Facebook
Twitter
In English

Henrik Mustonen otti tuplavoiton Helsinki Sanatorsin Superball 2012 turnauksessa voittamalla sekä squashin, että racketballin. Squashin loppuottelussa Mustonen löi Janne Järvisen 3-0 ja racketballin loppuottelussa Aleksi Leskisen 2-1

Squashin kakkoskaaviossa Jussi Vehniäinen vei voiton ja Harry Lilja oli kakkonen.
Naisten sarjassa oli kolme pelaajaa ja järjestys oli 1. Jenni Nordling, 2. Jenni Vähämaa ja 3. Cecilia Lilja.
Palkintojenjaossa erikoispalkinto (tai oikeastaan palkintoja) annettiin Liljan perheelle – Harry, Cecilia ja Sebastian – jotka kaikki osallistuivat sekä squashiin että racketballiin.

Superball 2012

Helsinki Senators 24.-25.2.

Miehet 1

1. kierros
Henrik Musttonen YlivSq – Mikael Siren ESRC w.o.
Riku Mehta LahtiSq – Marko Suistomaa MiSq 11/4 11/7 7/11 11/7
Tatu Knuutila ESRC – Juha Hatjasalo HSRC 7/11 11/9 18/16 11/6
Janne Järvinen ESRC – Kennth Wennström HSRC w.o.
Välierät
Henrik Mustonen – Riku Mehta 12/10 11/4 11/3
Janne Järvinen – Tatu Knuutila 11/3 11/8 12/10
Pronssiottelu
Tatu Knutilla – Riku Mehta 11/8 11/9 11/5
Loppuottelu
Henrik Mustonen – Janne Järvinen 11/9 11/2 11/7

Sijat 5-6
Juha Hatjasalo – Marko Suistomaa 11/9 11/7 9/11 11/9


Miehet 2

1. kierros
Jussi Vehniäinen Senators bye
Sebastian Lilja ESRC – Paul Brennan MetSq w.o.
Esa Naukkarinen KSQ – Esa Tuominen HSRC 11/6 11/9 11/7
Santtu Puurunen Sq-88 bye
Harry Lilja ESRC – Sauli Jämsä HSRC 11/4 11/7 11/3
Jouko Puustinen KSQ – Lupu Pitkänen HSRC 11/1 11/3 11/1
Karri Kauppi HSRC – Pia Ojala ESRC 8/11 10/12 11/3 11/4 11/2
Iiro Stubin ESRC bye
2. kierros
Jussi Vehniäinen – Sebastian Lilja 11/4 11/9 11/8
Esa Naukkarinen – Santtu Puurunen 11/4 1/6 7/11 6/11 11/5
Harry Lilja – Jouko Puustinen 11/9 11/4 11/6
Karri Kauppi – Iiro Stubiin 11/9 11/1 9/11 11/9
Välierät
Jussi Vehniäinen – Esa Naukkarinan 11/4 11/3 11/7
Harry Lilja – Karri Kauppi 11/3 11/7 11/9
Pronssiottelu
Karri Kauppi – Esa Naukkarinen w.o.
Loppuottelu
Jussi Vehniäinen – Harry Lilja 11/5 11/6 11/6

Sijat 5-8
Sebastian Lilja – Santtu Puurunen w.o.
Jouko Puustinen – Iiro Stubin w.o.
Sijat 5-6
Jouko Puustinen – Sebastian Lilja 11/3 11/5 11/4

Sijat 9-12
Esa Tuominen bye
Sauli Jämsä – Lupu Pitkänen 11/2 11/1 11/2
Pia Ojala bye
Sijat 9-11
Pia Ojala – Sauli Jämsä 11/8 7/11 11/3 11/7
Sijat 9-10
Esa Tuominen – Pia Ojala 11/3 11/5 6/11 11/6


Naiset

Jenni Nordling ESRC – Jenni Vähämaa ESRC 11/3 11/9 13/11
Jenni Nordling – Cecilia Lilja ESRC 11/7 12/10 11/6
Jenni Vähämaa ESRC – Cecilia Lilja ESRC 11/7 11/2 11/3