Facebook
Twitter
In English

Seniorien European Masters-kilpailu on saatu päätökseen Tsekin Prahassa.
Esa Tuominen (M60+) avasi loppuottelussa hienosti ja johti erin 2-0. Englantilainen pääsi kuitenkin peliin mukaan ja hallitsi ottelun loppua voittaen erin 3-2.
Bertil Walli (M70+) otti myös hopeaa häviten loppuottelunsa erin 3-0
Suomalaisten osalta Hanna Rusila (N35+) päätti myös urakkansa hopeamitaliin. Alkulohkon tiukka ottelu saksalaista vastaan vaihtuin nyt valitettavasta aika selvään tappioon.
Onnittelut ennen kaikkea hopeamitalisteille, mutta tietenkin myös kaikille suomalaisille.
Kaaviot ja tulospalvelu Tournamentsoftwaressa
Suomalaisten edesottamuksia seurataan tällä sivulla.
Jouko Puustisen kisakuvia Osa 1 ja Osa 2

European Masters 2013

N35+

Lohko A
Hanna Rusila – Lieke Bootsma NED 11/9 11/8 11/7
Hanna Rusila – Jana Cepelikova CZE 11/6 11/1 11/3
Hanna Rusila – Stefanie Leiber GER 7/11 11/7 11/3 14/16 11/2
Katja Leuschner GER – Hanna Rusila 11/9 11/6 6/11 11/8
Välierät
Hanna Rusila – Helena Vladykova CZE 11/9 6/11 7/11 11/9 13/11
Pronssiottelu
Helena Vladykova CZE – Eva Gallatova CZE 11/3 10/12 5/11 11/5 11/6
Loppuottelu
Katja Leuschner GER – Hanna Rusila 11/3 11/4 11/9


N50+

1. kierros
Anna-Maija Mäkelä Isabel Ulvsbäck SWE w.o.
Sari Ahlblad – Laurence Alain FRA 12/10 11/5 11/7
Puolivälierät
Theresa Brousson MLT – Anna-Maija Mäkelä 11/2 11/5 11/1
Elanit Alayof ISR – Sari Ahlblad 11/6 10/12 11/5 6/11 11/4

Sijat 5-8
Doris Lewalski GER – Anna-Maija Mäkelä 11/6 11/2 11/4
Wendy Norris WAL – Sari Ahlblad 13/11 11/8 11/5
Sijat 7-8
Sari Ahlblad . Anna.Maija Mäkelä 11/8 11/8 11/9

Pronssiottelu
Mandy Akin ENG – Tamsin Bennett ENG 11/4 11/2 11/4
Loppuottelu
Theresa Brousson MLT – Elanit Alayof ISR 11/5 11/5 11/4


M40+

1. kierros
Anssi Määttänen bye
2. kierros
Anssi Määttänen – Tiger Sowa POL 11/2 11/7 11/4
3. kierros
Anssi Määttänen – Francisco de Molina Martos ESP 11/7 11/3 10/12 11/6
4. kierros
Christian Borgvall SWE – Anssi Määttänen 11/6 11/6 1/11 11/7

Sijat 9-16
Anssi Määttänen – Eslamdoust Klavosh FRA w.o.
Sijat 9-12
Jay Francis NED – Anssi Määttänen 11/5 11/2 2/11 11/4
Sijat 11-12
Anssi Määttänen – Glen Ragou ENG 9/11 11/6 4/11 11/4 11/7

Pronssiottelu
Manuel – Fistonic CRO – Dovi Haruzi ISR 11/7 11/8 11/7
Loppuottelu
Stephen Cooke NED – Jesus Souto ESP 6/11 7/11 11/9 11/4 11/3


M45+

1. kierros
Marko Värilä – Jorge Vieira POR 11/2 11/3 11/2
Raimo Yliranta bye
Esa Naukkarinen bye
Henry Meriö – Anton Pacek SVK 11/3 11/5 11/8
Erik Mäki bye
Thomas Bezold GER – Jorma Saareks 11/1 11/4 11/5
Kai Stör bye
Tapio Jokinen bye
Kristian Ulfves bye
Jouko Puustinen bye
2. kierros
Peter Gunter ENG – Marko Värilä 11/1 11/2 11/5
Raimo Yliranta – Jaroslav Ficek CZE 11/2 11/1 11/2
Esa Naukkarinen – Maksim Shokin RUS 11/6 11/5 11/1
Farman Khan GER – Henry Meriö 11/5 11/4 11/9
Erik Mäki – Frank Pirkl GER 11/3 11/4 11/6
Kai Stör – Tolo Soberats ESP 11/9 9/11 11/4 11/6
Lennart Niklasson SWE – Tapio Jokinen 11/8 11/5 13/11
Kristian Ulfves – Jan Demant DEN 9/11 11/4 11/6 11/7
Robert Jehne CZE – Jouko Puustinen 7/11 11/6 9/11 11/8 11/5
3. kierros
Michael Cowhie IRL – Raimo Yliranta 11/6 11/8 11/8
Esa Naukkarinen – Thorsten Schuster GER 11/8 11/7 11/3
Thierry Scianimanico FRA – Erik Mäki 11/2 11/3 11/7
Kai Stör – Jim Flynn IRL 11/5 11/4 9/11 11/9
Marko Kruse GER – Kristian Ulfves 11/5 11/5 11/5
4. kierros
Esa Naukkarinen – Gabor Krasznai HUN 11/2 3/11 11/7 11/7
Jonathan Clark ENG – Kai Stör 11/5 11/5 11/3
Puolivälierät
Peter Gunter ENG – Esa Naukkarinen 11/5 11/1 11/5

Sijat 5-8
Esa Naukkarinen – Farman Khan GER w.o.
Sijat 5-6
Petitjean Gilles FRA – Esa Naukkarinen 11/1 11/5 9/11 10/12 11/9

Sijat 9-16
Kai Stör – Mark Hidred ENG w.o.
Sijat 9-12
Carlos Mendes POR – Kai Stör 11/7 11/6 11/6
Sijat 11-12
Michael Cowhie IRL – Kai Stör 9/11 8/11 11/9 11/8 11/5

Sijat 17-32
Raimo Yliranta – Frank Skowronek GER 11/5 11/7 11/6
Erik Mäki – Gerry Callanan IRL 11/7 11/6 17/15
Michal Spevak CZE – Kristian Ulfves 11/9 12/10 11/8
Sijat 17-24
Raimo Yliranta – Thorsten Schuster GER 14/12 11/7 4/11 11/1
Erik Mäki – David Ferstler FRA 11/7 6/11 11/5 4/11 11/6
Sijat 17-20
Erik Mäki – Raimo Yliranta 8/11 11/7 11/2 11/5
Sijat 17-18
Petr Martin CZE – Erik Mäki 13/11 8/11 13/11 11/4
Sijat 19-20
Lahourcade Guillaume BEL – Raimo Yliranta w.o.

Sijat 25-32
Kristian Ulfves – Robert Jehne CZE 11/3 11/7 12/10
Sijat 25-28
Kristian Ulfves – Jim Flynn IRL 11/4 11/7 11/6
Sijat 25-26
Jens Pontoppidan DEN – Kristian Ulfves 6/11 11/9 11/1 12/10

Sijat 33-64
Marko Värilä – Thomas Maringer AUT 11/8 9/11 11/8 11/5
Henry Meriö – Attila Mustafaoglu TUR 11/3 11/8 11/3
Tapio Jokinen – Peter Ludvik CZE 11/4 11/8 11/6
Stefan Gregor SVK – Jouko Puustinen 11/8 11/7 2/11 13/15 17/15
Sijat 33-48
Marko Värilä – Jaroslav Ficek CZE 8/11 11/8 11/9 11/7
Francisco Javier Cabezudo ESP – Henry Meriö 11/1 11/8 11/4
Tapio Jokinen – Rodolphe Chatagny SUI 12/10 3/11 11/4 11/2
Sijat 33-40
Marko Värilä – Hans Eirik Pedersen NOR 11/8 11/7 5/11 11/7
Tapio Jokinen – Joel Motels FRA 11/6 11/7 11/2
Sijat 33-36
Francisco Javier Cabezudo ESP – Marko Värilä 11/8 11/7 11/7
Tapio Jokinen – Sergey Kostrykin RUS 11/5 2/11 11/5 2/11 11/4
Sijat 33-34
Francisco Javier Cabezudo ESP – Tapio Jokinen w.o.
Sijat 35-36
Marko Värilä – Sergey Kostrykin RUS 11/6 6/11 10/12 11/5 11/3

Sijat 41-48
Henry Meriö – Carsten Doll GER 11/4 11/7 6/11 12/10
Sijat 41-44
Henry Meriö – Jaroslav Ficek CZE 11/9 11/6 11/7
Sijat 41.42
Rodolphe Chatagny SUI – Henry Meriö 1/11 11/7 11/4 11/7
Sijat 49-64
Jouko Puustinen – Maciej Chrzanowski POL 11/5 11/3 11/5
Sijat 49-56
Jouko Puustinen – Jan Demant DEN 6/11 11/9 7/11 11/3 11/6
Sijat 49-52
Thomas Bezold GER – Jouko Puustinen 13/11 11/4 11/6
Sijat 51-52
Frank Pirkl GER – Jouko Puustinen 11/9 11/13 7/11 11/7 11/4

Sijat 65-72
os Van Kempen NED – Jorma Saareks 11/8 8/11 13/11 11/9
Sijat 69-72
Mart Juijn NED – Jorma Saareks w.o.

Pronssiottelu
Thierry Scianimanico FRA – Jonathan Clark ENG w.o.
Loppuottelu
Peter Gunter ENG – Jean-Jacques Pineau FRA 11/8 8/11 11/9 8/11 11/8


M50+

1. kierros
Timo Pajo – Pavel Blaha CZE 11/6 11/6 11/2
Seppo Raiski – Adrian Tannebaum GER 11/8 11/4 11/2
Janne Falck – Jaroslav Novotny CZE 11/7 10/12 11/9 11/2
Hannu Haanpää – Gyorgy Nagylvanyl HUN 11/2 11/4 11/4
Risto Välimäki – Antonio Fernandes POR 11/2 11/4 11/2
Jukka Nummi – Günter Wiesmann GER 6/11 11/5 11/3 11/6
Martti Nakari – Hans-Jürgen Schlenk GER 8/11 5/11 11/7 11/5 11/6
Teuvo Määttänen bye
2. kierros
Timo Pajo – Heinrich Salow GER 11/7 11/6 11/7
Gary Holland ENG – Seppo Raiski 11/6 11/5 11/8
Armin Schmelz GER – Janne Falck 11/5 11/8 11/8
Hannu Haanpää – Ralph Michna GER 13/11 7/11 8/11 11/6 11/6
Walter Streit SUI – Risto Välimäki 11/4 11/1 11/4
Darren Withey ENG – Jukka Nummi 11/3 11/2 11/4
Jean-Marc Fraipont BEL – Martti Nakari 11/9 11/3 11/6
Teuvo Määttänen – Kai Kowalewski GER 11/7 11/5 11/5
3. kierros
Fredrik Johnson SWE – Timo Pajo 11/8 11/4 11/5
Walter Zemp SUI – Hannu Haanpää 12/10 11/7 12/10
Teuvo Määttänen – Rene Schyns BEL 11/4 4/11 14/12 11/4
4. kierros
Zoran Repija SLO – Teuvo Määttänen 5/11 11/7 12/10 11/3

Sijat 9-16
Jean-Marc Fraipont BEL – Teuvo Määttänen 11/5 11/6 11/7
Sijat 13-16
Pedro Rios Cuevas ESP – Teuvo Määttänen 8/11 8/11 13/11 11/6 13/11
Sijat 15-16
Teuvo Määttänen – Rainer Niefer GER 7/11 11/1 9/11 12/10 11/7

Sijat 17-32
Druslani Vittorio ITA – Timo Pajo w.o.
Hannu Haanpää – Peter Frost Horlyck DEN 11/3 12/10 11/4
Sijat 17-24
Hannu Haanpää – Ferdinand Bullach GER 11/4 11/3 11/3
Sijat 17-20
José Aguiar POR – Hannu Haanpää 14/12 11/4 11/8
Sijat 19-20
Roland Monsma NED – Hannu Haanpää w.o.

Sijat 33-64
Seppo Raiski – Erwin Geensen NED w.o.
Janne Falck – Volker Gundelach GER 11/8 11/7 7/11 7/11 11/4
Detlef Keffer – Risto Välimäki 11/1 11/8 11/6
Joachim Gersdorf GER – Jukka Nummi 9/11 11/5 9/11 11/9 12/10
David Febrer ESP – Martti Nakari 11/8 11/8 11/3
Sijat 33-48
Seppo Raiski – Jaroslaw Zaruba CZE 11/3 11/5 11/7
Janne Falck – Franek Peplinski POL 11/5 11/9 11/9
Sijat 33-40
Seppo Raiski – Damian O’Reilly IRL 11/6 11/6 8/11 11/8
Antonio Frias ESP – Janne Falck 11/5 6/11 11/6 8/11 15/13
Sijat 33-36
Antonio Frias ESP – Seppo Raiski 11/6 11/6 6/11 11/5
Sijat 35-36
Werner Schmitz GER – Seppo Raiski 11/9 9/11 11/8 11/8
Sijat 37-40
Damian O’Reilly IRL – Janne Falck 5/11 14/12 11/9 11/6
Sijat 39-40
Werner Behrendt GER – Janne Falck 11/6 11/9 11/4

Sijat 49-64
Risto Välimäki – Jiri Vagner CZE 11/8 13/11 8/11 11/7
Jukka Nummi – Pavel Krajsa CZE 11/8 5/11 11/4 11/7
Martti Nakari – Uwe Wendel GER 11/9 11/6 11/8
Sijat 49-56
Jukka Nummi – Risto Välimäki 4/11 5/11 12/10 11/8 11/6
Martti Nakari – Kai Kowalewski GER 11/5 11/6 9/11 4/11 11/2
Sijat 49-52
Jukka Nummi – Martti Nakari 12/10 6/11 11/6 11/8
Sijat 49-50
Volker Gundelach GER – Jukka Nummi 11/7 13/11 7/11 1/11 11/3
Sijat 51-52
Martti Nakari – Martin Luckow GER 5/11 11/4 13/11 11/8

Pronssiottelu
Mark Woodliffe ENG – Christoph Frey SUI 11/5 11/3 11/0
Loppuottelu
Frerik Johnson SWE – Jonas Ulvsback SWE 11/8 11/8 11/6


M55+

1. kierros
Jarmo Jaakkola bye
Pekka Riikonen bye
Kale Leskinen bye
Ari Tanskanen – Wilfried Kalkbrenner GER 9/11 11/4 11/8 11/6
Dieter Heuser GER – Jan Granberg 11/3 11/6 11/0
Jozef Safar SVK – Keijo Petelius 13/11 11/8 14/12
Juha Tirkkonen bye
Tuomo Pohjamies bye
2. kierros
Jarmo Jaakkola – Erling Saelen NOR 5/11 11/8 11/6 13/11
Gerry Fahy IRL – Pekka Riikonen 11/9 12/10 5/11 13/15 11/9
Kale Leskinen – Didier Pergue FRA 11/3 11/4 10/12 11/5
Ripley Oyler ENG – Ari Tanskanen 11/2 11/6 11/0
Antonin Cernansky CZE – Juha Tirkkonen 11/6 11/5 11/1
Tuomo Pohjamies – Udo Dackweller GER 11/2 11/1 11/3
3. kierros
Udo Kahl GER – Jarmo Jaakkola 11/0 11/4 11/6
Kale Leskinen – Gerry Fahy IRL w.o.
Stuart Hardy ENG – Tuomo Pohjamies 11/7 11/6 11/1
Puolivälierät
Udo Kahl GER – Kale Leskinen 11/9 11/4 11/7

Sijat 5-8
Ripley Oyler ENG – Kale Leskinen 11/9 11/7 7/11 6/11 11/7
Sijat 7-8
Kale Leskinen – Jose Luis Orizaola ESP 9/11 11/9 4/11 11/8 11/5

Sijat 9-16
Jarmo Jaakkola bye
Tuomo Pohjamies – Antonin Cermansky CZE 11/5 11/5 11/6
Sijat 9-12
Paul Harris SCO – Jarmo Jaakkola 11/3 11/8 12/10
Derek Lawrence GER – Tuomo Pohjamie 11/6 11/8 11/3
Sijat 11-12
Tuomo Pohjamies – Jarmo Jaakkola 11/13 11/2 11/7 11/9

Sijat 17-32
Didier Pergue FRA – Pekka Riikonen 11/9 4/11 11/6 11/6
Antoni Reillo ESP – Ari Tanskanen 10/12 12/10 11/9 11/6
Juha Tirkkonen – Jan Kviecinsky SVK 7/11 11/5 11/9 7/11 11/4
Sijat 17-24
Udo Dackweiler GER – Juha Tirkkonen 11/9 11/7 11/6
Sijat 21-24
Jaroslav Zajpt CZE – Juha Tirkkonen 11/9 11/5 11/4
Sijat 23-24
Antoni Reillo ESP – Juha Tirkkonen 12/10 11/4 11/13 11/2
Sijat 25-32
Erling Saelen NOR – Pekka Riikonen 7/11 12/10 11/6 13/11
Christian Bröcker GER – Ari Tanskanen 11/9 11/8 12/10
Sijat 29-30
Pekka Riikonen – Ari Tanskanen w.o.

Sijat 33-40
Keijo Petelius – Jan Granberg 11/5 11/6 12/10
Sijat 33-36
Juan Rossello ESP – Keijo Petelius w.o.
Sijat 37-38
Orlando Diaz Grela ESP – Jan Granberg 11/6 11/7 11/9

Pronssiottelu
Jan Zimdahl SWE – Stuart Hardy ENG 8/11 11/7 11/6 11/9
Loppuottelu
Sergio Orduna SUI – Udo Kahl GER 11/9 8/11 13/11 11/9


M60+

1. kierros
Markku Kaistinen – Keith Crawford CZE 11/7 4/11 12/10 11/3
Michael Hoy ENG – Erkki Pyynönen 11/1 11/1 11/6
Esa Tuominen – Erik Kooijman NED 11/9 11/6 11/2
2. kierros
Nick Drysdale ENG – Markku Kaistinen 11/1 11/4 11/3
Esa Tuominen – Martin Rooke ENG 16/14 11/7 11/5
Puolivälierät
Esa Tuominen – John Rae SCO 11/4 11/4 11/5
Välierät
Esa Tuominen – Chris Wilson SCO 11/9 12/10 12/10

Pronssiottelu
Franz Glatz GER – Chris Wilson SCO 13/11 9/11 8/11 11/6 11/9
Loppuottelu
Nick Drysdale ENG – Esa Tuominen 7/11 7/11 11/4 11/3 11/4

Sijat 9-16
Markku Kaistinen – Stefan – Stefan Messerschmidt GER 13/11 11/7 11/13 11/8
Sijat 9-12
Markku Kaistinen – Ronald Hendry ESP 11/8 11/7 11/2
Sijat 9-10
Michael Hoy ENG – Markku Kaistinen 11/4 12/10 11/5

Sijat 17-32
Reinhard Richter GER – Erkki Pyynönen 9/11 9/11 11/7 11/3 11/9
Sijat 25-32
Karl Moster GER – Erkki Pyynönen 11/7 6/11 4/11 11/9 11/7
Sijat 29-30
Erkki Pyynönen – Nils Middelboe DEN w.o.


M65+

1. kierros
Claudio Hassler SUI – Timo Raunio 11/2 11/9 11/8
Torbjörn Koivisto – Willibald Rannertshauser GER w.o.
Lars Ekholm – Jan Folk CZE 11/8 11/2 9/11 11/7
2. kierros
Tom Cantwell IRL – Torbjörn Koivisto 11/7 13/11 11/13 11/5
Peter Wilson SCO – Lars Ekholm 9/11 11/3 13/11 11/6

Sijat 9-16
Torbjörn Koivisto – Wolf Romm GER 11/3 11/9 11/9
Tony Schnell GER – Lars Ekholm 7/11 11/5 6/11 11/7 11/2
Sijat 9-12
Torbjörn Koivisto – Tony Schnell GER 11/3 11/9 11/5
Sijat 9-10
Jaime Velarde ESP – Torbjörn Koivisto w.o.
Sijat 13-16
Lars Ekholm – Wolf Romm GER 11/4 8/11 11/9 5/11 11/9
Sijat 13-14
Geoffrey Brousson MLT – Lars Ekholm 7/11 12/10 11/4 7/11 11/5

Sijat 17-26
Jean-Louis Lavigne FRA – Timo Raunio 11/7 11/6 11/2
Sijat 25-26
Jan Folk CZE – Timo Raunio w.o.

Pronssiottelu
Rodney Boswell ENG – Jose Maria Lopez ESP 8/11 11/7 11/6 13/11
Loppuottelu
Chris Ansell ENG – Peter Wilson SCO 11/3 11/13 11/1 5/11 11/9


M70+

1. kierros
Bertil Walli – Nat Edgar NED 11/6 11/4 10/12 11/6
Puolivälierät
Bertil Walli – Myron Evans IRL 11/9 11/6 7/11 7/11 11/8
Välierät
Bertil Walli – Nigel Belle ENG 11/3 11/9 11/7

Pronssiottelu
Nigel Belle – Michael Gough ENG w.o.
Loppuottelu
Graham Fisher ENG – Bertil Walli 11/5 11/8 11/7


M35+

Pronssiottelu
Jerome Serusier FRA – Domagoj Spoljar CRO 8/11 11/6 14/12 11/8
Loppuottelu
Renan Lavigne FRA – Armin Hameed GER 11/3 11/5 11/2


N40+

Pronssiottelu
Iris Stockbauer GER – Sam Mueller ENG 10/12 11/9 11/8 13/11
Loppuottelu
Simone Korell GER – Snga Macfie SCO 11/6 12/10 11/4


N45+

Pronssiottelu
Rina Einy ENG – Bea De Dreu-Spitse NED
Loppuottelu
Andrea Santamaria ENG – Mylene De Muylder FRA


N55+

Pronssiottelu
Jill Campion ENG – Lynne Davies WAL
Loppuottelu
Julie Field – Sian Johnson WAL 11/9 12/10 11/5