Facebook
Twitter
In English

Tuomiselle Tampereen Eliittivoitto
Tampereen Eliittiturnauksessa saatiin ihastella Suomen ykkösen, Olli Tuomisen, näytöstä. Maailmanlistalla sijalla 20 oleva Helsinki Senatorsia edustava Tuominen oli juuri niin suvereeni, kuin osattiiin odottaa. Pelaamassaan neljässä ottelussa hän ei menettänyt erääkään ja loppuottelussa Espoon Matias Tuomi teki parhaansa, mutta Tuominen hoiti homman ammattimiehen otteella ja vei vakuuttavan 3-0 voiton.

Pronssiottelussa kohtasivat Senatorseja edustavat kokenut Mika Monto ja nuori lupaus Tatu Knuutila. Kokemus vei vielä tällä kertaa voiton, mutta Monto joutui aika ajoin ahtaalle 3-1 päättyneessä ottelussa.

Naisten sarjassa Mikkelin Saara Valtola pääsi melko helpolla, kun vahvimmaksi haastajaksi povattu Espoon Elina Kononen joutui perumaan osallistumisensa loukkaantumisen vuoksi. Loppuottelussa Valtola tosin menetti erän Kuopion Riina Koskiselle, mutta voiitto ei missään vaiheessa ollut uhattuna.

Tulokset Tournamentsoftwaressa
Pääkentän ottelut YouTubessa

Tampere Open 2012

Miehet 1

1. kierros
Olli Tuominen Senators – Anssi Määttänen YlivSq 11/2 11/5 11/2
Markus Vanhanen MiSq – Jami Äijänen JSK 11/9 11/5 13/11
Tatu Knuutila Senators – Topias Aalto ESRC 11/8 11/5 11/3
Aleksi Leskinen HSRC – Tommi Ryyppö YlivSq 6/11 11/5 11/6 11/7
Mika Monto Senators – Miko Äijänen JSK 11/7 11/5 11/8
Kristian Rautiainen ESRC – Janne Koskelin SC Ruka 11/8 12/10 11/8
Jaakko Vähämaa ESRC – Kenneth Wennström HSRC 11/7 11/3 11/5
Matias Tuomi ESRC – Teuvo Määttänen YlivSq 11/3 11/4 11/3
2. kierros
Olli Tuominen – Markus Vanhanen 11/4 11/5 11/0
Tatu Knuutila – Aleksi Leskinen 11/9 11/4 11/5
Mika Monto – Kristian Rautiainen 12/10 12/10 11/5
Matias Tuomi – Jaakko Vähämaa 11/9 11/8 11/7
Välierät
Olli Tuominen – Tatu Knuutila 11/2 11/6 11/2
Matias Tuomi – Mika Monto 11/7 11/9 11/7
Pronssiottelu
Mika Monto – Tatu Knuutila 9/11 15/13 14/12 11/9
Loppuottelu
Olli Tuominen – Matias Tuomi 11/5 11/5 11/7

Sijat 5-8
Aleksi Leskinen – Markus Vanhanen w.o.
Kristian Rautiainen – Jaakko Vähämaa 11/7 8/11 1/11 11/6 11/9
Sijat 7-8
Jaakko Vähämaa w.o.
Sijat 5-6
Kristian Rautiainen w.o.

Sijat 9-16
Jami Äijänen – Anssi Määttänen 5/11 11/7 11/9 11/3
Topias Aalto – Tommi Ryyppö 11/8 11/7 11/6
Miko Äijänen – Janne Koskelin 11/7 11/8 11/3
Kenneth Wennström – Teuvo Määttänen 12/10 7/11 11/5 8/11 11/6
Sijat 9-12
Jami Äijänen – Topias Aalto 12/10 11/4 11/2
Miko Äijänen – Kenneth Wennström w.o.
Sijat 11-12
Topias Aalto w.o.
Sija 16
Tommi Ryyppö, Teuvo Määttänen, Janne Koskelin ja Anssi Määttänen


Naiset

1. kierros
Saara Valtola MiSq bye
Nea Falck ESRC – Saana Pohjavaara TSK 11/6 11/5 14/12
Maarit Ekholm HSRC – Elina Kononen ESRC w.o.
Riina Koskinen SqK – Ayuna Khantaeva RUS 12/10 11/0 11/8
Välierät
Saara Vvaltola – Nea Falck 11/6 11/2 11/6
Riina Koskinen – Maarit Ekholm 11/6 11/0 11/8
Pronssiottelu
Nea Falck – Maarit Ekholm 11/4 11/4 10/12 15/13
Loppuottelu
Saara Valtola – Riina Koskinen 13/11 11/2 14/16 11/4
Sijat 5-6
Saana Pohjavaara – Ayuna Khantaeva 11/4 11/7 9/11 11/4


Miehet 2

1. kierros
Ville Karsikas JSK bye
Arttu Turtonen NääsSq – Mirko Muukkonen MiSq 11/6 11/5 11/7
Sami Mäkinen TSK – Jonas Selkälä NääsSq 11/5 11/8 11/4
Tommi Ekholm HSRC bye
Petteri Tiitinen TSSq bye
Jukka Nummi NääsSq – Jouko Puustinen KSQ 5/11 12/10 11/4 11/4
Jan Wichmann TSK – Lauri Tuominen LSQ 11/2 11/7 11/4
Jarmo Karjala HSRC bye
Matti Eskelinen TSK bye
Lauri Selänne LSQ – Karri Kauppi HSRC 11/2 11/8 11/1
Jani Stengård TSSq – Justus Putsela MiSq 9/11 12/10 11/8 11/5
Juha Heinonen NääsSq bye
Jack Westren-Doll JSK bye
Kale Leskinen HSRC – Erkki Pyynönen NääsSq 11/4 11/6 12/10
Jussi Kostiainen TSK – Erik Mäki NääsSq 9/11 11/2 11/6 11/8
Jaakko-Antti Peltola ESRC bye
2. kierros
Ville Karsikas – Arttu Turtonen 11/0 11/9 11/9
Sami Mäkinen – Tommi Ekholm 11/8 8/11 10/12 11/4 11/4
Jukka Nummi – Petteri Tiitinen 11/9 9/11 11/9 11/6
Jan Wichmann – Jarmo Karjala 11/2 11/6 11/3
Matti Eskelinen – Lauri Selänne 11/5 2/11 11/4 11/4
Juha Heinonen – Jani Stengård 6/11 12/10 11/0 11/5
Kale Leskinen – Jack Westren-Doll 8/11 11/9 11/3 11/5
Jaakko-Antti Peltola – Jussi Kostiainen 9/11 11/9 11/5 5/11 11/7
3. kierros
Ville Karsikas – Sami Mäkinen 13/11 11/3 11/5
Jan Wichmann – Jukka Nummi w.o.
Matti Eskelinen – Juha Heinonen 6/11 12/10 11/4 8/11 15/13
Jaakko-Antti Peltola – Kale Leskinen 11/8 11/9 17/15
Välierät
Ville Karsikas – Jan Wichmann 11/8 11/6 8/11 11/6
Matti Eskelinen – Jaakko-Antti Peltola 11/13 12/14 11/6 11/2 11/9
Pronssiottelu
Jaakko-Antti Peltola – Jan Wichmann 11/8 11/8 11/5
Loppuottelu
Ville Karsikas – Matti Eskelinen 11/5 11/2 11/3

Sija 8
Jukka Nummi ja Kale Leskinen
Sijat 5-6
Juha Heinonen – Sami Mäkinen w.o.


Miehet 3

1. kierros
Lasse Sulku NääsSq bye
Petri Luoma TSK – Jari Kaartinen SqJu 11/5 11/3 11/2
Mikko Sillanpää LSQ – Tomi Lindholm TSK 11/7 10/12 11/3 12/10
Jonne Stengård SquNa bye
Frans Lehmusvaara JSK bye
Esa Sorvali TSK – Roope Suutari MiSq 11/5 5/11 11/5 11/6
Peter Hernberg Spånga SK – Riina Koskinen SqK 11/7 11/9 11/4
Raoul Öhman Sq-88 bye
Ari Kuoppa NääsSq bye
Gilberto De Oliveira BRA – Topi Nieminen TSK w.o.
Keijo Liikala SqJu – Sami Kivilä TSSq 11/2 11/7 11/3
Sami Lindell TSK bye
Mikko Laitila YlivSq bye
Jari Mether HSRC – Janne Juurinen TSK 11/7 13/11 8/11 11/8
Teemu Sainio NääsSq – Mika Hakkari TSK 11/6 11/7 11/4
Juhani Heinonen NääsSq bye
2. kierros
Petri Luoma – Lasse Sulku 2/11 11/5 11/8 11/8
Jonne Stengård – Mikko Sillanpää 8/11 11/7 11/8 2/11 11/7
Esa Sorvali – Frans Lehmusvaara 11/9 7/11 11/7 11/9
Peter Hernberg – Raoul Öhman 11/3 8/11 11/7 11/9
Gilberto De Oliveira – Ari Kuoppa 11/8 11/4 11/4
Sami Lindell – Keijo Liikala 11/5 11/5 11/4
Jari Mether – Mikko Laitila 11/5 11/7 8/11 11/1
Teemu Sainio – Juhani Heinonen 11/8 11/3 11/3
3. kierros
Petri Luoma – Jonne Stengård 11/7 4/11 11/6 11/4
Peter Hernberg – Esa Sorvali 11/6 11/5 11/7
Gilberto De Oliveira – Sami Lindell 11/8 9/11 9/11 11/4 11/7
Teemu Sainio – Jari Mether 11/4 11/6 11/7
Välierät
Peter Hernberg – Petri Luoma 11/8 4/11 11/7 11/7
Gilberto De Oliveira – Teemu Sainio 4/11 9/11 12/10 11/5 11/2
Pronssiottelu
Teemu Sainio – Petri Luoma 11/6 11/5 13/15 3/11 11/8
Loppuottelu
Gilberto De Oliveira – Peter Hernberg 11/2 11/7 11/6