Facebook
Twitter
In English

ESRC tuplamestari
Espoo Squash Rackets Club uusi viimevuotisen tuplamestaruuden voittamalla sekä miesten, että naisten liigamestaruuden lauantaina Helsingin Talihallissa.

Espoon miehet löivät loppuottelussa Mikkelin Squashin otteluin 3-1 ja tässä ottelusssa ESRC:n ykköspelaaja Matias Tuomi kärsi tappion hyvin taistelleelle Markus Vanhaselle.
Naisten loppuottelu Espoon ja Mikkelin välillä oli melko yksipuolinen kamppailu. Espoo ratkaisi ottelun jo kahden pelatun pelin jälkeen ja viimeinen merkityksetön peli pelattiin paras kolmesta.
Päivän sankarijoukkue oli kuiten Järvenpään Squashklubi, joka lähti sarjaan säilyttämään sarjapaikan, mutta päättikin kauden liigahistorian niukimmalla voitolla pronssiottelussa. Voittomarginaali oli täydet 1 piste, kun ottelu ja erät olivat tasan. Järvenpään päivän täydensivät II-joukkue voittamalla SM-karsinnan ja naisten joukkue, joka säilytti sarjapaikkansa karsinnassa.

Squashliigan playoffs ja karsinnat

Playoffs

Talihalli 6.4.2013

VÄLIERÄT

Naiset

ESRC I – ESRC II 3-0
Emilia Soini – Jenni Nordling 3-0 (11/7 11/8 11/1)
Elina Kononen – Cecilia Lilja 3-0 (11/1 11/1 11/1)
Riikka Piekäinen – Hanna Rusila 1-3 (9/11 7/11 11/7 5/11)
MiSq – HSRC 2-1
Saara Valtola – Riina Koskinen 3-0 (11/9 11/4 11/7)
Susanna Vanhanen – Maarit Ekholm 3-1 (11/4 7/11 11/8 11/5)
Marianna Vanhanen – Michaela Björnström 0-3 (3/11 7/11 2/11)

Miehet

Senators – ESRC 1-3
Tatu Knuutila – Matias Tuomi 1-3 (7/11 14/12 6/11 7/11)
Mika Monto – Ruslan Sorochinsky 3-1 (11/6 11/4 8/11 12/10)
Arttu Moisio – Jaakko Vähämaa 1-3 (4/11 11/5 2/11 4/11)
Pyry Poikolainen – Kristian Rautiainen 0-3 (9/11 5/11 3/11)
MiSq – JSK 2-2 (erät 8-6)
Markus Vanhanen – Jami Äijänen 2-3 (11/8 8/11 4/11 11/8 12/14)
Tuomas Häkkinen – Miko Äijänen 0-3 (7/11 7/11 4/11)
Erno Teitti – Kristjan Pettai 3-0 (11/7 12/10 11/3)
Lauri Valtola – Jaanus Pettai 3-0 (11/5 11/5 11/6)

Pronssiottelut

Naiset
HSRC – ESRC II 3-0
Riina Koskinen – Jenni Nordling 3-0 (11/2 11/7 11/1)
Maarit Ekholm – Cecilia Lilja 2-0 (11/8 11/3)
Michaela Björnström – Hanna Rusila 3-1 (11/7 11/4 8/11 11/7)

HSRC: Michaela Björnström, Carola Björnström, Riina Koskinen ja Maarit Ekholm

Miehet
Senators – JSK 2-2 erät 7-7 pisteet 122-123
Tatu Knuutila – Jami Äijänen 0-3 (3/11 11/13 6/11)
Mika Monto – Miko Äijänen 3-0 (11/7 11/2 11/7)
Arttu Moisio – Kristjan Pettai 3-1 (10/12 11/8 11/4 11/8)
Pyry Poikolainen – Jaanus Pettai 1-3 (4/11 3/11 11/7 8/11)

JSK: Miko Äijänen, VIlle Karsikas, Jami Äijänen, Kai Stör, Jaanus Pettai ja Kristjan Pettai

Loppuottelut

Naiset
ESRC – MiSq 3-0
Emilia Soini – Saara Valtola 3-0 (11/7 11/5 14/12)
Elina Kononen – Susanna Vanhanen 2-0 (11/6 11/5)
Riikka Piekäinen – Marianna Vanhanen 3-0 (12/10 11/7 11/8)

ESRC: Elina Kononen, Emilia Soini, Riikka Piekäinen ja Pia Ojala


MiSq:Susanna Vanhanen, Mira Lahikainen, Lauri Valtola, Erno Teitti, Tuomas Häkkinen, Markus Vanhanen ja eturivissä Marianna Vanhanen, Oskari Valtola ja Saara Valtola.

Miehet
ESRC – MiSq 3-1
Matias Tuomi – Markus Vanhanen 2-3 (11/4 3/11 11/7 8/11 6/11)
Ruslan Sorochinsky – Tuomas Häkkinen 3-2 (10/12 9/11 11/3 11/3 11/5)
Jaakko Vähämaa – Erno Teitti 3-1 (9/11 11/5 11/1 11/6)
Janne Järvinen – Lauri Valtola 3-0 (11/5 11/4 11/2)

ESRC: Janne Järvinen, Jaakko Vähämaa, Kristian Rauriainen, Matias Tuomi ja Ruslan Sorochinsky


SM-karsinta

Miehet
ESRC II – Sq-88 3-1 (9-5 / 133-108)
Jaakko-Antti Peltola – Heikki Ruotanen 0-3 (6/11 7/11 9/11)
Topias Aalto – Ilkka Aarto 3-1 (5/11 11/7 11/8 11/2)
Mikael Sirén – Terho Jousimies 3-1 (11/4 11/5 7/11 11/6)
Tero Timberg – Mika Seidel 3-0 (11/7 11/6 11/8)
Sq-88 – JSK II 0-4 (2-12 / 106-153)
Heikki Ruotanen – Ville Karsikas 2-3 (7/11 11/9 8/11 11/1 8/11)
Ilkka Aarto – Raimo Yliranta 0-3 (4/11 4/11 13/15)
Terho Jousimies – Kai Stör 0-3 (1/11 7/11 11/13)
Mika Seidel – Ville Hiltunen 0-3 (1/11 14/16 6/11)
ESRC II – JSK II 2-2 (9-6 / 141-112)
Jaakko-Antti Peltola – Ville Karsikas 1-3 (5/11 11/3 8/11 8/11)
Topias Aalto – Raimo Yliranta 3-0 (11/8 11/3 11/6)
Mikael Sirén – Kai Stör 2-3 (8/11 11/2 9/11 11/6 4/11)
Tero Timberg – Ville Hiltunen 3-0 (11/8 11/7 11/3)
1. JSK II, 2. ESRC II, 3. Sq-88

Naiset
JSK – SqK 3-0
Sille Rikko – Henrietta Huuhka 3-0 (12/10 11/8 11/1)
Marja Vainio – Amanda Abdelhamid 3-0 (11/4 11/5 11/5)
Pia Hartikainen – Krista Hartikainen 3-0 (11/7 11/6 11/9)


I-divisioonakarsinta

Lohko A
HSRC III – MetSq 1-3 (6-9, 127-137)
Petteri Repo – Kari Hautala 2-3 (11/8 11/8 5/11 4/11 7/11)
Esa Sutelainen – Jari Puumala 0-3 (10/12 10/12 7/11)
Jukka Havaste – Petri Vesa 1-3 (1/11 9/11 11/7 8/11)
Janne Elovirta – Ari Puhakka 3-0 (11/3 11/5 11/5)
TSSq II – MetSq 0-4 (5-12, 136-170)
Samuli Elo – Kari Hautala 2-3 (11/7 6/11 11/7 8/11 6/11)
Timo Ahlroos – Jari Puumala 1-3 (7/11 11/7 7/11 5/11)
Juha Kuuluvainen – Petri Vesa 0-3 (9/11 7/11 4/11)
Juha Söderström – Ari Puhakka 2-3 (9/11 12/10 11/7 5/11 7/11)
HSRC III – TSSq 1-3 (5-9, 125-124)
Petteri Repo – Samuli Elo 0-3 (9/11 9/11 9/11)
Esa Sutelainen – Timo Ahlroos 0-3 (7/11 8/11 11/13)
Jukka Havaste – Juha Kuuluvainen 2-3 (11/2 11/6 7/11 6/11 4/11)
Janne Elovirta – Juha Söderström 3-0 (11/5 11/5 11/5)
1. MetSq, 2. TSSq, 3. HSRC III

Lohko B
KSQ – LahtiSq I 2-2 (10-7 / 152-146)
Esa Naukkarinen – Riku Mehta 2-3 (3/11 12/10 5/11 11/4 4/11)
Jouko Puustinen – Matti Jokinen 3-0 (11/8 11/6 11/9)
Tero Tapiola – Miro Heikkilä 3-1 (11/8 11/6 8/11 11/8)
Matti Pöljö – Kimmo Koivula 2-3 (9/11 7/11 11/2 11/8 5/11)
JoSK – LahtiSq I 1-3 (5-11 / 137-149)
Henri Kananen – Riku Mehta 0-3 (11/13 7/11 9/11)
Ville Luolamo – Matti Jokinen 2-3 (7/11 11/4 11/7 8/11 6/11)
Mikko Koponen – Miro Heikkilä 0-3 (8/11 6/11 8/11)
Jarkko Mustonen – Kimmo Koivula 3-2 (8/11 4/11 11/5 11/5 11/5)
KSQ – JoSK 4-0 (12-1 / 141-79)
Esa Naukkarinen – Henri Kananen 3-0 (11/8 11/9 11/8)
Tero Tapiola – Mikko Koponen 3-0 (11/5 11/2 11/3)
Jukka Reinikainen – Sami Simonen 3-0 (11/7 11/4 11/3)
Matti Pöljö – Jarkko Mustonen 3-1 (11/7 11/3 9/11 11/9)
1. KSQ, 2. Lahti Sq, 3. JoSK