Facebook
Twitter
In English

Olli Tuominen suvereeni mestari
Miesten squashissa kaikki on ennallaan ja Olli Tuominen otti jo 13. Suomen mestaruuden viikonloppuna Oulussa pelatuissa SM-kisoissa. Koko kuluvan vuosituhannen Tuominen on hallinnut kotimaisia kilpakenttiä ja mestaruus on ollut hänen heiniään vuodesta 2000 lähtien. Kun ainoaksi potentiaaliseksi uhkaajaksi noussut Hollolan Henrik Mustonen joutui jättämään kisat väliin luokkaantumisen vuoksi, ei Tuomisella ollut vaikeuksia kuitata mestaruutta nimiinsä. Hopeaa sunnuntain loppuottelussa otti Suomen kolmonen Matias Tuomi, joka vuosi sitten pudotettiin yllättäen mitaleilta.

Pronssimitali meni Espoon Janne Järviselle, joka kukisti niin ikään Espoon Tatu Knuutilan. Merkille pantavaa näissä kisoissa on se, että kaikki neljä edustavat Espoon Squash Rackets Clubia.
Naisten kilpailussa saatiin uusi mestari, kun myös Espoon 16-vuotias Emilia Soini kukisti Mikkelin Saara Valolan suoraan kolmessa erässä. Voitto ei tullut yllätyksenä, sillä Soini on keväällä noussut Suomen rankingissa ykköspaikalle. Naisten pronssi meni Oulun Eevamaria Vuololle, joka viisi vuotta sitten oli SM-hopealla, mutta on sen jälkeen erilaisten vammojen vuoksi ollut tyystin poissa kilpakentiltä. Pronssiottelussa Vuolo löi toisen 16-vuotiaan, Emilia Korhosen tiukassa viiden erän ottelussa.

Squashrintamalla on edessä kiireinen loppukevät, kun miesten ja naisten joukkueiden EM-kilpailut pelataan Saksassa heti vapun jälkeen ja sen jälkeen Espoossa kamppaillaan juniorien alle 15- ja alle 17-vuotiaiden EM-titteleistä ja vielä toukokuun lopulla Helsingissä miesten ja naisten henkilökohtaisista EM-mitaleista.

(Alkuperäisessä jutussa oli virheellisesti mainittu, että pronssiottelun hävisi Jaakko Vähämaa. Nyt se on oikein, eli Järvinen voitti Tatu Knuutilan.)

Kaikki tulkset myös Tournamentsoftwaressa. ja pääkentän ottelut streamataan suorana osoitteessa www.squash.fi/live
Ennakkotunnelmia ja spekulaatioita OSK:n sivuilla sekä kisojen Facebook sivulla.
HUOM! Plate tulokset päivitetään piakkoin.


SM 2012

Miehet Yleinen

1. kierros
Olli Tuominen ESRC bye
Harri Valasma OSK – Tommi Ekholm HSRC 11/8 8/11 11/4 11/4
Tommi Ryyppö YlivSq – Jami Äijänen JSK 11/5 6/11 6/11 11/2 11/9
Tuomas Häkkinen MiSq bye
Tatu Knuutila ESRC bye
Toni Kemppinen YlivSq – Jaakko-Antti Peltola ESRC 15/13 9/11 11/1 11/4
Kenneth Wennström HSRC – Risto Tornberg SC Ruka
Aleksi Leskinen HSRC bye
Jaakko Vähämaa ESRC bye
Matti Saarela YlivSq – Raimo Yliranta JSK 11/7 11/8 11/6
Miko Äijänen JSK – Tomi Huhtamäki OSK 11/7 12/10 11/5
Janne Järvinen ESRC bye
Kristian Rautiainen ESRC – Jukka-Pekka Salminen OSK 11/3 11/8 11/5
Markus Vanhanen MiSq – Topias Aalto ESRC 11/7 11/6 11/5
Teuvo Määttänen YlivSq – Henri Kronlund HSRC w.o.
Matias Tuomi ESRC bye
2. kierros
Olli Tuominen – Harri Valasma 11/4 11/6 11/2
Tuomas Häkkinen – Tommi Ryyppö 11/6 11/7 8/11 11/3
Tatu Knuutila – Toni Kemppinen 11/3 11/6 13/11
Aleksi Leskinen – Kenneth Wennström 11/9 7/11 11/7 11/4
Jaakko Vähämaa – Matti Saarela 11/0 11/9 11/6
Janne Järvinen – Miko Äijänen 11/4 9/11 11/9 12/10
Markus Vanhanen – Kristian Rautiainen 11/6 11/7 11/4
Matias Tuomi – Teuvo Määttänen 11/3 11/1 11/5
Puolivälierät
Olli Tuominen – Tuomas Häkkinen 11/6 12/10 11/3
Tatu Knuutila – Aleksi Leskinen 9/11 11/2 12/10 11/3
Janne Järvinen – Jaakko Vähämaa 11/7 11/8 13/15 11/6
Matias Tuomi – Markus Vanhanen 11/9 9/11 11/7 11/5
Välierät
Olli Tuominen – Tatu Knuutila 11/1 11/2 11/0
Matias Tuomi – Janne Järvinen 11/6 11/2 11/6
Pronssiottelu
Janne Järvinen – Tatu Knuutila 11/4 11/8 10/12 11/5
Loppuottelu
Olli Tuominen – Matias Tuomi 11/9 11/6 11/6


Naiset Yleinen

1. kierros
Emilia Soini ESRC bye
Nana Niskanen OSK – Jenni Nordling ESRC 11/5 11/4 11/4
Eevamaria Vuolo OSK – Maarit Ekholm ESRC 11/7 11/1 11/2
Nea Falck ESRC bye
Emilia Korhonen ESRC bye
Riina Koskinen SqK bye
Saana Pohjavaara TSK – Jenni Vähämaa ESRC 4/11 12/10 11/7 11/5
Saara Valtola MiSq bye
2. kierros
Emilia Soini – Nana Niskanen 11/1 11/0 11/4
Eevamaria Vuolo –Nea Falck 11/6 11/7 11/9
Emilia Korhonen – Riina Koskinen 11/6 11/7 11/4
Saara Valtola – Saana Pohjavaara 11/4 11/5 11/3
Välierät
Emilia Soini – Eevamaria Vuolo 11/5 11/8 11/8
Saara Valtola – Emilia Korhonen 11/6 11/2 11/7
Pronssiottelu
Eevamaria Vuolo – Emilia Korhonen 11/4 11/9 10/12 8/11 12/10
Loppuottelu
Emilia Soini – Saara Valtola 11/9 11/7 17/15


Miehet B-luokka

1. kierros
Petteri Tiitinen TSSq bye
Timo Annala LSQ – Karri Kauppi HSRC 8711 11/3 11/9 11/3
Henri Kananen SqK – Samuli Antikainen OSK 11/7 11/5 11/6
Karri Thil SqJu bye
Jack Westren-Doll JSK bye
Ville Hiltunen OSK bye
Sami Mäkinen TSK – Justus Putsela MiSq 11/3 11/6 15/13
Jouko Puustinen KSQ bye
Jaakko Nevala SC Ruka bye
Toni Kemppinen YlivSq bye
Janne Koskelin HSRC – Ilkka Virtanen JSK
Tomi Huhtamäki OSK bye
Matias Hänninen SqK bye
Mikko Rautiola ESRC – Erik Mäki NääsSq 11/4 11/1 11/9
Marko Kämäräinen SC Ruka – Joonas Karhu LahtiSq 11/7 11/9 11/7
Lauri Selänne LSQ bye
2. kierros
Timo Annala – Petteri Tiitinen w.o.
Karri Thil – Henri Kananen 11/7 11/8 11/8
Ville Hiltunen – Jack Westren-Doll 11/8 11/7 11/5
Sami Mäkinen – Jouko Puustinen 11/2 11/9 11/5
Toni Kemppinen – Jaakko Nevala w.o.
Janne Koskelin – Tomi Huhtamäki 11/1 11/1 11/7
Matias Hänninen – Mikko Rautiola 11/9 10/12 11/4 11/5
Marko Kämäräinen – Lauri Sekänne w.o.
Puolivälierät
Karri Thil – Timo Annala 11/3 11/6 11/6
Ville Hiltunen – Sami Mäkinen 11/3 11/8 11/7
Janne Koskelin – Toni Kemppinen 10/12 11/6 11/9 11/4
Matias Hänninen – Marko Kämäräinen 11/8 6/11 12/10 11/9
Välierät
Ville Hiltunen – Karri Thil 12/10 11/3 11/8
Janne Koskelin – Matias Hänninen 11/4 11/4 11/3
Pronssiottelu
Matias Hänninen – Karri Thil 10/12 11/9 11/8 12/10
Loppuottelu
Janne Koskelin – Ville Hiltunen 11/6 11/7 12/10


Miehet C-luokka

1. kierros
Vesa.-Matti Vaara YlivSq bye
Kimi Korhonen ESRC – Vesa Moilanen OSK 11/4 11/7 11/5
Arto Blomqvist OSK – Sebastian Lilja ESRC 11/3 11/5 11/5
Nuutti Ruokangas OSK – Samuli Niskala SC Ruka 11/1 11/1 11/1
Esko Nevalainen MiSq – Markus Vahtola OSK 12/10 11/2 15/13
Juha Korhonen OSK – Kari Aalto ESRC 11/6 11/9 13/11
Ville Luolamo JoSK – Jere Juustila OSK 11/6 11/2 11/7
Kari Niskala SC Ruka – Marko Seikkula OSK 11/6 11/5 11/5
Antti Rikberg OSK – Roope Suutari MiSq 11/6 11/7 11/7
Mirko Muukkonen MiSq – Harri Rusanen OSK w.o.
Sami Kenakkala OSK – Mikko Laitila YlivSq 11/8 11/6 11/4
Jonas Selkälä NääsSq – Eero Juustila OSK w.o.
Tapio Ulkuniemi OSK – Pyry Saloranta SqK 11/7 11/3 8/11 11/9
Jarmo Viittanen OSK – Ville Mustonen SC Ruka 11/6 11/6 5/11 11/1
Raoul Öhman Sq-88 – Heikki Palosaari SC Ruka 11/8 11/4 11/0
Harri Antikainen OSK – Jani Käkelä SC Ruka 11/6 11/5 11/2
2. kierros
Kim Korhonen – Vesa-Matti Vaara 11/3 11/4 11/7
Arto Blomqvist – Nuutti Ruokangas 11/8 11/8 15/13
Esko Nevalainen – Juha Korhonen 11/6 11/7 11/2
Kari Niskala – Ville Luolamo 11/4 8/11 11/7 6/11 11/3
Antti Rikberg – Mirko Muukonen 7/11 11/8 13/11 11/7
Sami Kenakkala – Jonas Selkälä 11/7 11/6 11/7
Jarmo Viittanen – Tapio Ulkuniemi 11/5 8/11 11/6 11/8
Harri Antikainen – Raoul Öhman 11/9 11/9 11/9
Puolivälierät
Arto Blomqvist – Kim Korhonen 11/7 11/9 8/11 12/10
Kari Niskala – Esko Nevalainen 6/11 11/5 15/13 14/12
Sami Kenakkala – Antti Rikberg 15/13 11/9 8/11 6/11 13/11
Harri Antikainen – Jarmo Viittanen 11/1 1173 11/9
Välierät
Arto Blomqvist – Kari Niskala 11/8 11/5 8/11 11/6
Sami Kenakkala – Harri Antikainen 8/11 11/3 11/5 11/6
Pronssiottelu
Kari Niskala – Harri Antikainen 11/8 11/7 9/11 11/4
Loppuottelu
Arto Blomqvist – Sami Kenakkala 11/9 11/9 12/10


Miehet D-luokka

1. kierros
Elias Korhonen ESRC bye
Janne Paavilainen OSK – Oskari Laitinen OSK 11/3 11/1 11/1
Markku Olkkonen MiSq – Johannes Hilli OSK 11/0 11/0 11/2
Janne Aalto OSK – Oskari Lindqvist SqK 11/2 11/6 14/12
Teemu Salo SqK bye
Tommi Laine RCU – Axel Åström OSK w.o.
Teemu Mankinen OSK – Severi Salminen OSK 11/0 11/1 11/1
Jarmo Suokko SqJu bye
Puolivälierät
Janne Paavilainen – Elias Korhonen 11/3 5/11 11/6 11/5
Markku Olkkonen – Janne Aalto 11/6 11/7 11/2
Tommi Laine – Teemu Salo 11/3 11/3 11/4
Jarmo Suokko – Teemu Mankinen 11/3 11/3 11/7
Välierät
Markku Olkkonen – Janne Pavilainen 11/5 11/5 11/1
Tommi Laine – Jarmo Suokko 5/11 11/7 11/13 11/4 11/6
Pronssiottelu
Jarmo Suokko – Janne Paavilainen w.o.
Loppuottelu
Tommi Laine – Markku Olkkonen 11/8 11/6 12/10

Sijat 5-8
Elias Korhonen – Janne Aalto 9/11 9/11 11/3 11/7 11/9
Teemu Salo – Teemu Mankinen 11/5 11/8 8/11 8/11 11/9
Sijat 7-8
Janne Aalto – Teemu Mankinen
Sijat 5-6
Elias Korhonen – Teemu Salo


Naiset B+C-luokka

1. kierros
Milla Uusitalo OSK – Amanda Abdelhamid SqK 8/11 11/8 7/11 11/2 11/7
Sari Kipinä OSK – Iida Takaluoma OSK 10/12 9/11 11/7 11/6 11/5
Maritta Laitinen OSK – Karoliina Hilli OSK 11/8 11/5 8/11 11/7
Henrietta Huuhka SqK – Saana Valasma OSK 11/4 11/5 11/2
Välierät
Sari Kipinä – Milla Uusitalo 8/11 11/4 11/5 11/8
Henrietta Huuhka – Maritta Laitinen 11/5 8/11 11/8 11/2
Pronssiottelu
Milla Uusitalo – Maritta Laitinen 11/8 8/11 11/4 3/11 11/5
Loppuottelu
Henrietta Huuhka – Sari Kipinä 11/6 12/10 11/3


Sijat 5-8
Iida Takaluoma – Amanda Abdelhamid 11/9 11/9 11/9
Karoliina Hilli – Saana Valasma 9/11 11/6 11/3 11/8
Sijat 7-8
Amanda Abdelhamid – Saana Valasma
Sijat 5-6
Iida Takaluoma – Karoliina Hilli



Kutsu pdf-formaatissa