Facebook
Twitter
In English

Tuominen ja Kononen Järvenpään parhaat
Olli Tuominen ja Elina Kononen veivät selvät voitot Järvenpää Open Eliitti-turnauksessa viikonloppuna.
Muut sarjavoittajat olivat: Sami Mäkinen TSK (MB), Karri Thil SqJu (MC) ja Petri Packalen SqJu (MD)
Tulokset julkaistu täällä alla sekä Tournamentsoftwaressa.
Kisakuvia: P. Salo | K. Stör | J. Puustinen

Suomen tähtitaivaalla voi näinä päivinä paljain silmin nähdä pyrstötähden ja Järvenpäässä pystyi viikonloppuna näkemään livenä lähes yhtä harvinaisen squashtähden. Poikkeuksellisesti Tuominen esiintyi jo kolmannen kerran kotimaassa runsaan kuukauden aikana, eikä hän tälläkään kerralla pettänyt yleisöään. Kolmessa pelaamassaan ottelussa hän ei menettänyt erääkään eikä ammattietiikalleen uskollisena sortunut ”leikittelyyn” kentällä. Vaikka Mika Monto välierissä ja Matias Tuomi loppuottelussa saivatkin ensimmäisen erän pysymään numerollisesti tasaisena, ei voittajasta ollut pienintäkään epäilystä. Valitettavasti Henrik Mustonen ei osallistunut, mutta voimme iloita siitä, että hän pelasi itsensä pääsarjaan Canary Wharf Squash Classicissa samaan aikaan.

Naisten sarjassa Elina Kononen otti toisen turnausvoittonsa kahden viikon aikana ollen yhtä suvereeni kuin Tuominen miesten sarjassa. Suomen ykkönen Emilia Soini jätti kisan väliin keskittyen ensi viikolla alkaviin alle 19-vuotiaiden EM-kilpailuihin.

Kilpailu toimi myös miesten EM-joukkueen katsastuksena ja ”kriittisessä” ottelussa Jaakko Vähämaa kukisti Tatu Knuutilan puolivälierissä erittäin tasaisessa ottelussa erin 3-2.

Palkintojen jakajana nähtiin Squashliiton kunniapuheenjohtaja, ministeri Lauri Tarasti.

Järvenpää Open Eliitti 2013

Miehet V+A

1. kierros
Olli Tuominen Senators bye
Heikki Ruotanen Sq-88 – Ville Karsikas JSK 11/2 10/12 12/10 11/2
Janne Koskelin SC Ruka – Jack Westren-Doll JSK 11/8 11/5 11/7
Kristian Rautiainen ESRC bye
Anssi Määttänen YlivSq bye
Kristajan Pettai JSK – Topias Aalto ESRC 13/11 11/6 11/3
Raimo Yliranta JSK – Juha Hatjasalo HSRC w.o.
Mika Monto Senators bye
Tatu Knuutila Senators bye
Miko Äijänen JSK – Iiro Stubin ESRC 11/6 11/9 11/7
Kai Stör JSK – Kenneth Wennström HSRC 11/9 8/11 11/7 12/10
Jaakko Vähämaa ESRC bye
Jami Äijänen JSK bye
Meelis Prett EST – Tommi Ryyppö YlivSq 14/12 8/11 11/3 11/7
Jaanus Pettai JSK – Santtu Puurunen Sq-88 11/6 11/9 11/7
Matias Tuomi ESRC bye
2. kierros
Olli Tuominen – Heikki Ruotanen 11/5 11/0 11/1
Kristian Rautiainen – Janne Koskelin 12/10 11/2 11/6
Kristjan Pettai – Anssi Määttänen 6/11 7/11 11/3 11/8 11/3
Mika Monto – Raimo Yliranta 11/3 11/1 11/3
Tatu Knuutila – Miko Äijänen 8/11 11/9 11/7 11/9
Jaakko Vähämaa – Kai Stör 11/3 11/2 11/5
Jami Äijänen – Meelis Prett 12/10 11/7 11/13 11/6
Matias Tuomi – Jaanus Pettai 11/2 11/3 11/6
Puolivälierät
Olli Tuominen – Kristian Rautiainen 11/3 11/6 11/7
Mika Monto – Kristjan Pettai 11/5 11/4 11/8
Jaakko Vähämaa – Tatu Knuutila 11/6 7/11 12/14 11/7 12/10
Matias Tuomi – Jami Äijänen 11/1 13/11 11/6
Välierät
Olli Tuominen – Mika Monto 11/9 11/7 11/2
Matias Tuomi – Jaakko Vähämaa 14/12 9/11 11/7 11/5
Pronssiottelu
Mika Monto – Jaakko Vähämaa 11/6 5/11 11/9 11/5
Loppuottelu
Olli Tuominen – Matias Tuomi 11/9 11/2 11/2


Matias Tuomi, Olli Tuominen, Mika Monto ja Jaakko Vähämaa

Sijat 5-8
Kristian Rautiainen – Kristjan Pettai 11/4 11/9 11/8
Jami Äijänen – Tatu Knuutila 5/11 11/4 9/11 11/8 14/12
Sijat 7-8
Tatu Knuutila – Kristjan Pettai 11/2 11/9 11/5
Sijat 5-6
Kristian Rautiainen – Jami Äijänen 13/11 11/2 11/2

Sijat 9-16
Heikki Ruotanen – Janne Koskelin 11/5 6/11 11/0 11/2
Anssi Määttänen – Raimo Yliranta 11/4 11/3 11/9
Miko Äijänen – Kai STör 11/7 4/11 11/8 11/6
Jaanus Pettai – Meelis Prett 11/5 11/8 11/6

Sijat 9-12
Anssi Määttänen – Heikki Ruotanen w.o.
Miko Äijänen – Jaanus Pettai 11/7 11/5 11/8
Sijat 9-10
Anssi Määttänen – Miko Äijänen 11/5 11/5 11/7

Sijat 13-16
Raimo Yliranta – Janne Koskelin w.o.
Meelis Prett – Kai Stör 12/10 11/7 8/11 11/8
Sijat 13-14
Meelis Prett- Raimo Yliranta 5/11 11/5 11/7 6/11 11/4


Naiset

Elina Kononen ESRC – Nea Falck ESRC 11/6 11/3 11/4
Elina Kononen – Jenni Vähämaa ESRC 11/4 11/3 11/2
Elina Kononen – Maarit Ekholm HSRC 11/3 11/4 11/2
Nea Falck – Jenni Vähämaa 11/6 11/3 11/7
Nea Falck – Maarit Ekholm 11/8 13/11 11/7
Jenni Vähämaa – Maarit Ekholm 11/8 11/9 5/11 11/8


Maarit Ekholm, Jenni Vähämaa, ELina Kononen ja Nea Falck


Miehet B

1. kierros
Sami Mäkinen TSK bye
Seppo Raiski Sq-88 – Jonas Selkälä NääsSq 11/8 3/11 11/5 11/4
Mirko Muukkonen MiSq – Hannu Haanpää ESRC 7/11 15/13 12/10 11/9
Erik Mäki NääsSq bye
Marko Suistomaa MiSq bye
Touko Juntunen ESRC – Jouko Puustinen KSQ 12/10 11/8 9/11 11/7
Harry Lilja ESRC – Martti Nakari ESP 11/4 11/6 5/11 11/4
Juha Heinonen NääsSq bye
2. kierros
Sami Mäkinen – Seppo Raiski 11/6 11/6 11/7
Erik Mäki – Mirko Muukkonen 13/11 11/7 11/2
Marko Suistomaa – Touko Juntunen 11/9 11/9 11/9
Juha Heinonen – Harry Lilja 7/11 11/5 11/5 11/9
Välierät
Sami Mäkinen – Erik Mäki 11/8 11/3 7/11 11/2
Marko Suistomaa – Juha Heinonen 9/11 11/8 10/12 12/10 11/9
Pronssiottelu
Juha Heinonen – Erik Mäki 11/7 11/4 12/10
Loppuottelu
Sami Mäkinen – Marko Suistomaa 5/11 11/6 11/6 11/8


Marko Suistomaa, Sami Mäkinen, Juha Heinonen ja Erik Mäki

Sijat 5-8
Seppo Raiski – Mirko Muukkonen w.o.
Harry Lilja – Touko Juntunen 11/6 11/7 11/5
Sijat 5-6
Harry Lilja – Seppo Raiski w.o.

Sijat 9-12
Hannu Haanpää – Jonas Selkälä 11/8 11/4 11/7
Jouko Puustinen – Martti Nakari 11/8 10/12 13/11 11/2
Sijat 11-12
Martti Nakari – Jonas Selkälä 11/6 8/11 11/8 11/7
Sijat 9-10
Jouko Puustinen – Hannu Haanpää 11/8 11/9 5/11 11/8


Miehet C

1. kierros
Kristian Ulfves ESP – Jari Kaartinen SqJu 11/4 11/2 11/2
Roope Suutari MiSq – Ilkka Virtanen JSK 11/8 8/11 11/8 9/(11 11/9
Risto Välimäki ESP – Mika Laakkonen ESRC 11/7 11/3 11/4
Vesa Konttinen JSK – Torbjörn Koivisto ESP 11/6 12/10 11/3
Sebastian Lilja ESRC – Svein Dyrnes HSRC 11/4 11/2 11/7
Karri Thil SqJu – Frans Lehmusvaara JSK 11/5 11/1 11/6
Janne Falck ESP – Mika Leppänen JSK 7/11 11/9 11/7 11/5
Erkki Pyynönen NääsSq – Vesa Vähämaa ESRC 11/8 7/11 11/13 11/9 12/10
2. kierros
Kristian Ulfves – Roope Suutari 11/13 12/10 11/7 11/6
Vesa Konttinen – Risto Välimäki 11/6 14/12 11/3
Karri Thil – Sebastian Lilja 12/10 11/5 11/8
Janne Falck – Erkki Pyynönen 11/6 11/8 11/4
Välierät
Kristian Ulfves – Vesa Konttinen 10/12 11/4 11/8 10/12 11/8
Karri Thil – Janne Falck 11/3 9/11 11/8 11/6
Pronssiottelu
Janne Falck – Vesa Konttinen 11/8 7/11 11/9 5/11 11/7
Loppuottelu
Karri Thil – Kristian Ulfves 3/11 11/9 11/5 11/6


Kristian Ulfves, Karri Thil, Janne Falck ja Vesa Konttinen

Sijat 5-8
Risto Välimäki – Roope Suutari 9/11 12/14 11/6 11/5 11/2
Sebastian Lilja – Erkki Pyynönen 11/4 11/9 11/5
Sijat 7-8
Erkki Pyynönen – Roope Suutari 5/11 11/8 8/11 11/9 11/6
Sijat 5-6
Sebastian Lilja – Risto Välimäki 12/10 11/2 11/5

Sijat 9-16
Ilkka Virtanen – Jari Kaartinen 11/3 11/4 11/3
Mika Laakkonen – Torbjörn Koivisto w.o.
Frans Lehmusvaara – Svein Dyrnes 11/3 11/8 11/2
Mika Leppänen – Vesa Vähämaa 11/9 11/5 11/7
Sijat 9-12
Ilkka Virtanen – Mika Laakkonen 13/11 11/9 11/7
Mika Leppänen – Frans Lehmusvaara 11/7 11/7 12/14 7/11 11/4
Sijat 11-12
Frans Lehmusvaara – Mika Laakkonen 11/9 14/12 7/11 11/7
Sijat 9-10
Ilkka Virtanen – Nika Leppänen 11/6 9/11 11/9 3/11 11/8


Miehet D

1. kierros
Petri Packalen SqJu – Jouko Järvi ESRC 11/8 11/5 11/3
Petri Rasmus JSK – Santtu Elo TSSq 11/8 11/7 11/0
Jenni Vähämaa ESRC – Markku Kaistinen JSK 11/6 11/6 11/6
Risto Lambert JSK – Sauli Jämsä HSRC 11/8 12/14 11/1 11/5
Välierät
Petri Packalen – Petri Rasmus 9/11 11/4 4/7 rtd.
Risto Lambert – Jenni Vähämaa 8/11 11/8 11/5 11/5
Pronssiottelu
Jenni Vähämaa – Petri Rasmus w.o.
Loppuottelu
Petri Packalen – Risto Lambert 11/6 11/5 11/6


Risto Lambert, Lauri Tarasti ja Petri Packalen

Sijat 5-8
Santtu Elo – Jouko Järvi 11/8 9/11 11/7 11/2
Sauli Jämsä – Markku Kaistinen w.o.