Facebook
Twitter
In English

Moisio Tampereen ykkönen
Helsinki Senatorsin Arttu Moisio oli omaa luokkaansa kauden toisessa Eliittiturnauksessa Tampereella. Loppuottelussa Helsingin Aleksi Leskinen ei pystynyt uhkaamaan Moisiota, vaan taipui selvin numeroin suoraan kolmessa erässä. Pronssi meni Espoon Jaakko Vähämaalle, joka ainoana pelaajana pystyi välierissä viemään Moisiolta erän.
Kakkoskaavion voiton vei Mikkelin Markus Vanhanen ja kolmoskaaviossa vahvin oli Tampereen Sami Lindell


Emilia Soini otti uransa ensimmäisen eliittisarjan turnausvoiton kukistamalla loppuottelussa Suomen ykkösen Saara Valtolan suoraan kolmessa erässä. ”Peli kulki tosi hyvin ja ensimmäisen ottelun jälkeen sain jalat hyvin liikkeelle”, totesi dopingnäytteen antamista odotteleva voittaja. Pronssiottelussa Emilia Korhonen voitti Riina Koskisen myös 3-0.
Miesten ykköskaaviossa sunnuntaina pelattaviin välieriin selviytyivät odotetusti Arttu Moisio – Jaakko Vähämaa ja Tuomas Häkkinen – Aleksi Leskinen.
Tulokset myös Tournamentsoftwaressa.

Tampere Open 2011

Miehet 1

1. kierros
Arttu Moisio Senators – Jami Äijänen JSK 11/6 11/2 11/7
Riku Mehta LahtiSq – Kenneth Wennström HSRC 11/3 14/12 11/8
Kristian Rautiainen ESRC – Miko Äijänen JSK 11/6 11/7 11/4
Jaakko Vähämaa ESRC – Tommi Ryyppö YlivSq 11/5 11/9 9/11 11/8
Tuomas Häkkinen MiSq – Jaakko-Antti Peltola ESRC 11/4 11/4 11/2
Kai Stöör JSK – Jarmo Karjala HSRC 4/11 11/1 11/5 11/9
Tatu Knuutila ESRC – Toni Lötjönen Senators 11/6 9/11 11/7 11/9
Aleksi Leskinen HSRC – Ville Karsikas JSK 11/2 11/4 14/12
2. kierros
Arttu Moisio – Riku Mehta 11/5 11/2 11/7
Jaakko Vähämaa – Kristian Rautiainen 11/5 11/9 11/7
Tuomas Häkkinen – Kai Stöör 11/5 11/8 11/8
Aleksi Leskinen – Tatu Knuutila 11/1 9/11 11/9 11/7
Välierät
Arttu Moisio – Jaakko Vähämaa 11/4 9/11 11/6 11/3
Aleksi Leskinen – Tuomas Häkkinen 4/11 11/8 11/3 11/3
Pronssiottelu
Jaakko Vähämaa – Tuomas Häkkinen 12/10 11/4 9/11 11/8
Loppuottelu
Arttu Moisio – Aleksi Leskinen 11/5 11/7 11/3


Sijat 5-8
Riku Mehta – Kristian Rautiainen 11/9 12/10 11/13 11/4
Tatu Knuutila – Kai Stöör 15/13 11/8 11/7
Sijat 7-8
Kai Stöör – Kristian Rautiainen 10/12 11/8 7/11 11/5 11/7
Sijat 5-6
Tatu Knuutila – Riku Mehta 4/11 11/2 6/11 11/7 11/7

Sijat 9-16
Jami Äijänen – Kenneth Wennström 4/11 14/12 11/1 11/7
Tommi Ryyppö – Miko Äijänen 11/6 11/7 11/2
Jaakko-Antti Peltola – Jarmo karjala 7/11 14/16 11/8 11/7 11/7
Toni Lötjönen – Ville Karsikas ei pelattu
Sijat 9-12
Tommi Ryyppö – Jami Äijänen 11/8 11/8 11/3
Jaakko-Antti Peltola w.o.
Sijat 9-10
Tommi Ryyppö – Jaakko-Antti Peltola 8/11 10/12 11/8 11/4 11/8

Sijat 13-14
Miko Äijänen – Jarmo Karjala 11/1 11/7 11/5


Naiset 1

1. kierros
Emilia Korhonen ESRC – Mariella Minetti TSK 11/4 11/4 11/3
Jenni Vähämaa ESRC – Anete Sokko EST 11/7 11/8 11/3
Riina Koskinen SqK – Reele Komi EST 11/8 13/11 7/11 5/11 11/6
Nea Falck ESRC – Saana Pohjavaara TSK 11/5 11/4 11/4
2. kierros
Emilia Korhonen – Jenni Vähämaa 11/8 11/5 11/8
Riina Koskinen – Nea Falck 11/9 9/11 5/11 11/4 14/12
Välierät
Saara Valtola MiSq – Emilia Korhonen 11/6 11/4 11/6
Emilia Soini ESRC – Riina Koskinen 11/5 11/4 11/8
Pronssiottelu
Emilia Korhonen – Riina Koskinen 11/4 11/7 11/3
Loppuottelu
Emilia Soini – Saara Valtola 11/6 11/6 11/7


Miehet 2

1. kierros
Kristjan Pettai JSK bye
Angel Iglesias NääsSq – Petri Luoma TSK 11/7 9/11 13/11 11/5
Markus Vanhanen MiSq – Jani Stengård TSSq 11/6 11/5 11/4
Juha Hatjasalo HSRC bye
Esko Nevalainen MiSq bye
Juha Heinonen NääsSq – Janne Koskelin HSRC 7/11 13/11 11/9 11/1
Saara Valtola MiSq – Jouko Puustinen KSQ 14/12 7/11 11/6 11/9
Matti Eskelinen TSK bye
Marko Suistomaa MiSq bye
Kimmo Puukko JSK – Antti Lind HSRC 11/9 11/5 11/8
Arttu Turtonen NääsSq – Olli Tirkkonen TSK 11/4 11/6 11/7
Topias Aalto ESRC bye
Petteri Tiitinen TSSq bye
Esa Tuominen HSRC – Kimmo Kiviniemi NääsSq
Jack Westren-Doll JSK – Gilberto de Oliveira BRA
Olli Turtonen TSK bye
2. kierros
Kristjan Pettai – Angel Iglesias 11/6 11/2 11/6
Markus Vanhanen – Juha Hatjasalo 11/9 11/2 11/6
Juha Heinonen – Esko Nevalainen 11/0 11/7 11/7
Matti Eskelinen – Saara Valtola 15/13 11/5 11/8
Marko Suistomee – Kimmo Puukko 11/9 13/11 11/3
Topias Aalto – Arttu Turtonen 12/14 11/6 11/9 11/3
Esa Tuominen – Petteri Tiitinen 13/11 11/5 6/11 11/9
Olli Turtonen – Gilberto De Oliveira 17/15 9/11 11/9 9/11 11/6
Puolivälierät
Markus Vanhanen – Kristjan Pettai 11/8 11/7 11/9
Matti Eskelinen – Juha Heinonen 11/5 11/3 11/5
Topias Aalto – Marko Suistomaa 11/6 11/7 9/11 9/3 rtd
Olli Turtonen – Esa Tuominen 11/3 11/5 11/2
Välierät
Markus Vanhanen – Matti Eskelinen 11/3 4/11 11/4 11/9
Olli Turtonen – Topias Aalto 11/6 6/11 11/7 9/11 14/12
Pronssiottelu
Matti Eskelinen – Topias Aalto 11/2 11/0 7/11 11/2
Loppuottelu
Markus Vanhanen – Olli Turtonen 11/3 11/8 11/2


Sijat 5-8
Kristjan Pettai – Juha Heinonen 6/11 9/11 11/4 11/5 11/4
Marko Suistomaa – Esa Tuominen w.o.
Sijat 5-6
Kristjan Pettai – Marko Suistomaa w.o.


Kaavio 3

1. kierros
Jukka Nummi NääsSq bye
Mikko Laitila YlivSq – Teppo Järvinen TSK w.o.
Jarkko Lyytikkä LahtiSq – Vesa Vähämaa ESRC 12/10 9/11 11/5 11/8
Sami Lindell TSK – Keijo Liikala SqJu 11/8 11/3 11/3
Jarmo Hämäläinen TSK – Karri Kauppi HSRC 11/4 11/9 11/4
Kale Leskinen HSRC – Sami Helenius NääsSq 11/4 11/6 11/5
Sami Mäkinen TSK – Janne Falck ESP 11/9 11/5 11/8
Jonne Stengård TSSq – Mika Karhu NääsSq 11/9 11/5 11/3
Antti Tyyskä TSK – Kaspar Listra EST 11/5 11/2 11/5
Ari RInkiö TSSq – Markku Olkkonen MiSq 11/7 11/6 11/7
Jan Wichmann TSK – Vesa-Matti Vaara YlivSq 11/7 12/10 11/4
Matti Jokinen LahtiSq – Jonas Selkälä NääsSq 11/7 12/10 11/4
Erkki Pyynönen NääsSq – Jari Kaartinen SqJu 11/6 7/11 11/7 11/5
Ari Kuoppa NääsSq – Esa Sorvali TSK 11/9 11/1 11/5
Erik Mäki NääsSq – Juhani Heinonen SaSkö 11/3 11/7 11/8
Torbjörn Koivisto ESP bye
2. kierros
Jukka Nummi – Mikko Laitila 11/3 11/6 11/4
Sami Lindell – Jarkko Lyytikkä 11/4 11/3 11/3
Kale Leskinen – Jarmo Hämäläinen 11/8 11/9 11/9
Sami Mäkinen – Jonne Stengård 11/8 11/6 11/4
Antti Tyyskä – Ari RInkiö 11/8 11/4 11/7
Jan Wichmann – Matti Jokinen 11/4 11/9 11/8
Ari Kuoppa – Erkki Pyynönen
Erik Mäki – Torbjörn Koivisto 11/5 11/8 11/1
Puolivälierät
Sami Lindell – Jukka Nummi 11/4 11/5 11/3
Sami Mäkinen – Kale Leskinen 11/8 13/11 9/11 11/9
Antti Tyyskä – Jan Wichmann 11/7 11/6 11/4
Erik Mäki – Ari Kuoppa 11/8 6/11 11/4 11/3
Välierät
Sami Lindell – Sami Mäkinen 9/11 4/11 11/9 11/7 11/8
Antti Tyyskä – Erik Mäki 11/7 14/12 11/7
Pronssiottelu
Sami Mäkinen – Erik Mäki 6/11 6/11 11/7 11/6 12/10
Loppuottelu
Sami Lindell – Antti Tyyskä 11/6 12/10 11/5


Sijat 5-8
Kale Leskinen – Jukka Nummi 10/12 12/10 13/11 11/5
Jan Wichmann – Ari Kuoppa w.o.
Sijat 5-6
Jan Wichmann – Kale Leskinen 11/5 8/11 11/7 9/11 11/8

Sijat 9-16
Jarkko Lyytikkä – Mikko Laitila 11/6 11/13 11/4 4/11 11/8
Jonne Stengård – Jarmo Hämäläinen 11/9 6/11 11/8 6/11 11/6
Matti Jokinen – Ari Rinkiö 11/9 11/6 11/8
Torbjörn Koivisto – Erkki Pyynönen 15/13 11/6 11/8
Sijat 9-12
Jonne Stengård – Jarkko Lyytikkä 11/9 11/0 6/11 11/3
Matti Jokinen – Torbjörn Koivisto w.o.
Sijat 9-10
Jonne Stengård – Matti Jokinen w.o.
Sijat 13-14
Erkki Pyynönen – Mikko Laitila 11/6 11/3 11/4
Sijat 17-30
Vesa Vähämaa – Keijo Liikala 7/11 11/5 11/4 11/9
Karri Kauppi – Sami Helenius 7/11 13/11 11/7 8/11 11/8
Janne Falck – Mika Karhu 13/11 11/5 11/8
Markku Olkkonen – Kaspar Listra 11/8 11/5 11/4
Vesa-Matti Vaara – Jonas Selkälä 11/6 11/6 11/8
Jari Kaartinen – Esa Sorvali 11/1 11/7 11/13 4/11 11/5
Juhani Heinonen bye
Sijat 17-24
Vesa Vähämaa bye
Janne Falck – Karri Kauppi 9/11 11/4 8/11 11/7 11/5
Markku Olkkonen – Vesa-Matti Vaara 7/11 11/6 11/6 8/11 11/5
Juhani Heinonen – Jari Kaartinen w.o.
Sijat 17-20
Vesa Vähämaa – Janne Falck 11/9 9/11 6/11 7/10 rtd.
Markku Olkkonen – Juhani Heinonen 11/8 11/7 11/8
Sijat 17-18
Markku Olkkonen – Vesa Vähämaa 11/7 11/9 6/11 11/7