Facebook
Twitter
In English

Squashliiga – Playoffs ja karsinnat 2016

Miesten SM | Naisten SM | I-div, A-lohko | I-div, B-lohko | I-div, naiset | II-div, A-lohko | II-div, B-lohko | II-div, C-lohko | II-div, D-lohko
Playoffs ja karsinnat


PLAYOFFS 2.4.2016

Talihalli / Helsinki

NAISET

Välierät
HSRC – ESRC II 3-0
Riina Koskinen – Marja Vainio 3-0 (11/2 11/2 11/3)
Henrietta Huuhka – Hanna Rusila 2-1 (9/11 11/4 12/10)
Michaela Björnström – Katri Aalto-Setälä 3-0 (11/9 11/7 11/4)

ESRC I – MiSq 3-0
Birgit Coufal – Jutta Tuunanen 3-0 (11/3 11/8 11/7(
Kristina Mustonen – Susanna Vanhanen 3-0 (11/8 14/12 11/4)
Emilia Korhonen – Saara Vanhanen 3-0 (11/4 11/1 11/7)

NAISTEN PRONSSIOTTELU
MiSq – ESRC II 2-1
Jutta Tuunanen – Marja Vainio 3-0 (11/0 11/4 11/6)
Susanna Vanhanen – Hanna Rusila 1-2 (11/7 6/11 8/11)
Saara Vanhanen – Katri Aalto-Setälä 3-1 (11/9 11/8 7/11 11/1)

NAISTEN LOPPUOTTELU
ESRC I – HSRC 2-1
Birgit Coufal – Riina Koskinen 3-0 (11/3 11/6 11/3)
Kristina Mustonen – Hanrietta Huuhka 0-2 (5/11 8/11)
Emilia Korhonen – Michaela Björnström 3-0 (11/5 11/6 11/3)


Birgit Coufal, Sanna Koivumäki, Emilia Korhonen ja Kristina Mustonen

MIEHET

Välierät
ESRC – Senators 3-1
Jaakko Vähämaa – Kristian Rautiainen 0-3 (8/11 5/11 8/11)
Matias Tuomi – Aleksi Leskinen 3-0 (11/4 11/4 11/4)
Tatu Knuutila – Jaakko-Antti Peltola 3-0 (11/3 11/4 11/7)
Hendrik Vössing – Kenneth Wennström 3-0 (11/3 11/4 11/5)

JSK – MiSq 2-2 (8-6)
Jami Äijänen – Marko Suistomaa 3-0 (11/3 11/1 11/1)
Ville Karsikas – Erno Teitti 0-3 (7/11 1/11 4/11)
Aleksander Shilov – Tuomas Häkkinen 2-3 (11/7 9/11 6/11 11/9 6/11)
Juha Raumolin – Markus Vanhanen 3-0 (11/9 11/6 11/6)

MIESTEN PRONSSIOTTELU
MiSq – Senators 3-1

Marko Suistomaa – Kristian Rautiainen 0-3 (0/11 3/11 0/11)
Erno Teitti – Aleksi Leskinen 3-0 (11/4 11/2 11/4)
Tuomas Häkkinen – Jaakko-Antti Peltola 3-2 (11/13 11/8 7/11 11/2 11/8
Markus Vanhanen – Kenneth Wennström 3-0 (11/6 1173 11/8)

MIESTEN LOPPUOTTELU
ESRC – JSK 2-2 (7-7 / 143-121)
Jaakko Vähämaa – Jami Äijänen 0-3 (9/11 13/15 12/12)
Matias Tuomi – Ville Karsikas 3-0 (11/5 13/11 11/7)
Tatu Knuutila – Heikki Ruotanen 3-1 (11/1 8/11 11/4 11/3)
Hendrik Vössing – Juha Raumolin 1-3 (10/12 11/7 5/11 7/11)


Tatu Knuutila, Jaakko Vähämaa, Matias Tuomi, Hendrik Vössing ja Janne Järvinen


SM-KARSINTA 2.4.2016

MIEHET

SM-runkosarjan viimeinen ja I-divisioonan lohkojen voittajat pelaavat yksinkertaisen sarjan yhdestä SM-sarjapaikasta. Järjestävänä joukkueena toimii SM-sarjan viimeinen.

TSSq / Turku
TSSq – ESRC II 2-2 (8-6 / 129-114)
Henrik Mustonen – Topias Aalto 3-0 (11/5 11/3 11/2)
Anssi Määttänen – Tero Timberg 3-0 (11/4 11/8 11/6)
Tommi Ryyppö – Rahul Suri 2-3 (5/11 1/11 14/12 11/7 9/11)
Teuvo Määttänen – Ville Salkala 0-3 (8/11 10/12 5/11)
ESRC II – MiSq II 2-2 (9-6 / 155-143)
Topias Aalto – Mirko Muukkonen 3-0 (11/8 11/4 13/11)
Tero Timberg – Henri Koskinen 3-0 (11/9 11/3 11/7)
Mikko Rautiola – Kari Lehtola 1-3 (12/10 7/11 12/14 12/14)
Rahul Suri – Lauri Valtola 2-3 (4/11 14/12 8/11 11/7 7/11)
TSSq – MiSq 3-1 (10-5 / 149-103)
Henrik Mustonen – Mirko Muukkonen 3-0 (11/4 11/3 11/6)
Anssi Määttänen – Henri Koskinen 3-0 (11/7 11/4 11/2)
Tommi Ryyppö – Kari Lehtola 3-2 (6/11 11/6 11/4 5/11 11/3)
Teuvo Määttänen – Lauri Valtola 1-3 (11/13 7/11 11/6 10/12)

1. TSSq, 2. ESRC II, 3. MiSq II

NAISET

Naisten SM-karsintaa ei tulevalla kaudella järjestetä. Neljän joukkueen SM-sarjassa kaikki säilyttävät paikkansa ja I-divisioonan voittajalle varataan mahdollisuus nousta SM-sarjaan.


I-DIVISIOONAN KARSINNAT 2.4.2016

I-divisioonan karsinnat järjestetään kadessa lohkossa seuraavasti:
Lohko A: I-divisioonan A-lohkon viimeinen ja II-divisioonan A- ja B-lohkojen voittajat
HSRC / Helsinki
HSRC II – Senators Farm 1-3 (3-11 / 105-140)
Risto Vuopala – Marko Kämäräinen 0-3 ( 2/11 8/11 4/11)
Esa Sutelainen – Pyry Poikolainen 0-3 (7/11 4/11 7/11)
Jukka Havaste – Joonas Honkanen 0-3 (6/11 6/11 10/12)
Markus Seppälä – Toni Lötjönen 3-2 (9/11 11/7 9/11 11/5 11/6)
Senators Farm – MetStone 3-1 (9-4 / 128-93)
Marko Kämäräinen – Marko Värilä 3-0 (11/4 11/5 11/6)
Pyry Poikolainen – Jarmo Karjala 3-0 (11/2 11/4 11/4)
Joonas Honkanen – Kari Hautala 3-1 (5/11 11/5 11/6 11/9)
Toni Lötjönen – Jari Puumala 0-3 (11/13 11/13 2/11)
HSRC II – MetStone 2-2 (6-7 / 115-123)
Risto Vuopala – Iiro Stubin 0-3 (6/11 5/11 4/11)
Esa Sutelainen – Marko Värilä 3-1 (13/11 8/11 11/6 11/7)
Jukka Havaste – Kari Hautala 0-3 (8/11 8/11 8/11)
Markus Seppälä – Jari Puumala 3-0 (11/9 11/8 11/5)

1. Senators Farm, 2. MetStone, 3. HSRC II

Lohko B: I-divisioonan B-lohkon viimeinen ja II-divisioonan C- ja D-lohkojen voittajat. B-lohkossa TSK luopui sarjasta, eikä lohkosta näin ollen tule joukkuetta karsintaan.
NääsSq / Tampere
NääsSq II – JoSK 3-1 (10-6 / 150-126)
Lasse Sulku – Henri Kananen 3-0 (11/6 11/9 11/6)
Sami Mäkinen – Ville Luolamo 3-2 (11/5 7/11 11/9 7/11 11/8)
Ari Kuoppa – Sami Simonen 1-3 (12/10 6/11 8/11 11/13)
Kimmo Kiviniemi -Jarkko Mustonen 3-0 (11/7 11/6 11/3)

1. NääsSq II, 2. JoSK

Kummassakin lohkossa joukkueet pelaavat yksinkertaisen sarjan yhdestä I-divisioonan sarjapaikasta. Järjestävänä joukkueena toimii I-divisioonan lohkojen viimeinen.