Facebook
Twitter
In English

Matias Tuomi Helsinki Openin mestari
Helsingin Talihallissa pelattiin viikonloppuna squashin Helsinki Open turnaus, jossa osanottajia oli Suomen lisäksi Venäjältä ja Virosta.
Miesten ykköskaaviossa Espoo Matias Tuomi nousi odotetusti voittoon lyömällä Helsinki Senatorsin Mika Monton suoraan kolmessa erässä. Pronssiottelussa Helsingin Aleksi Leskinen kukisti Espoon Janne Järvisen erin 3-1.

Naisten sarjassa mitalit menivät vieraille. Voiton vei Venäjän Olga Petrukhina ennen Viron Anete Sokkoa. Kolmas oli Venäjän Ayuna Khantaeva,
Kakkoskaaviossa voitto ratkaistiin Pettain virolaisveljesten kesken ja voiton vei tiukassa viiden erän kamppailussa Jaanus ennen Kristjania.
Miesten kolmoskaaviossa Kouvolan Esa Naukkarinen oli 3-0 lukemin Helsingin Kale Leskistä vahvempi.
TuKaikki tulokset Tournamentsoftwaressa.
Petteri Revon kisakuvia täällä.

Helsinki Open

Miehet 1

1. kierros
Matias Tuomi ESRC bye
Topias Aalto ESRC – Aleksei Lazarov RUS 11/1 11/2 11/3
Jaakko-Antti Peltola ESRC – Juha Hatjasalo HSRC 11/2 11/6 11/5
Janne Järvinen ESRC bye
Mika Monto Senators bye
Jaakko Vähämaa ESRC – Kenneth Wennström HSRC 11/2 11/5 9/11 11/3
Riku Mehta LahtiSq – Kai Stör JSK 11/8 11/9 11/5
Aleksiu Leskinen HSRC bye
Puolivälierät
Matias Tuomi – Topias Aalto 11/6 11/1 11/4
Janne Järvinen – Jaakko-Antti Peltola 11/7 11/2 11/3
Mika Monto – Jaako Vähämaa 11/8 12/10 11/6
Aleksi Leskinen – Riku Mehta 5/11 11/8 11/6 11/4
Välierät
Matias Tuomi– Janne Järvinen 11/2 11/7 11/7
Mika Monto Senators– Aleksi Leskinen 8/11 11/7 11/6 12/10
Pronssiottelu
Aleksi Leskinen – Janne Järvinen 7/11 11/7 11/4 11/5
Loppuottelu
Matias Tuomi – Mika Monto 11/5 11/9 11/9

Sijat 5-8
Jaakko-Antti Peltola – Topias Aalto w.o.
Jaakko Vähämaa – Riku Mehta 11/6 11/2 4/11 11/5
Sijat 7-8
Riku Mehta – Topias Aalto w.o.
Sijat 5-6
Jaakko Vähämaa – Jaakko-Antti Peltola 11/0 11/3 11/7

Sijat 9-12
Aleksei Lazarev – Juha Hatjasalo w.o.
Kenneth Wennström – Kai Stör 11/9 5/11 9/11 11/8 11/7
Sijat 11-12
Kai Stör – Juha Hatjasalo w.o.
Sijat 9-10
Kenneth Wennström – Aleksei Lazarev 13/11 11/8 11/4


Naiset

Lohko A
Raila Luhtala ESRC – Olga Severinova RUS 11/3 11/1 12/10
Raila Luhtala – Tatyana Nikitina RUS 11/1 11/4 11/5
Olga Severinova – Tatyana Nikitina 11/13 8/11 11/7 11/9 11/8
Lohko B
Ayuna Khantaeva RUS – Anete Sokko EST 11/6 9/11 11/8 11/5
Ayuna Khantaeva – Natalia Pokrovskaya RUS 11/7 11/4 11/6
Ayuna Khantaeva – Lera Kolesnichenko RUS 11/0 11/3 11/3
Anete Sokko – Natalia Pokorovskaya 11/8 11/6 11/7
Anete Sokko – Lera Kolesnichenko 11/9 11/5 11/1
Natalia Pokorovskaya – Lera Kolesnichenko 11/6 11/5 11/7
Lohko C
Olga Petrukhina RUS – Katariina Berggren ESRC 11/7 11/4 11/4
Olga Petrukhina – Alexandra Evdokimova RUS 11/3 11/5 11/5
Olga Petrukhina – Maria Kotovich RUS 11/1 11/2 11/1
Katariina Berggren – Alexandra Evdokimova 11/4 11/7 11/3
Katariina Berggren – Maria Kotovich 11/2 11/0 11/2
Alexandra Evdokimova – Maria Kotovich 11/9 11/3 11/8
Välierät
Anete Sokko – Raila Luhtala 14/12 9/11 11/6 11/6
Olga Petrukhina– Ayuna Khantaeva 11/3 6/11 11/8 11/(
Pronssiottelu
Ayuna Khantaeva – Raila Luhtala 11/3 11/5 11/8
Loppuottelu
Olga Petrukhina – Anete Sokko 11/8 11/5 9/11 11/4

Sijat 5-11
Alexanrda Evdokimova – Katariina Berggren w.o.
Maria Kotovich – Lera Kolesnichenko 11/7 5/11 11/8 11/5
Natalia Pokorovskaya – Olga Severinova 11/3 11/0 8/11 11/4
Tatyana Nikitina bye
Sijat 5-8
Alexanrda Evdokimova – Maria Kotovich 7/11 11/7 9/11 11/9 11/4
Natalia Pokorovskaya – Tatyana Nikitina 11/4 11/7 11/3
Sijat 7-8
Tatyana Nikitina – Maria Kotovich 11/7 11/4 11/8
Sijat 5-6
Natalia Pokorovskaya – Alexandra Evdokimova 11/5 11/7 11/5

Sijat 9-10
Olga Severinova – Lera Kolesnichenko 11/6 11/6 11/7
Sija 11
Katariina Berggren


Miehet 2

1. kierros
Erik Mäki NääsSq – Jussi Vikström HSRC 11/6 8/11 8/11 11/8 11/4
Marko Kämäräinen SC Ruka – Esa Tuominen HSRC 11/2 11/6 11/4
Jack Westren-Doll JSK – Petri Kela ESRC 11/8 12/14 11/4 11/4
Jaanus Pettai JSK – Petteri Tiitinen TSSQ 11/3 11/7 11/8
Kristjan Pettai JSK – Iiro Stubin ESRC 11/8 11/4 11/6
Jouko Puustinen KSQ – Petteri Repo HSRC 12/10 6/11 12/10 11/9
Joonas Karhu LahtiSq – Ilmari Vikströn HSRC 8/11 6/11 11/4 13/11 11/9
Jarmo Karjala bye
2. kierros
Marko Kämäräinen – Erik Mäki 11/3 11/3 11/4
Jaanus Pettai – Jack Westren-Doll 119 11/4 11/8
Kristjan Pettai – Jouko Puustinen 8/11 11/7 11/2 11/2
Joonas Karhu – Jarmo Karjala 9/11 11/9 11/7 9/11 11/7
Välierät
Jaanus Pettai – Marko Kämäräinen 8/11 11/5 11/13 11/5 11/8
Kristjan Pettai – Joonas Karhu 11/4 11/6 11/4
Pronssiottelu
Marko Kämäräinen – Joonas Karhu 11/4 11/5 11/4
Loppuottelu
Jaanus Pettai EST – Kristjan Pettai EST 3/11 13/11 11/7 10/12 14/12

Sijat 5-8
Jack Westren-Doll – Erik Mäki w.o.
Jarmo Karjala – Jouko Puustinen 11/4 11/8 6/11 11/6
Sijat 7-8
Jouko Puustinen – Erik Mäki w.o.
Sijat 5-6
Jack Westren-Doll – Jarmo Karjala 3/11 11/4 11/7 13/11

Sijat 9-15
Jussi Vikström – Esa Tuominen 11/8 11/7 12/10
Petteri Tiitinen – Petri Kela 10/12 11/8 11/0 11/3
Iiro Stubin – Petteri Repo 11/8 11/13 11/7 11/3
Ilmari Vikström bye
Sijat 9-12
Petteri Tiitinen – Jussi Vikström 11/2 12/10 5/11 11/9
Iiro Stubin – Ilmari Vikström 7/11 11/4 8/11 11/6 11/8
Sijat 11-12
Ilmari Vikström – Jussi Vikström 9/11 7/11 13/11 11/9 11/9
Sijat 9-10
Iiro Stubin – Petteri Tiitinen w.o.

Sijat 13-15
Esa Tuominen – Petri Kela 6/11 3/11 11/9 11/9 11/0
Petteri Repo bye
Sijat 13-14
Esa Tuominen – Petteri Repo w.o.
Sija 15
Petri Kela


Miehet 3

1. kierros
Karri Kauppi HSRC bye
Risto Välimäki ESP – Tatyana Nikitina RUS 11/4 11/3 11/1
Kristian Ulves ESP – Pavel Schrebina RUS 11/3 11/4 11/2
Jaakko Lyytikkä LahtiSq – Mitya Usanov RUS 11/4 11/1 11/7
Ilkka Virtanen bye
Markku Hyrske HSK – Andrey Chistov RUS 11/5 11/3 11/3
Igor Tischenko RUS – Lars Ekholm VSK 7/11 17/15 11/6 11/4
Kale Leskinen HSRC bye
Tuomas Kuuluvainen TSSq bye
Tuomo Pohjamies ESRC – Alexander Atamanov 11/6 11/3 11/6
Raoul Öhman Sq-88 – Artem Kozlov RUS 11/4 11/3 11/4
Martti Nakari ESP bye
Marko Värilä ESP bye
Alexander Morozov RUS – Alexandra Evdokimova RUS 11/4 11/9 11/8
Janne-Matti Peltola HSRC – Pavel Sergeev RUS 11/7 5/11 11/6 13/11
Esa Naukkarinen KSQ bye
2. kierros
Risto Välimäki – Karri Kauppi 9/11 11/9 10/12 13/11 11/8
Kristian Ulves – Jarkko Lyytikkä 11/1 11/8 11/3
Markku Hyrske – Ilkka Virtanen 7/11 11/9 11/8 2/11 11/1
Kale Leskinen – Igor Tischenko 11/3 11/6 11/6
Tuomas Kuuluvainen – Tuomo Pohjamies 9/11 11/8 11/6 9/11 11/8
Raoul Öhman – Martti Nakari 9/11 11/8 11/6 9/11 11/8
Marko Värilä – Alexander Morozav 11/6 11/6 11/2
Esa Naukkarinen – Janne-Matti Peltola 11/2 11/1 11/1
Puolivälierät
Kristian Ulves – Risyo Välimäki 11/8 11/8 11/6
Kale Leskinen – Markku Hyrske 11/8 11/9 11/3
Tuomas Kuuluvainen – Raoul Öhman 2/11 7/11 11/9 13/11 10/10 ret.
Esa Naukkarinen – Marko Värilä 14/12 11/8 10/12 11/3
Välierät
Kale Leskinen – Kristian Ulves 11/9 11/7 12/10
Esa Naukkarinen – Tuomas Kuuluvainen w.o.
Pronssiottelu
Kristian Ulves – Tuomas Kuuluvainen w.o.
Loppuottelu
Esa Naukkarinen – Kale Leskinen 11/5 11/5 11/2

Sijat 5-8
Markku Hyrske – Risto Välimäki 11/6 9/11 11/4 11/6
Marko Värilä – Raoul Öhman w.o.
Sijat 7-8
Risto Välimäki – Raoul Öhman w.o.
Sijat 5-6
Markku Hyrske – Marko Värilä 7/11 11/9 10/12 11/7 11/8

Sijat 9-16
Jarkko Lyytikkä – Karri Kauppi 11/6 14/12 10/12 11/5
Ilkka Virtanen – Igor Tischenlo 11/4 11/7 11/5
Tuomo Pohjamies – Martti Nakari 9/11 11/8 11/9 11/5
Alexander Morozov – Janne-Matti Peltola 11/8 6/11 12/10 8/11 11/9
Sijat 9-12
Ilkka Virtanen – Jarkko Lyytikkä 11/9 11/9 13/11
Tuomo Pohjamies – Alexander Morozov 11/4 11/4 11/3
Sijat 11-12
Jarkko Lyytikkä – Alexander Morozov 11/5 11/6 11/2
Sijat 9-10
Ilkka Virtanen – Tuomo Pohjamies 8/11 11/8 6/11 11/8 12/10

Sijat 13-16
Karri Kauppi – Igor Tischenko 11/3 11/4 11/3
Martti Nakari – Janne-Matti Peltola 11/2 11/2 11/3
Sijat 15-16
Janne-Matti Peltola – Igor Tischenko w.o.
Sijat 13-14
Martti Nakari – Karri Kauppi 11/6 11/5 8/11 11/6

Sijat 17-25
Tatyana Nikitina bye
Pavel Scherbina – Mitya Usanov 11/7 11/9 11/7
Andrey Chistov bye
Lars Ekholm bye
Alexander Atamanov bye
Artem Kozlov bye
Alexandra Evdokimova bye
Pavel Srgeev bye
Sijat 17 – 24
Pavel Scherbina – Tatyana Nikitina 11/5 11/3 11/6
Andrey Chistov – Lars Ekholm 8/11 11/8 11/8 8/11 11/6
Alexander Atamanov – Artem Kozlov 11/5 11/3 11/5
Pavel Sergeev – Alexandra Evdokimova 9/11 11/9 11/8 11/6
Sijat 17-20
Andrey Chistov – Pavel Scherbina 11/8 4/11 11/9 10/12 11/8
Alexander Atamanov – Pavel Sregeev 11/1 6/11 11/8 11/1
Sijat 19-20
Pavel Sergeev – Pavel Scherbina 6/11 11/6 11/8 6/11 11/9
Sijat 17-18
Alexander Atamanov – Andrey Chistov 11/5 11/5 7/11 11/6

Sijat 21-24
Lars Ekholm – Tatyana Nikitina 11/7 11/7 11/4
Artem Kozlov – Alexandra Evdokimova 11/7 11/5 11/4
Sijat 23-24
Alexandra Evdokimova – Tatyana Nikitina w.o.
Sijat 21-24
Lars Ekholm – Artem Kozlov 11/5 11/5 11/3

Sijat 25
Mitya Usanov