tapio Ulkunieni OSK – Jukka Manninen OSK 3-1 (11-5,9-11,11-7,11-3)
Markus Vahtola OSK – Ville Mustonen SC-Ruka 3-1 (13-11,8-11,13-11,11-3)
Jarmo Viittanen OSK – Heikki Palosaari SC-Ruka 3-0 (11-8,12-10,11-2)
Samuli Antikainen OSK – Matti Impola OSK 3-0 (11-5,11-9,12-10)
2.kierros
Jaakko Nevala SC-Ruka – Tuomas Ollanketo 3-0 (11-4,11-4,11-7)
Tomi Huhtamäki – Nuutti Ruokangas 3-2 (11-3,6-11,8-11,11-3,11-5)
Tapio Ulkunieni – Markus Vahtola 3-0 (11-4,11-4,11-4)
Samuli Antikainen – Jarmo Viittanen 3-2 (11-9,14-12,8-11,9-11,11-5)
Välierät
Jaakko Nevala – Tomi Huhtamäki 3-0 (11-7,11-5,11-6)
Tapio Ulkunieni – Samuli Antikainen 3-0 (11-1,11-3,11-4)
Pronssiottelu
Samuli Antikainen – Tomi Huhtamäki 3-1 (5-11,11-4,11-8,11-4)
Loppuottelu
Jaakko Nevala – Tapio Ulkunieni 3-0 (11-7,11-3,11-7)

Sijat 5-8
Jarmo Viittanen – Tuomas Ollanketo 3-0
Nuutti Ruokangas – Markus Vahtola 3-1 (11-9,9-11,11-8,12-10)
Sijat 7-8
Tuomas Ollanketo – Markus Vahtola wo .
Sijat 5-6
Jarmo Viittanen – Nuutti Ruokangas 3-1 (11-13,13-11,12-10,11-5)

Sijat 9-15
Jukka Manninen – Heikki Palosaari 3-0 (12-10,14-12,12-10)
Ville Mustonen – Vesa Moilanen 3-0 (11-9,11-6,12-10)
Matti Impola – Lauri Kulju 3-0 (11-8,11-7,11-6)
Sijat 9-12
Jukka Manninen – Jani Käkelä 3-0 (11-3,11-8,11-5)
Matti Impola – Ville Mustonen 3-2 (13-11,8-11,11-5,6-11,11-7)
Sijat 9-10
Matti Impola – Jukka Manninen 3-0 (11-8,11-6,12-10)
Sijat 11-12
Ville Mustonen – Jani Käkelä 3-0
Sijat 13-15
Lauri Kulju – Vesa Moilanen 3-0
Heikki Palosaari wo
Sijat 13-14
Lauri Kulju – Heikki Palosaari 3-0
Sija 15
Vesa Moilanen

Harrastelijat

Petteri Remes OSK – Jussi Lämsä OSK 3-1 (11-5,9-11,11-7,12-10)
Petteri Remes – Santtu Leinonen OSK 3-1(11-7,11-8,8-11,11-9)
Petteri Remes – Emilia Saarela YlivSq. 3-0
Jussi Lämsä – Santtu Leinonen 3-1 (11-8,11-8,6-11,13-11)
Jussi Lämsä – Emilia Saarela 3-0 (11-4,11-5,11-4)
Santtu Leinonen – Emilia Saarela 3-0 (15-13,11-6,11-3)