Facebook
Twitter
In English

Tuomiselle Eliittisarjan avausvoitto.
Olli Tuominen oli löytänyt parin päivän reijän syksyn ohjelmastaan ja käväisi Espoossa kuittaamassa kauden ensimmäisen eliittisarjan turnauksen voiton. Loppuottelussa Mika Monto jaksoi pyristellä vastaan vielä ensimmäisessä erässä, mutta Tuomisen tempo oli lopulta liikaa ex-ammattilaiselle.

Palkintojenjaon jälkeen Tuomisella oli vielä hetki aikaa vaihtaa muutama sana veljensä ja ESRC:n seurajohdon kanssa ennen kiiruhtamistaan Hong Kongin koneeseen. Tuominen kiitti ”palkintopuheessaan” järjestäjiä ja ilmaisi tyytyväisyytensä siitä, että pystyi taas pelaamaan kotimaassa. Tuomisen ohjelmassa ovat seuraavina Macaun, Hong Kongin ja Kuwaitin turnaukset.
Kakkoskaaviossa Järvenpään Ville Karsikas löi ESRC:n Mikael Sirenin tiukassa neljän erän ottelussa ja kolmoskaaviossa Mikkelin Marko Suistomaa voitti niinikään neljässä erässä Sq-88:n Santtu Puurusen.
Seuraava Eliittiturnaus on Tampere Open kahden viikon päästä.
Tulokset myösTournamentsoftwaressa.

Espoo Dunlop Open 2011 Eliitti

ESRC, 5.-6.11.2011

Kaavio 1

1. kierros
Olli Tuominen ESRC bye
Kristian Rautiainen ESRC – Kai Stöör JSK 11/6 11/2 6/11 11/7
Jaakko Vähämaa ESRC – Miko Äijänen JSK 11/9 12/10 11/1
Janne Järvinen ESRC bye
Mika Monto Senators bye
Heikki Ruotanen Sq-88 – Toni Lötjönen Senators 11/8 11/8 11/8
Jami Äijänen JSK – Petteri Siren ESRC 11/5 11/7 11/7
Aleksi Leskinen HSRC bye
2. kierros
Olli Tuominen – Kristian Rautiainen 11/3 11/2 11/3
Jaakko Vähämaa – Janne Järvinen 121/5 5/11 11/13 11/7 11/7
Mika Monto – Heikki Ruotanen 11/4 11/4 11/7
Aleksi Leskinen – Jami Äijänen 11/7 11/13 11/5 11/9
Välierät
Olli Tuominen – Jaakko Vähämaa 12/10 11/3 11/3
Mika Monto – Aleksi Leskinen 11/3 11/5 11/2
Pronssiottelu
Aleksi Leskinen – Jaakko Vähämaa 5/11 11/6 11/5 9/11 11/4
Loppuottelu
Olli Tuominen – Mika Monto 11/7 11/4 11/1

Sijat 5-8
Janne Järvinen – Kristian Rautiainen
Jami Äijänen – Heikki Ruotanen w.o.

Sijat 9-12
Miko Äijämem – Kai Stöör 11/6 11/2 9/11 11/8
Petteri Siren – Toni Lötjönen w.o.
Sijat 9-10
Petteri Siren – Miko Äijänen 10/12 11/7 11/3 11/3


Kaavio 2

1. kierros
Jarmo Karjala HSRC bye
Topias Aalto ESRC – Mikko Rautiola ESRC 7/11 13/11 11/4 11/9
Tommi Ekholm HSRC – Seppo Rissanen HSRC 11/9 11/9 11/1
Ville Karsikas JSK bye
Juha Hatjasalo HSRC bye
Saara Valtola MiSq bye
Harry Lilja ESRC – Kimmo Puukko JSK 11/4 11/5 11/8
Mikael Siren ESRC bye
2. kierros
Topias Aalto – Jarmo Karjala 12/10 11/3 11/9
Ville Karsikas – Tommi Ekholm 11/4 11/5 11/90
Juha Hatjasalo – Saara Valtola 11/7 11/9 17/15
Mikael Siren – Harry Lilja 11/5 11/9 11/8
Välierät
Ville Karsikas – Topias Aalto 11/7 11/1 11/3
Mikael Siren – Juha Hatjasalo 6/11 11/9 10/12 11/1 11/8
Pronssiottelu
Topias Aalto – Juha Hatjasalo 14/12 11/4 4/11 3/11 11/7
Loppuottelu
Ville Karsikas – Mikael Siren 11/7 11/6 9/11 13/11

Sijat 5-8
Tommi Ekholm – Jarmo Karjala 11/3 8/11 11/8 11/8
Harry Lilja – Saara Valtola 8/11 11/6 7/11 11/4 11/2
Sijat 7-8
Jarmo Karjala – Saara Valtola 11/3 11/6 11/9
Sijat 5-6
Tommi Ekholm – Harry Lilja 11/6 11/6 11/6

Sijat 9-11
Seppo Rissanen – Mikko Rautiola w.o.
Kimmo Puukko bye
Sijat 9-10
Seppo Rissanen – Kimmo Puukko 9/11 11/9 11/7 14/12


Kaavio 3

1. kierros
Petteri Repo HSRC – Kari Aalto ESRC 11/8 11/3 11/3
Jack Westren-Doll JSK – Joonas Karhu LahtiSq 3/11 11/5 12/10 11/8
Ilmari Vikström HSRC – Touko Juntunen ESRC 11/7 11/1 11/4
Santtu Puurunen Sq-88 – Janne Falck ESP 11/9 11/6 10/12 11/2
Ilkka Virtanen JSK – Marko Kivi-Koskinen HSRC 11/6 12/10 6/11 11/4
Torbjörn Koivisto ESP bye
Petri Kela ESRC bye
Marko Suistomaa MiSq – Tapio Jokinen ESRC 15/13 11/6 8/11 11/8
2. kierros
Jack Westren-Doll – Petteri Repo 11/7 10/12 8/11 11/9 11/9
Santtu Puurunen – Ilmari Vikström 14/12 11/4 11/2
Ilkka Virtanen – Torbjörn Koivisto 11/4 10/12 6/11 11/6 11/8
Marko Suistomaa – Petri Kela 11/8 11/6 11/7
Välierät
Santtu Puurunen – Jack Westren-Doll 8/11 12/10 11/5 11/8
Marko Suistomaa – Ilkka Virtanen 11/2 11/3 11/4
Pronssiottelu
Jack Westren-Doll – Ilkka Virtanen 11/3 6/11 11/5 11/3
Loppuottelu
Marko Suistomaa – Santtu Puurunen 45/11 11/7 11/5 11/2

Sijat 5-8
Ilmari Vikström – Petteri Repo w.o.
Petri Kela – Torbjörn Koivisto w.o.
Sijat 5-6
Ilmari Vikström – Petri Kela 11/9 11/6 11/9

Sijat 9-14
Joonas Karhu – Kari Aalto 11/4 11/5 11/4
Janne Falck – Touko Juntunen 11/6 11/8 11/0
Marko Kivi-Koskinen bye
Tapio Jokinen bye
Sijat 9-12
Joonas Karhu – Janne Falck 11/7 10/12 7/11 rtd.
Marko Kivi-Koskinen – Tapio Jokinen w.o.
Sijat 9-10
Joonas Karhu – Marko Kivi-Koskinen 11/2 11/4 11/4
Sijat 13-14
Kari Aalto – Touko Juntunen 11/4 11/5 8/11 5/11 12/10