Facebook
Twitter
In English

ESRC:n huippujuniori, vasta 16-vuotias Emilia Korhonen otti 20. Espoo Women’s Openin voiton. Finaalissa kaatui selkeästi erin 3-0 hienosti taistellut Squash Kuopion tulevaisuudenlupaus Riina Koskinen. Pronssia otti vahvaa paluuta tekevä ESRC:n Riikka Piekäinen, joka kaatoi pronssiottelussa TSK:n juniorin Saana Pohjavaaran 3-0.

Naisten 1-kaavio

1. kierros
Korhonen Emilia (1) ESRC – Vähämaa Jenni ESRC 11-6 11-5 14-12
Pohjavaara Saana TSK – Nordling Jenni (3/4) ESRC w.o.
Koskinen Riina (3/4) SqK – Luhtala Raila ESRC 11-1 12-10 11-2
Piekäinen Riikka ESRC – Falck Nea (2) ESRC 6-11 11-6 11-8 11-9
Välierät
Korhonen Emilia (1) ESRC – Pohjavaara Saana TSK 11-3 11-0 11-3
Koskinen Riina (3/4) SqK – Piekäinen Riikka ESRC 11-3 11-3 11-6
Pronssiottelu
Piekäinen Riikka ESRC – Pohjavaara Saana TSK 11-3 11-4 11-2
Loppuottelu
Korhonen Emilia (1) ESRC – Koskinen Riina (3/4) SqK 11-4 11-8 11-2

Sijat 5-8
Falck Nea (2) ESRC – Luhtala Raila ESRC 11-4 11-7 12-10
Falck Nea (2) ESRC – Vähämaa Jenni ESRC 11-7 11-2 8-11 11-7


Naisten 2-kaavio

1. kierros
Luhtala Inka (1) ESRC – Åkerberg Sirpa TSK 3-11 11-4 8-11 11-2 11-3
Evdokimova Alexandra RUS – Innala Minna (3/4) TSK 11-3 11-3 11-6
Kananen Sanna TSK – Isaeva Elena (3/4) RUS w.o.
Schneider Leena (2) JSK – Nikitina Tatyana RUS 11-2 11-1 11-1
Välierät
Luhtala Inka (1) ESRC – Evdokimova Alexandra RUS 11-3 11-5 11-8
Schneider Leena (2) JSK – Kananen Sanna TSK 11-1 11-5 11-4
Pronssiottelu
Kananen Sanna TSK – Evdokimova Alexandra RUS 11-8 11-4 11-8
Loppuottelu
Schneider Leena (2) JSK – Luhtala Inka (1) ESRC 11-2 11-5 11-4

Sijat 5-8
Åkerberg Sirpa TSK – Innala Minna (3/4) TSK 11-5 11-9 11-2
Nikitina Tatyana RUS – Åkerberg Sirpa TSK 7-11 3-11 11-7 13-11 11-9


Tytöt alle 19

1. kierros
Aalto-Setälä Katri (1) ESRC – Takaluoma Iida OSK 11-7 12-10 11-7
Uusitalo Milla (3/4) OSK – Heikkilä Jenni ESRC 11-8 11-9 4-11 11-5
Hilli Karoliina OSK – Lampila Anni (3/4) ESRC 11-9 11-5 11-6
Lehikoinen Anni (2) ESRC – Valasma Saana OSK 12-10 11-5 11-8
Välierät
Aalto-Setälä Katri (1) ESRC – Uusitalo Milla (3/4) OSK 11-9 11-4 11-8
Lehikoinen Anni (2) ESRC – Hilli Karoliina OSK 11-7 11-8 14-12
Pronssiottelu
Uusitalo Milla (3/4) OSK – Hilli Karoliina OSK 11-8 9-11 11-9 11-7
Loppuottelu
Aalto-Setälä Katri (1) ESRC – Lehikoinen Anni (2) ESRC 9-11 12-10 11-6 11-4

Sijat 5-8
Takaluoma Iida OSK – Heikkilä Jenni ESRC 11-7 15-13 11-9
Valasma Saana OSK – Lampila Anni (3/4) ESRC 11-6 11-7 8-11 12-10
11-5
Sijat 6-7
Heikkilä Jenni ESRC – Lampila Anni (3/4) ESRC 11-9 5-11 11-9 10-12
Sijat 5-6
Valasma Saana OSK – Takaluoma Iida OSK 11-9 11-5 6-11 11-9


Tytöt alle 13

Cong Lu ESRC – Heikkilä Ella ESRC 11-2 11-3 11-8
Cong Lu ESRC – Lehikoinen Iida ESRC 11-7 11-3 11-1
Cong Lu ESRC – Aalto-Setälä Iiris ESRC 11-7 11-4 11-3
Heikkilä Ella ESRC – Lehikoinen Iida ESRC 11-5 11-9 8-11 11-4
Heikkilä Ella ESRC – Aalto-Setälä Iiris ESRC 11-6 11-8 11-9
Lehikoinen Iida ESRC – Aalto-Setälä Iiris ESRC 12-10 11-3 7-11 11-8


Pojat alle 19

Lehmusvaara Frans JSK – Pietilä Henry HSRC 11-7 11-1 11-8
Lehmusvaara Frans JSK – Laakkonen Mika ESRC 11-2 11-3 11-2
Lehmusvaara Frans JSK – Keijonen Oskari ESRC 11-8 11-4 11-2
Lehmusvaara Frans JSK – Mäkinen Atte ESRC 11-2 11-2 11-2
Pietilä Henry HSRC – Laakkonen Mika ESRC 11-6 9-11 3-11 11-9 11-8
Pietilä Henry HSRC – Keijonen Oskari ESRC 11-8 11-7 11-9
Pietilä Henry HSRC – Mäkinen Atte ESRC 9-11 11-5 11-5 11-4
Laakkonen Mika ESRC – Keijonen Oskari ESRC 11-7 5-11 11-6 12-10
Laakkonen Mika ESRC – Mäkinen Atte ESRC 13-11 11-2 11-6
Keijonen Oskari ESRC – Mäkinen Atte ESRC 11-8 6-11 11-4 11-2


Pojat alle 13

Niskala Samuli SC Ruka – Koskinen Ville SqK 11-6 2-11 6-11 11-9 11-6
Niskala Samuli SC Ruka – Korhonen Elias ESRC 14-12 11-6 11-8
Niskala Samuli SC Ruka – Kankaanpää Niklas ESRC 15-13 11-9 11-2
Niskala Samuli SC Ruka – Herola Veikko SqK 11-3 11-5 11-4
Koskinen Ville SqK – Korhonen Elias ESRC 11-8 5-11 11-7 11-7
Koskinen Ville SqK – Kankaanpää Niklas ESRC 11-5 11-3 10-12 11-7
Koskinen Ville SqK – Herola Veikko SqK 11-2 11-5 11-4
Korhonen Elias ESRC – Kankaanpää Niklas ESRC 11-5 11-9 11-4
Korhonen Elias ESRC – Herola Veikko SqK 11-2 11-2 9-11 11-4
Kankaanpää Niklas ESRC – Herola Veikko SqK 11-3 11-1 11-7