Facebook
Twitter
In English

Seniorien SM-kisat pelattiin viikonloppuna Mikkelissä. Mestareiksi ylsivät M35 Erno Teitti MiSq, M40 Tommi Ryyppö YlivSq, M45 Esa Naukkarinen KSQ, M50 Kari Lehtola WSK, M55 Olli Lintunen MiSq, M60 Torbjörn Koivisto ESP ja M65 Heikki Teräsvirta MiSq.
Tulokset alempana ja Tournamentsoftwaressa.

Seniorien SM 2013

Miehet 35

Erno Teitti MiSq – Marko Kämäräinen SC-Ruka 11/4 11/6 11/7
Erno Teitti – Oskari Valtola MiSq 11/9 13/11 11/4
Marko Kämäräinen – Oskari Valtola 11/7 7/11 6/11 11/7 11/9


Miehet 40

Lohko A
Tero Tapiola KSQ – Tommi Ryyppö YlivSq 8/11 11/7 6/11 11/6 11/8
Tero Tapiola – Jonas Selkälä NääsSq 11/7 11/2 11/8
Tommi Ryyppö – Jonas Selkälä 11/8 11/2 11/6
Lohko B
Tero Timberg ESRC – Juha Heinonen NääsSq 11/6 11/4 13/11
Tero Timberg – Jani Jattu JSK 11/4 11/3 11/6
Juha Heinonen – Jani Jattu 11/0 11/2 11/3

Sijat 5-6
Jonas Selkälä – Jani Jattu 11/5 8/11 11/6 11/3

Välierät
Tero Tapiola – Juha Heinonen 12/10 7/11 11/5 11/8
Tommi Ryyppö – Tero Timberg 12/10 9/11 11/8 11/5
Pronssiottelu
Tero Timberg – Juha Heinonen 11/3 11/8 11/3
Loppuottelu
Tommi Ryyppö – Tero Tapiola 8/11 11/5 11/9 14/12


Miehet 45

1. kierros
Esko Nevalainen MiSq – Jouni Suominen HSK 11/8 11/7 9/11 11/3
Marko Värilä ESP – Hannu Poutiainen SqK 11/7 11/2 11/5
Kristian Ulfves ESP – Vesa Vähämaa ESRC 11/1 11/1 11/5
Timo Herola SqK – Jari Kaartinen SqJu 11/5 11/9 11/3
2. kierros
Raimo Yliranta JSK – Esko Nevalainen 11/6 11/7 11/6
Erik Mäki NääsSq – Marko Värilä 13/11 11/9 8/11 8/11 11/3
Kristian Ulfves – Jarmo Karjala HSRC 11/7 7/11 7/11 11/7 11/7
Esa Naukkarinen KSQ – Timo Herola 11/3 11/6 11/6
Välierät
Raimo Yliranta – Erik Mäki 11/5 11/4 11/6
Esa Naukkarinen – Kristian Ulfves 11/5 11/5 11/6
Pronssiottelu
Erik Mäki – Kristian Ulfves 11/2 12/10 8/11 11/4
Loppuottelu
Esa Naukkarinen – Raimo YLiranta 7/11 12/10 7/11 11/2 11/5


Miehet 50

1. kierros
Teuvo Määttänen YlivSq – Esa Sutelainen HSRC 11/7 11/6 11/4
Kaj Häggqvist LahtiSq – Teppo Pitkänen HSRC 11/7 11/6 11/6
Timo Pajo SqK – Risto Lambert JSK 11/7 11/5 11/4
Jukka Nummi NääsSq – Heikki Olkinuora SqK 11/8 11/9 10/12 11/6
Jack Westren-Doll JSK – Keijo Liikala SqJu 11/1 11/4 8/11 11/3
Risto Rönn SqJu – Seppo Raiski Sq-88 11/3 11/4 11/4
Timo Tulonen HSRC – Martti Nakari ESP 11/8 11/5 8/11 11/8
Kari Letola WSK – Jukka Reinikainen KSQ 11/6 11/2 11/4
2. kierros
Teuvo Määttänen – Kaj Häggqvist 11/6 11/3 11/3
Timo Pajo – Jukka Nummi 7/11 11/7 11/9 8/11 11/6
Risto Rönn – Jack Westren-Doll 11/3 11/7 11/7
Kari Lehtola – Timo Tulonen 18/16 11/2 12/10
Välierät
Teuvo Määttänen – Timo Pajo 11/5 8/11 11/8 11/8
Kari Lehtola – Risto Rönn 11/2 11/8 9/11 11/5
Pronssiottelu
Timo Pajo – Risto Rönn 11/8 12/10 11/13 7/11 11/7
Loppuottelu
Kari Lehtola – Teuvo Määttänen 11/8 11/7 11/8

Sijat 5-8
Jukka Nummi – Kaj Häggqvist 11/6 11/7 11/8
Jack Westren-Doll – Timo Tulonen w.o.
Sijat 5-6
Jack Westren-Doll – Jukka Nummi 11/9 11/7 13/11


Miehet 55

Lohko A
Kale Leskinen HSRC – Pekka Riikonen LahtiSq 11/1 11/3 11/6
Kale Leskinen – Kari Laaksonen TSSq 11/4 11/6 11/3
Kale Leskinen – Juha Tirkkonen ESP 11/6 11/5 11/4
Pekka Riikonen – Kari Laaksonen 11/6 13/11 11/9
Juha Tirkkonen – Pekka Riikonen 9/11 11/4 5/11 11/5 11/6
Kari Laaksonen – Juha Tirkkonen 11/7 11/5 11/7
Lohko B
Olli Lintunen MiSq – Tuomo Pohjamies ESRC 18/16 11/9 11/6
Jarmo Saari ESRC – Olli LIntunen 4/11 11/8 14/12 6/11 11/6
Olli Lintunen – Jari Mether HSK 11/5 11/5 11/3
Tuomo Pohjamies – Jarmo Saari 11/8 9/11 11/5 11/5
Tuomo Pohjamies – Jari Mether 11/5 11/6 11/8
Jarmo Saari – Jari Mether 12/10 7/11 11/8 11/2

Sijat 5-8
Kari Laaksonen – Jari Mether 11/6 8/11 11/8 11/5
Jarmo Saari – Juha Tirkkonen 11/5 11/0 11/8
Sijat 7-8
Juha Tirkkonen – Jari Mether w.o.
Sijat 5-6
Jarmo Saari – Kari Laaksonen 11/6 10/12 11/8 11/9

Välierät
Kale Leskinen – Tuomo Pohjamies 17/15 11/5 11/6
Olli Lintunen – Pekka Riikonen 11/6 11/6 11/8
Pronssiottelu
Tuomo Pohjamies – Pekka Riikonen 9/11 11/5 11/7 11/9
Loppuottelu
Olli Lintunen – Kale Leskinen 11/5 11/8 11/6


Miehet 60

Lohko A
Torbjörn Koivisto ESP – Markku Kaistinen JSK 11/9 11/4 11/7
Torbjörn Koivisto – Pekka Utti 11/6 13/11 11/7
Markku Kaistinen – Pekka Utti 11/8 7/11 8/11 11/8 11/4
Lohko B
Kari Kattelus MiSq – Erkki Pyynönen NääsSq 7/11 16/14 11/4 11/7
Kari Kattelus – Per-Erik Byman ESP 11/4 12/10 11/2
Erkki Pyynönen – Per-Erik Byman 4/11 11/6 11/3 11/1

Sijat 5-6
Per-Erik Byman – Pekka Utti w.o.

Välierät
Torbjörn Koivisto – Erkki Pyynönen 7/11 15/13 11/6 11/6
Kari Kattelus – Markku Kaistinen 11/7 11/5 11/5
Pronssiottelu
Erkki Pyynönen – Markku Kaistinen 12/10 11/5 11/9
Loppuottelu
Torbjörn Koivisto – Kari Kattelus 6/8 ret.


Miehet 65

Heikki Teräsvirta MiSq – Bertil Valli ESP 9/11 11/4 11/7 11/7
Heikki Teräsvirta – Eero Mäkinen NääsSq 12/10 11/4 15/13
Heikki Teräsvirta – Esko Pitkänen 11/4 11/2 4/11 7/11 7/11
Bertil Walli – Eero Mäkinen 11/5 11/8 11/4
Bertil Walli – Esko Pitkänen 11/1 5/11 11/4 11/7
Eero Mäkinen – Esko Pitkänen 11/7 9/11 11/7 11/8