Facebook
Twitter
In English

Pohjoisen GP-sarjaan kuuluvan Ylivieskan turnauksen ykköskaavion voittoon taisteli Harri Valasma voittaen loppuottelussa Risto Tornbergin 3-1. Kolmanneksi tuli Teuvo Määttänen.

Kakkoskaavion voittoon pelasi ”super-eteniä” Sami Haapakoski Vimpelin Vedosta, eikun Ylivieskasta. Kakkoseksi jäi Määttänen junior ja kolmanneksi taisteli ensimmäisissä kisoissaan Kalle Väisänen voittaen kisojen yllättäjän 12v Ville Koskisen.

Kolmoskaaviossa hyviä otteita näytti Veikko Herola sijoittuen kolmanneksi. Niukasti Veikon semifinaalissa voittanut Milla Uusitalo, joutui taipumaan finaalissa Hetta Huuhkalle.

Kisoissa oli ennätysosanotto 35 pelaajaa, 1 päivä, kolme kentää, junioreita mukana ilahduttavasti 15. Huomenna suurin osa heistä jatkaa leireilyn merkeissä.

Tulokset tournamentsoftwaressa.

GP sarjan oma sivu

Ylivieska Cup

Kaavio 1

1. kierros
Matti Saarela YlivSq bye
Samuli Antikainen OSK – Vesa Moilanen OSK 11/4 11/5 11/4
Jarmo Viittanen OSK – Pyry Saloranta SqK 14/16 11/6 10/12 11/6 11/8
Risto Tornberg SC Ruka – Harri Antikainen OSK 11/8 14/12 11/7
Jaakko-Antti Peltola ESRC – Nuutti Ruokangas OSA 11/0 11/6 11/5
Harri Valasma OSK – Jari Huhtakangas YlivSq 11/7 11/8 11/4
Tomi Huhtamäki OSK – Timo Herola SqK 11/8 11/2 8/11 11/7
Teuvo Määttänen YlivSq – Antti Rikberg OSK 11/8 11/6 11/5
2. kierros
Matti Saarela – Samuli Antikainen 11/6 11/5 11/4
Risto Tornberg – Jarmo Viittanen 11/4 11/4 8/11 11/6
Harri Valasma – Jaakko-Antti Peltola 11/7 4/11 6/11 11/5 11/5
Teuvo Määttänen – Tomi Huhtamäki 11/8 11/8 11/2
Välierät
Risto Tornberg – Matti Saarela w.o.
Harri Valasma – Teuvo Määttänen 11/7 10/12 12/10 6/11 11/9
Pronssiottelu
Teuvo Määttänrn – Matti Saarela w.o.
Loppuottelu
Harri Valama – Risto Tornberg 5/11 11/9 11/8 11/3

Sijat 5-8
Samuli Antikainen – Jarmo Viittanen 11/8 12/10 8/11 11/4
Jaakko-Antti Peltola – Tomi Huhtamäki w.o.
Sijat 7-8
Jarmo Viittanen – Tomi Huhtamäki w.o.
Sijat 5-6
Jaakko-Antti Peltola – Samuli Antikainen 12/10 5/11 11/3 11/6

Sijat 9-16
Vesa Moilanen bye
Harri Antikainen – Pyry Saloranta 11/4 10/12 11/5 11/6
Nuutti RUokangas – Jari Huhtakangas 7/11 11/4 11/8 11/(
Timo Herola – Antti Rikberg 11/6 5/11 13/11 11/5
Sijat 9-12
Harri Antikainen – Vesa Moilanen w.o.
Nuutti Ruokangas – Timo Herola 11/9 11/6 11/9
Sijat 11-12
Timo Herola – Vesa Moilanen w.o.
Sijat 9-10
Harri Antikainen – Nuutti Ruokangas 11/8 9/11 11/9 11/6

Sija 13
Pyry Saloranta
Sija 16
Jari Huhtakangas, Antti Riknerg


Kaavio 2

1. kierros
Teemu Salo SqK bye
Jari Määttänen YlivSq – Santeri Pukari OSK 11/3 11/5 11/6
Miikka Visanko OSK – Petri Määttänen YlivSq 11/7 8/11 11/3 11/0
Ville Koskinen SqK bye
Markku Somero YlivSq bye
Sami Haapakoski YlivSq – Axel Åström OSK 11/0 11/2 11/9
Kalle Väisänen OSK – Tapio Kunelius YlivSq 11/2 11/4 11/3
Teemu Mankinen OSK bye
2. kierros
Jari Määtäänen – Teemu Salo 11/4 11/8 13/11
Ville Koskinen – Miikka Visanko 11/8 7/11 11/7 11/4
Sami Haapakoski – Markku Somero 11/2 11/2 11/1
Kalle Väisänen – Teemu Mankinen 11/4 11/7 11/2
Välierät
Jari Määttänen – Ville Koskinen 11/8 18/16 6/11 11/9
Sami Haapakoski – Kalle Väisänen 11/4 11/2 11/5
Pronssiottelu
Kalle Väisänen – Ville Koskinen 11/6 11/5 11/4
Loppuottelu
Sami Haapakoski – Jari Määttänen 11/3 11/5 11/5

Sijat 5-8
Miikka Visanko – Teemu Salo 11/7 11/9 10/12 6/11 11/3
Markku Somero – Teemu Mankinen 11/3 11/9 11/13 9/11 12/10
Sijat 7-8
Teemu Mankinen – Teemu Salo 11/8 14/12 11/8
Sijat 5-6
Miikka Visanko – Markku Somero 11/2 11/3 11/2

Sijat 9-12
Petri Määttänen – Santeri Pukari 5/11 11/8 11/4 10/12 11/6
Tapio Kunelius – Axel Åström 11/9 8/11 11/8 11/4
Sijat 11-12
Santeri Pukari – Axel Åström 11/3 15/13 12/10
Sijat 9-10
Tapio Kunelius – Petri Määttänen 11/7 11/6 11/7


Kaavio 3

1. kierros
Henrietta Huuhka SqK – Oskari Laitinen OSK 11/3 11/2 11/2
Maritta Laitinen OSK – Saana Valasma OSK 11/3 11/9 13/11
Veikko Herola SqK – Iida Takaluoma OSK 11/7 11/6 11/8
Milla Uusitalo OSK – Amanfa Abdelhamid SqK 11/8 11/13 11/5 11/7
Välierät
Henrietta Huuhka – Maritta Laitinen 11/3 11/6 11/5
Milla Uusitalo – Veikko Herola 11/7 4/11 8/11 12/10 11/1
Pronssiottelu
Veikko Herola – Maritta Laitinen 11/8 11/7 10/12 10/12 11/6
Loppuottelu
Henrietta Huuhka – Milla Uusitalo 11/0 8/11 11/5 11/5

Sijat 5-8
Saana Valasma – Oskari Laitinen 11/6 11/4 ret.
Amanda Abdelhamid – Iida Takaluoma 8/11 6/11 11/5 11/5 13/11
Sijat 7-8
Iida Takaluoma – Oskari Laitinen w.o.
Sijat 5-6
Amanda Abdelhamid – Saana Valasma 6/11 11/13 11/7 11/7 13/11