Facebook
Twitter
In English

Olli Tuominen ja Emilia Soini ykkösiä
Suomen rankinglistan ykköset Olli Tuominen ESRC ja Emilia Soini ESRC ottivat kumpikin voiton sunnuntaina päättyneessä Eliittisarjan Planeetta Internet Dunlop Cupissa Helsingissä.
Livenä osoitteessa www.hsrc.fi/live
Tulospalvelu myös Tournamentsoftwaressa
Petteri Revon kisakuvia

Miesten välierissä Tuominen selvitti loppuottelupaikan 3-0 voitolla Mika Monnosta, mutta Janne Järvinen joutui taistelemaan täydet viisi erää Jaakko Vähämaan kanssa, ennen kuin loppuottelupaikka selvisi. Loppuotteluun Tuominen lähti luonnollisesti selvänä suosikkina, mutta Järvinen ei antautunut helpolla. Ottelu meni Tuomiselle erin 3-0, mutta Järvisen hieno taistelu teki ottelusta kuitenkin jännittävän ja viihdyttävän.
Naisten loppuotteluun selviytyivät odotetusti Emilia Soini ja Saara Valtola. Torstaina Suomen listalla ykköseksi ohi Valtolan noussut Soini vei niukan 3-1 voiton, eikä viidenteen erään menokaan ollut kaukana.
Lauantaina pelattiin miesten 3-kaavio loppuun ja voittajaksi seiviytyi KSQ:n Esa Naukkarinen, joka loppuottelussa löi ESRC:n Petri Kelan erin 3-0. Pronssi meni OSK:n Tomi Huhtamäelle.

Planeetta Internet Dunlop Cup

Helsinki 3.-4.3.2012

Miehet kaavio 1

1. kierros
Olli Tuominen ESRC – Jaakko-Antti Peltola ESRC 11/5 11/4 11/3
Andres Nuñes Cerventes ESP – Ville Karsikas JSK 11/6 11/8 11/3
Anssi Määttänen YlivSq – Tatu Knuutila ESRC 8/11 11/8 11/9 11/9
Mika Monto Senators – Jami Äijänen JSK 11/7 11/5 11/6
Jaakko Vähämaa ESRC – Topias Aalto ESRC 11/2 11/4 11/2
Roman Fetisov RUS – Miko Äijänen JSK 11/8 15/13 8/11 11/5
Janne Järvinen ESRC – Kristian Rautiainen ESRC 11/7 11/8 11/2
Aleksi Leskinen HSRC – Kai Stör JSK 11/3 6/11 11/3 9/11 11/5
2. kierros
Olli Tuominen – Andres Nuñes Cerventes 11/6 11/4 11/5
Mika Monto – Anssi Määttänen 11/3 11/6 11/5
Jaakko Vähämaa – Roman Fetisov 11/7 11/7 7/11 11/3
Janne Järvinen – Aleksi Leskinen 11/13 7/11 11/4 11/5 11/7
Välierät
Olli Tuominen – Mika Monto 11/5 11/2 12/10
Janne Järvinen – Jaakko Vähämaa 11/2 8/11 13/11 6/11 11/8
Pronssiottelu
Mika Monto – Jaakko Vähämaa 11/6 9/11 11/8 11/5
Loppuottelu
Olli Tuominen – Janne Järvinen 11/7 11/9 11/8

Sijat 5-8
Andres Muñoz Cervantes – Anssi Määttänen w.o.
Roman Fetisov – Aleksi Leskinen w.o.
Sijat 5-6
Roman Fetisov – Andres Muñoz Cervantes 10/12 13/11 11/7 13/11

Sijat 9-16
Jaakko-Antti Peltola – Ville Karsikas 12/10 7/11 11/7 11/9
Tatu Knuutila – Jami Äijänen 11/9 11/6 11/7
Miko Äijänen – Topias Aalto w.o.
Kristian Rautiainen – Kai Stör 11/6 11/6 9/11 11/7
Sijat 13-15
Jami Äijänen – Ville Karsikas w.o.
Kai Stör Bye
Sijat 13-14
Jami Äijänen – Kai Stör 11/3 11/5 14/12
Sijat 9-12
Tatu Knuutila – Jaakko-Antti Peltola 11/9 11/5 11/8
Kristian Rautiainen – Miko Äijänen 11/7 10/12 10/12 11/5 11/5
Sijat 11-12
Miko Äijänen – Jaakko-Antti Peltola 11/9 9/11 11/6 6/11 11/9
Sijat 9-10
Tatu Knuutila – Kristian Rautiainen 11/8 11/5 11/9


Naiset

1. kierros
Saara Valtola MiSq Bye
Maria Rehula ESRC – Ayuna Khantaeva RUS 11/9 11/5 5/11 11/8
Riina Koskinen SqK – Tatyana Nikitina RUS 11/1 11/1 11/3
Olga Petrukhina RUS – Carina Björnström HSRC 11/6 11/9 11/6
Emilia Korhonen ESRC – Elena Isaeva RUS 11/2 11/2 11/4
Raila Luhtala ESRC – Anna Nikitina RUS 11/2 11/2 11/0
Maarit Ekholm ESRC – Nea Falck ESRC w.o.
Emilia Soini ESRC – Tiina Koivu ESRC 11/5 11/5 11/2
2. kierros
Saara Valtola – Maria Rehula 11/1 11/4 11/6
Riina Koskinen – Olga Petrukhina 11/6 11/5 11/6
Emilia Korhonen – Raila Luhtala 11/1 11/6 11/3
Emilia Soini – Maarit Ekholm 11/0 11/1 11/4
Välierät
Saara Valtola – Riina Koskinen 11/4 11/3 11/9
Emilia Soini – Emilia Korhonen 11/5 11/6 11/6
Pronssiottelu
Emilia Korhonen – Riina Koskinen 11/9 11/3 12/10
Loppuottelu
Emilia Soini – Saara Valtola 13/15 11/6 11/3 14/12

Sijat 5-8
Maria Rehula – Olga Petrukhina 12/10 10/12 11/5 11/6
Maarit Ekholm – Raila Luhtala 11/8 10/12 14/12 7/11 11/8
Sijat 7-8
Raila Luhtala – Maria Rehula 3/11 12/10 7/11 11/9 11/7
Sijat 5-6
Olga Petrukhina – Maarit Ekholm 11/5 11/9 3/11 11/4

Sijat 9-16
Ayuna Khantaeva Bye
Carina Björnström – Tatyana Nikitina 11/2 11/0 11/0
Elena Isaeva – Anna Nikitina 11/6 11/1 11/3
Tiina Koivu Bye
Sijat 13-14
Tatyana Nikitina – Anna Nikitina w.o.
Sijat 9-12
Carina Björnström – Ayuna Khantaeva 12/10 11/6 10/12 11/5
Tiina Koivu – Elena Isaeva 11/8 11/8 11/7
Sijat 11-12
Ayuna Khantaeva – Elena Isaeva w.o.
Sijat 9-10
Carina Björnström – Tiina Koivu 11/8 11/3 12/10


Miehet kaavio 2

1. kierros
Tapio Koivu ESRC – Jarmo Karjala HSRC 11/9 2/11 6/11 11/6 11/9
Janne Koskelin HSRC – Iiro Stubin ESRC 11/3 11/8 11/2
Petteri Tiitinen TSSq – Esa Tuominen HSRC 10/12 11/6 10/12 11/8 11/7
Tommi Ekholm HSRC – Ilkka Virtanen JSK 11/2 11/3 11/5
Mikael Siren ESRC – Petteri Repo HSRC 11/7 11/2 5/11 11/5
Matias Hänninen SqK – Jack Westren-Doll JSK 11/2 11/9 5/11 11/9
Juha Hatjasalo HSRC – Seppo Rissanen HSRC 11/8 11/7 11/6
Kenneth Wennström HSRC – Ilmari Vikström HSRC 11/6 11/6 11/8
2. kierros
Janne Koskelin – Tapio Koivu 11/1 11/3 11/1
Tommi Ekholm – Petteri Tiitinen 11/3 11/9 12/10
Mikael Siren – Matias Hänninen 11/7 11/8 11/8
Juha Hatjasalo – Kenneth Wennström 11/7 11/1 9/11 11/9
Välierät
Janne Koskelin – Tommi Ekholm 11/7 11/4 11/2
Juha Hatjasalo – Mikael Siren 11/4 11/9 1/11 11/4
Pronssiottelu
Tommi Ekholm – Mikael Siren 11/6 11/9 6/11 11/6
Loppuottelu
Juha Hatjasalo – Janne Koskelin 11/9 11/8 11/5

Sijat 5-8
Tapio Koivu – Petteri Tiitinen w.o.
Kenneth Wennström – Matias Hänninen 11/9 11/9 8/11 12/10
Sijat 5-6
Kenneth Wennström – Tapio Koivu 11/3 6/11 11/5 11/4

Sijat 9-16
Iiro Stubin – Jarmo Karjala 11/9 11/6 15/13
Esa Tuominen – Ilkka Virtanen 11/5 11/5 0/11 6/11 11/4
Jack Westren-Doll – Petteri Repo 11/7 8/11 11/5 9/11 12/10
Ilmari Vikström – Seppo Rissanen 11/3 8/11 11/9 5/11 12/10
Sijat 13-16
Jarmo Karjala – Ilkka Virtanen 11/4 11/3 11/4
Seppo Rissanen – Petteri Repo w.o.
Sijat 13-14
Seppo Rissanen – Jarmo Karjala 9/11 4/11 11/7 11/5 11/2

Sijat 9-12
Iiro Stubin – Esa Tuominen 11/9 11/9 2/11 15/13
Jack Westren-Doll – Ilmari Vikström 11/9 5/11 11/5 11/6
Sijat 11-12
Ilmari Vikström – Esa Tuominen 5/11 16/14 3/11 11/8 11/8
Sijat 9-10
Jack Westren-Doll – Iiro Stubin 16/18 4/11 14/12 11/3 12/10


Miehet kaavio 3

1. kierros
Antti Lind HSRC Bye
Tomi Huhtamäki OSK – Matti Paksula HSRC 11/0 11/0 11/2
Jukka Havaste HSRC – Andrey Chistov RUS 11/4 11/3 11/7
Paul Brennan MetSq – Alexander Atamanov RUS 11/9 11/4 11/2
Petri Kela ESRC – Ari Vakkala HSRC 11/3 11/5 5/11 11/6
Esa Sutelainen HSRC – Alexander Gavrilchik RUS 11/6 11/8 11/7
Artrem Kozlov RUS – Lupu Pitkänen HSRC 11/6 14/12 14/12
Seppo Raiski Sq-88 Bye
Torbjörn Koivisto ESP – Tatyana Nikitina RUS 11/3 11/3 11/3
Janne Falck ESP – Juha Sarlund HSRC 15/13 3/11 11/3 7/11 11/9
Esa Naukkarinen KSQ – Sebastian Lilja ESRC 11/6 11/3 11/5
Tuomo Pohjamies ESRC Bye
Karri Kauppi HSRC – Elena Isaeva RUS 11/9 11/2 11/4
Kale Leskinen HSRC – Timo Saunalammi HSRC w.o.
Timo Laitinen HSRC – Pavel Redkin RUS 11/1 11/7 11/4
Justus Putsela MiSq Bye
2. kierros
Tomi Huhtamäki – Antti Lind 11/4 11/6 9/11 5/11 11/9
Jukka Havaste – Paul Brennan 11/7 15/13 11/5
Petri Kela – Esa Sutelainen 11/8 11/3 11/4
Seppo Raiski – Artem Kozlov 11/3 11/1 11/4
Janne Falck – Torbjörn Koivisto 4/11 6/11 11/5 11/8 11/8
Esa Naukkarinen – Tuomo Pohjamies 11/5 7/11 11/8 11/9
Kale Leskinen – Karri Kauppi 12/10 11/9 11/6
Justus Putsela – Timo Laitinen 11/6 8/11 11/2 11/4
3. kierros
Tomi Huhtamäki – Jukka Havaste 11/7 11/6 12/10
Petri Kela – Seppo Raiski 9/11 13/11 11/7 11/4
Esa Naukkarinen – Janne Falck w.o.
Kale Leskinen – Justus Putsela 11/7 11/7 11/5
Välierät
Petri Kela – Tomi Huhtamäki 11/7 11/8 11/7
Esa Naukkarinen – Kale Leskinen 11/7 11/1 11/7
Pronssiottelu
Tomi Huhtamäki – Kale Leskinen w.o.
Loppuottelu
Esa Naukkarinen – Petri Kela 11/7 11/3 11/7

Sijat 5-8
Jukka Havaste – Seppo Raiski 11/5 11/3 3/11 8/11 11/4
Justus Putsela Bye
Sijat 5-6
Justus Putsela – Jukka Havaste 11/9 11/8 6/11 11/5

Sijat 9-16
Paul Brennan – Antti Lind 11/6 11/7 13/11
Esa Sutelainen – Artem Kozlov 11/1 11/5 11/2
Tuomo Pohjamies – Torbjörn Koivisto w.o.
Karri Kauppi – Timo Laitinen 7/11 11/9 11/5 11/8
Sijat 13-16
Antti Lind – Artem Kozlov 11/6 11/4 11/8
Timo Laitinen Bye
Sijat 13-14
Antti Lind – Timo Laitinen w.o.
Sijat 9-12
Paul Brennan – Esa Sutelainen 9/11 11/4 6/11 11/9 11/4
Tuomo Pohjamies – Karri Kauppi 5/11 17/15 11/5 11/8
Sijat 11-12
Esa Sutelainen – Karri Kauppi 11/8 11/9 12/10
Sijat 9-10
Paul Brennan – Tuomo Pohjamies 11/7 11/8 12/10

Sijat 17-27
Matti Paksula Bye
Alexander Atamanov – Andrey Chistov 11/4 6/11 13/11 11/4
Ari Vakkala – Alexander Gavrilchik 11/7 11/9 11/1
Lupu Pitkänen Bye
Juha Sarlund – Tatyana Nikitina 11/9 11/3 11/1
Sebastian Lilja Bye
Elena Isaeva Bye
Pavel Redkin Bye
Sijat 25-27
Andrey Chistov – Alexander Gavrilchik 12/10 7/11 11/5 11/8
Tatyana Nikitina Bye
Sijat 25-26
Andrey Chistov – Tatyana Nikitina 11/2 11/7 11/8

Sijat 17-24
Alexander Atamanov – Matti Paksula 11/2 11/1 11/1
Ari Vakkla – Lupu Pitkänen 11/6 11/5 11/2
Juha Sarlund – Sebastian Lilja 11/5 11/7 11/6
Elena Isaeva – Pavel Redj´kin 7/11 11/2 12/10 12/10
Sijat 17-20
Ari Vakkala – Alexander Atamanov 11/6 11/8 11/6
Juha Sarlund – Elena Isaeva w.o.
Sijat 17-18
Juha Sarlund – Ari Vakkala 4/11 11/9 11/4 11/4

Sijat 21-24
Lupu Pitkänen – Matti Paksula 11/5 11/6 11/2
Sebastian Lilja – Pavel Redkin 11/1 11/8 11/5
Sijat 23-24
Matti Paksula – Pavel Redkin w.o.
Sijat 21-22
Sebastian Lilja – Lupu Pitkänen 11/3 11/6 11/6