Facebook
Twitter
In English

Seniorien SM-kilpailut saatiin päätökseen sunnuntaina Järvenpäässä. Mestaruuksista pelattiin 8:ssa luokassa ja ilmoittautuneita osanottajia oli kaikkiaan 97.
Tulokset täällä alla sekä Tournamentsoftwaressa.
Keski-Uusimaa-lehti raportoi kisoista

Seniorien SM-kilpailut

Järvenpää 27.-29.1.2012

MITALISTIT LUOKITTAIN

Naiset 45
1. Marja Vainio JSK
2. Tiina Koivu ESRC
3. Leena Schneider JSK
Miehet 35
1. Erno Teitti MiSq
2. Heikki Ruotanen Sq-88
3. Jouni Nykänen JSK
Miehet 40
1. Anssi Määttänen YlivSq
2. Tommi Ryyppö YlivSq
3. Kai Stör JSK
Miehet 45
1. Kari Lehtola WSK
2. Raimo Yliranta JSK
3. Erik Mäki NääsSq
Miehet 50
1. Timo Pajo SqK
2. Teuvo Määttänen YlivSq
3. Jack Westren-Doll JSK
Miehet 55
1. Esa Tuominen HSRC
2. Kale Leskinen HSRC
3. Olli Lintunen MiSq
Miehet 60
1. Torbjörn Koivisto ESP
2. Erkki Pyynönen NääsSq
3. Markku Kaistinen JSK
Miehet 65
1. Eero Mäkinen NääsSq
2. Lars Ekholm ESRC
3. Esko Pitkänen MiSq

Naiset 45

Marja Vainio JSK – Tiina Koivu ESRC 11/4 11/8 11/8
Marja Vainio – Leena Schneider JSK 11/9 11/8 11/2
Tiina Koivu – Leena Schneider 11/6 1/11 11/8 11/5


Miehet 35

Erno Teitti MiSq – Heikki Ruotanen Sq-88 11/7 6/11 11/4 11/8
Erno Teitti – Jouni Nykänen JSK 11/7 11/1 11/3
Erno Teitti – Tero Timberg ESRC 11/4 11/3 11/5
Erno Teitti – Mika Leppänen JSK 11/0 11/4 11/5
Heikki Ruotanen – Jouni Nykänen 11/6 9/11 11/8 9/11 12/10
Heikki Ruotanen – Tero Timberg 11/7 12/10 11/4
Heikki Ruotanen – Mika Leppänen 11/7 11/5 11/2
Jouni Nykänen – Tero Timberg 11/4 11/9 11/7
Jouni Nykänen – Mika Leppänen 8/11 11/6 14/12 11/5
Tero Timberg – Mika Leppänen 11/9 11/2 11/5


Miehet 40

1. kierros
Anssi Määttänen YlivSq bye
Janne Saharinen JSK – Jonas Selkälä NääsSq 11/5 11/8 11/7
Teemu Suvanto HSRC bye
Petteri Tiitinen TSSq bye
Tommi Ryyppö YlivSq bye
Marko Kivi-Koskinen HSRC bye
Juha Heinonen NääsSq – Petteri Repo HSRC 11/7 11/9 11/6
Kai Stör JSK bye
2. kierros
Anssi Määttänen – Janne Saharinen 111/2 11/6 11/4
Petteri Tiiitinen – Teemu Suvanto 7/11 11/6 11/9 11/4
Tommi Ryyppö – Marko Kivi-Koskinen 11/3 11/0 11/0
Kai Stör – Juha Heinonen 11/9 11/6 11/9
Välierät
Anssi Määttänen – Petteri Tiitinen 11/5 11/2 11/8
Tommi Ryyppö – Kai Stör 11/6 14/12 7/11 12/10
Pronssiottelu
Kai Stör – Petteri Tiitinen 5/11 11/4 12/10 15/13
Loppuottelu
Anssi Määttänen – Tommi Ryyppö 10/12 11/7 11/9 11/5

Sijat 5-8
Teemu Suvanto – Janne Saharinen 11/7 11/3 11/7
Juha Heinonen – Marko Kivi-Koskinen w.o.
Sijat 5-6
Teemu Suvanto – Juha Heinonen w.o.


Miehet 45

1. kierros
Jarmo Karjala HSRC bye
Jari Puumala MetSq – Marko Värilä ESP 8/11 2/11 11/6 12/10 11/4
Petri Kela ESRC – Vesa Konttinen JSK 11/13 5/11 11/8 11/5 11/8
Martti Hämäläinen SqJu – Tom Söderholm TSSq 11/3 11/9 11/4
Tapio Koivu ESRC bye
Jussi Kostiainen TSK – Timo Nousmaa MyyrSq 11/4 11/2 11/5
Esa Sutelainen HSRC – Sami Helenius NääsSq 11/8 10/12 11/5 6/11 11/6
Kari Lehtola WSK bye
Harry Lilja ESRC bye
Erik Mäki NääsSq – Juha Rintanen SalSi 11/1 11/9 11/7
Timo Ahlroos TSSq – Seppo Raiski Sq-88 12/10 11/13 11/7 8/11 11/3
Antti Lind HSRC – Jari Huhtakangas YlivSq 7/11 11/9 11/7 11/7
Jan Wichmann TSK – Jouko Puustinen KSQ 11/5 11/3 11/3
Harri Pohja ESRC – Hannu Poutiainen SqK 11/4 11/8 11/2
Kari Hautala MetSq – Ari Vakkala HSRC 11/5 14/12 11/4
Raimo Yliranta JSK bye
2. kierros
Jarmo Karjala – Jari Puumala 5/11 11/8 11/4 11/7
Martti Hämäläinen – Petri Kela 12/10 11/9 6/11 8/11 11/8
Jussi Kostiainen – Tapio Koivu 11/8 11/1 11/6
Kari Lehtola – Esa Sutelainen 11/1 11/4 11/4
Erik Mäki – Harrry Lilja 8/11 9/11 11/9 11/5 11/9
Timo Ahlroos – Antti Lind 11/9 7/11 11/5 11/8
Jan Wichmann – Harri Pokhja 11/9 11/7 11/1
Raimo Yliranta – Kari Hautala 11/3 11/6 11/4
Puolivälierät
Jarmo Karjala – Martti Hämäläinen 11/6 11/3 11/6
Kari Lehtola – Jussi Kostyiainen 6/11 11/7 11/7 11/7
Erik Mäki – Timo Ahlroos 10/12 11/2 11/8 11/6
Raimo Yliranta – Jan Wichmann 11/8 11/3 11/4
Välierät
Kari Lehtola – Jarmo Karjala 11/3 11/6 11/2
Raimo Yliranta – Erik Mäki 11/5 11/6 11/5
Pronssiottelu
Erik Mäki – Jarmo Karjala 11/13 11/8 11/4 11/7
Loppuottelu
Kari Lehtola – Raimo Yliranta 11/9 11/5 6/11 11/6

Sijat 5-8 (ei pelattu)
8. Martti hämäläinen, Jussi Kostiainen, Timo Ahlroos ja Jan Wichmann
Sijat 9-16
9. Harry Lilja, 10. Petri Kela, 11. Tapio Koivu, 12. Harri Pohja
13. Esa Sutelainen, 14. Antti Lind, 16. Jari Puumala ja Kari Hautala
Sijat 17-24
17. Seppo Raiski, 18. Marko Värilä, 19. Jouko Puustinen, 20. Timo Nousmaa
24. Vesa Konttinen, Juha Rintanen ja Ari Vakkala
Sijat 25-27
25. Tom Söderholm, Jari Huhtakangas ja Hannu Poutiainen


Miehet 50

1. kierros
Teuvo Määttänen YlivSq bye
Taimo Saunalammi HSRC – Kaj Häggqvist LahtiSq 10/12 12/10 11/5 12/10
Kari Laaksonen TSSq bye
Martti Nakari ESP bye
Tuomo Pohjamies ESRC bye
Timo Tulonen HSRC – Ari Leppänen JSK w.o.
Jari Lehtonen LahtiSq – Risto Välimäki ESP 11/5 11/3 9/11 11/8
Jack Westren-Doll JSK bye
Ilkka Virtanen JSK bye
Jukka Havaste HSRC – Hannu Haanpää ESRC w.o.
Janne Falck ESP bye
Jukka Reinikainen KSQ bye
Jukka Nummi NääsSq bye
Matti Jokinen LahtiSq bye
Timo Pajo SqK – Juha Söderström TSSq 11/6 11/4 11/5
Seppo Rissanen HSRC bye
2. kierros
Teuvo Määttänen – Timo Saunalammi 11/6 11/6 11/4
Kari Laaksonen – Martti Nakari w.o.
Timo Tulonen – Tuomo Pohjamies 1/11 8/11 11/6 12/10 11/8
Jack Westren-Doll – Jari Lehtonen 11/5 11/2 11/3
Ilkka Virtanen – Jukka Havaste 11/1 8/11 14/12 11/6
Jukka Reinikainen – Janne Falck 8/11 13/11 11/5 6/11 11/4
Matti Jokinen – Jukka Nummi 11/7 9/11 11/6 11/8
Timo Pajo – Seppo Rissanen 8/11 11/7 4/11 11/9 11/8
Puolivälierät
Teuvo Määttänen – Kari Laaksonen 11/3 11/3 11/2
Jack Westren-Doll – Timo Tulonen 6/11 11/5 11/3 16/14
Jukka Reinikainen – Ilkka Virtanen 11/6 11/3 11/7
Timo Pajo – Matti Jokinen 8/11 11/4 4/11 11/1 11/4
Välierät
Teuvo Määttänen – Jack Westren-Doll 11/8 8/11 11/5 1179
Timo Paju – Jukka Reinikainen 11/9 11/5 6/11 11/9
Pronssiottelu
Jack Westren-Doll – Jukka Reinikainen 11/4 11/7 11/8
Loppuottelu
Timo Pajo – Teuvo Määttänen 14/12 6/11 11/8 6/11 11/8

Sijat 5-8
Kari Laaksonen – Timo Tulonen w.o.
Matti Jokinen – Ilkka Virtanen 11/6 11/8 11/6
Sijat 5-6
Matti Jokinen – Kari Laaksonen 5/11 13/11 11/7 11/6
Sijat 7-8
Ilkka Virtanen – Timo Tulonen w.o.

Sijat 9-16
Timo Saunalammi bye
Tuomo Pohjamies – Jari Lehtonen 11/3 6/11 11/7 12/10
Janne Falck – Jukka Havaste 11/6 11/7 11/5
Jukka Nummi – Seppo Rissanen 11/9 11/7 11/6
Sijat 9-12
TuomioPohjamies – Timo Saunalammi w.o.
Janne Falck – Jukka Nummi 7/11 11/3 11/8 11/9
Sijat 11-12
11. Jukka Nummi, 12. Timo Saunalammi
Sijat 13-16
13. Jukka Havaste, 14. Jari Lehtonen, 16. Seppo Risanen
Sijat 17-19
17. Risto Välimäki, 18. Juha Söderström, 19. Kaj Häggqvist


Miehet 55

1. kierros
Esa Tuominen HSRC bye
an Granberg KSQ – Kyösti Mustonen LahtiSq 11/9 10/12 11/4 11/9
Markku Hyrske HSK bye
Jarmo Jaakkola ESRC bye
Kale Leskinen HSRC bye
Pekka Riikonen LahtiSq bye
Jari Mether HSRC – Aimo Lindberg TSSq11/6 11/3 8/11 11/2
Olli Lintunen MiSq bye
2. kierros
Esa Tuominen – Jan Granberg 11/3 11/4 11/1
Markku Hyrske – Jarmo Jaakkola 13/11 12/10 12/10
Kale Leskinen – Pekka Riikonen 11/3 11/5 11/6
Olli Lintunen – Jari Mether 11/2 11/5 11/7
Välierät
Esa Tuominen – Markku Hyrske 11/6 3/11 11/6 7/11 11/8
Kale Leskinen – Olli Lintunen 5/11 12/10 11/8 4/11 12/10
Pronssiottelu
Olli Lintunen – Markku Hyrske 11/5 11/6 11/5
Loppuottelu
Esa Tuominen – Kale Leskinen 11/9 9/11 11/9 11/6

Sijat 5-6
Pekka Riikonen – Jan Granberg 11/5 11/5 11/13 11/7
8. Jarmo Jaakkola ja Jari Mether
Sijat 9-10
10. Kyösti Mustonen ja Aimo Lindberg


Miehet 60

1. kierros
Torbjörn Koivisto ESP bye
Jouko Järvi ESRC – Rabbe Fallenius TBK 7/11 11/7 11/8 11/7
Timo Lampila SalSi bye
Markku Kaistinen JSK bye
Rauli Rantaruikka KSQ bye
Pertti Pöysä MiSq – Petteri Remes OSK 14/12 11/9 11/6
Per-Erik Byman ESP – Markku Kolehmainen JSK 11/6 11/5 11/9
Erkki Pyynönen NääsSq bye
2. kierros
Torbjörn Koivisto – Jouko Järvi 11/6 11/9 11/3
Markku Kaistinen – Timo Lampila 6/11 11/4 11/3 11/9
Rauli Rantaruikka – Pertti Pöysä 11/7 11/1 11/3
Erkki Pyynönen – Per-Erik Byman 11/6 11/4 11/7
Välierät
Torbjörn Koivisto – Markku Kaistinen 11/8 11/3 11/5
Erkki Pyynönen – Rauli Rantaruikka 11/9 5/11 14/12 12/10
Pronssiottelu
Markku Kaistinen – Rauli Rantaruikka w.o.
Loppuotetlu
Torbjörn Koivisto – Erkki Pyynönen 11/4 8/11 11/8 10/12 11/5

Sijat 5-8
Timo Lampila – Jouko Järvi 13/11 11/5 11/8
Pentti Pöysä – Per-Erik Byman w.o.
Sijat 5-6
Timo Lampila – Pertti Pöysä w.o.
Sijat 7-8
Jouko Järvi – Per-Erik Byman w.o.
Sijat 9-10
Rabbe Fallenius – Petteri remes 11/4 11/7 11/5
11. Markku Kolehmainen


Miehet 65

1. kierros
Eero Mäkinen NääsSq bye
Ilari Tammisto JSK – Peter Eriksson HSRC 11/4 4/11 11/8 9/11 11/5
Esko Pitkänen MiSq bye
Kaj Kankaanpää ESRC bye
Pentti Polón ESP bye
Heikki Teräsvirta MiSq bye
Lars Ekholm ESRC – Pertti Värtö SalSi 11/4 2/11 11/5 11/5
Bertil Walli ESP bye
2. kierros
Eero Mäkinen – Ilari Tammisto w.o.
Esko Pitkänen – Kaj Kankaanpää 11/8 11/8 11/7
Heikki Teräsvirta – Pentti Polón 11/3 11/8 11/9
Lars Ekholm – Bertil Walli 11/5 12/10 6/11 3/11 11/1
Välierät
Eero Mäkinen – EskoPitkänen 13/11 11/6 11/8
Lars Ekholm – Heikki Teräsvirta 11/5 11/7 7/11 11/9
Pronssiottelu
Esko Pitkänen – Heikki Teräsvirta 11/5 6/11 13/11 11/8
Loppuottelu
Eero Mäkinen – Lars Ekholm 11/9 8/11 11/9 6/11 11/6

Sijat 5-6
Bertil Walli – Kaj Kamkaanpää 11/7 11/13 11/2 9/11 11/8
8. Pentti Polón ja Ilari Tammisto
Sijat 9-10
Pertti Värtö – Peter Eriksson w.o.



Mitalistien lisäksi kisakanslian Kati, Poku ja Mika palkittiin espresso kahvinkeittimillä.