Facebook
Twitter
In English

ETC2017 Results

Complete results are published here and in Tournamentsoftware.

Men Division 1

1. FRA, 2. ENG, 3. GER, 4. SCO, 5. ESP, 6. CZE, 7. FIN, 8. SUI



.

Pool A

Germany[4] – Spain[5] 2-2
MS3: Rudi Rohrm¸ller – Carlos Cornes 9-11 17-15 8-11 8-11
MS1: Simon Rösner – Borja Golan 11-8 11-7 6-11 11-6
MS4: Valentin Rapp – Edmon Lopez 8-11 9-11 7-11
MS2: Raphael Kandra – Iker Pajares 11-6 11-5 11-9

England[1] – Switzerland[8] 4-0
MS3: Tom Richards – Benjamin Fischer 11-7 11-3 11-4
MS1: Nick Matthew – Dimitri Steinmann 11-6 11-8 11-2
MS4: Declan James – Lukas Burkhart 11-4 11-5 11-3
MS2: Daryl Selby – Patrick Miescher 11-5 11-7 11-6

England[1] – Germany[4] 2-2
MS2: Daryl Selby – Raphael Kandra 8-11 11-8 8-11 9-11
MS1: James Willstrop – Simon Rösner 11-13 6-11 6-11
MS4: Declan James – Yannik Omlor 11-6 11-8 11-7
MS3: Tom Richards – Rudi Rohrmüller 11-3 11-7 11-3

Spain[5] – Switzerland[8] 4-0
MS2: Iker Pajares – Dimitri Steinmann 11-4 12-10 11-7
MS1: Borja Golan – Nicolas Müller 11-4 11-5 11-2
MS4: Edmon Lopez – Lukas Burkhart 11-5 11-8 11-8
MS3: Carlos Cornes – Patrick Miescher 11-6 11-8 11-9

England[1] – Spain[5] 3-1
MS2: Daryl Selby – Iker Pajares 8-11 11-3 11-3 11-2
MS1: Nick Matthew – Borja Golan 10-12 9-11 12-10 11-1 10-12
MS4: Declan James – Alejandro Garbi 8-11 10-12 11-3 13-11 11-9
MS3: Tom Richards – Edmon Lopez 11-9 11-2 11-6

Germany[4] – Switzerland[8] 4-0
MS2: Raphael Kandra – Dimitri Steinmann 11-2 11-3 11-6
MS1: Simon Rösner – Nicolas Müller 11-2 11-6 11-5
MS4: Valentin Rapp – Benjamin Fischer 11-9 11-7 12-10
MS3: Rudi Rohrmüller – Patrick Miescher 11-5 11-5 11-6

Pool B

Scotland[3] – Finland[6] 2-2
MS3: Douglas Kempsell – Jami Äijänen 11-7 7-11 11-5 11-4
MS1: Alan Clyne – Olli Tuominen 7-11 5-11 11-7 9-11
MS4: Kevin Moran – Kristian Rautiainen 11-8 11-6 11-3
MS2: Greg Lobban – Henrik Mustonen 9-11 7-11 9-11

France[2] – Czech Republic[7] 3-1
MS3: Lucas Serme – Ondrej Uherka 11-4 11-5 11-8
MS1: Mathieu Castagnet – Daniel Mekbib 11-5 11-13 11-6 11-5
MS4: Benjamin Aubert – Jakub Solnicky 6-11 6-11 11-5 5-11
MS2: Grégoire Marche – Petr Martin 11-3 11-3 11-2

France[2] – Finland[6] 4-0
MS1: Mathieu Castagnet – Henrik Mustonen 11-5 11-4 6-11 11-4
MS2: Gregory Gaultier – Olli Tuominen 11-3 11-4 11-4
MS4: Lucas Serme – Kristian Rautiainen 11-6 11-4 12-10
MS3: GrÈgoire Marche – Matias Tuomi 11-6 11-6 11-3

Scotland[3] – Czech Republic[7] 4-0
MS2: Greg Lobban – Jan Koukal 11-9 11-9 11-6
MS1: Alan Clyne – Daniel Mekbib 11-9 11-9 11-2
MS4: Kevin Moran – Petr Martin 11-9 11-6 12-10
MS3: Douglas Kempsell – Martin Svec 11-8 11-3 11-4

France[2] – Scotland[3] 4-0
MS2: Mathieu Castagnet – Douglas Kempsell 11-9 11-3 7-11 11-9
MS1: Gregory Gaultier – Alan Clyne 9-11 11-5 12-14 11-6 11-8
MS4: Lucas Serme – Rory Stewart 11-8 11-7 11-5
MS3: Grégoire Marche – Kevin Moran 11-3 12-10 11-2

Finland[6] – Czech Republic[7] 2-2
MS2: Henrik Mustonen – Martin Svec 5-11 11-5 11-3 11-8
MS1: Olli Tuominen – Daniel Mekbib 11-7 7-11 8-11 3-11
MS4: Jami Äijänen – Jakub Solnicky 11-8 11-7 14-12
MS3: Matias Tuomi – Ondrej Uherka 13-11 7-11 6-11 9-11

Semifinals

England[1] – Scotland[3] 4-0
MS4: Tom Richards – Rory Stewart 11-2 11-5 11-4
MS1: Nick Matthew – Alan Clyne 11-0 11-3 11-8
MS2: James Willstrop – Douglas Kempsell 11-8 13-11
MS3: Daryl Selby – Kevin Moran 11-2 12-10

Germany[4] – France[2] 0-4
MS4: Yannik Omlor – Lucas Serme 1-11 9-11 12-14
MS1: Simon Rˆsner – Gregory Gaultier 11-7 7-11 4-11 0-11
MS2: Raphael Kandra – Mathieu Castagnet 11-8 4-11 11-13
MS3: Valentin Rapp – GrÈgoire Marche 4-11 2-11 1-11

Playoff 3/4

Scotland[3] – Germany[4] 2-2 (7-7 / 133-127)
MS3: Douglas Kempsell – Rudi Rohrm¸ller 13-11 11-2 11-13 11-9
MS1: Alan Clyne – Simon Rˆsner 6-11 8-11 3-11
MS2: Greg Lobban – Raphael Kandra 11-5 5-11 5-11 10-12
MS4: Kevin Moran – Valentin Rapp 11-9 11-8 11-9

Final

France .- England 3-0
MS3: Grégoire Marche – Daryl Selby 13-11 9-11 11-7 11-9
MS1: Gregory Gaultier . Nick Matthew 12-10 11-4 10-12 11-8
MS2: Mathieu Castagnet . James Willstrop 11-6 5-11 11-5 11-4
MS4: Lucas Serme – Tom Richards Not played

Positions 5-8

Finland[6] – Switzerland[8] 2-2
MS4: Kristian Rautiainen – Benjamin Fischer 11-9 9-11 14-12 9-11 11-9
MS1: Olli Tuominen – Nicolas M¸ller 7-11 2-11 11-7 11-6 7-11
MS2: Henrik Mustonen – Dimitri Steinmann 5-11 10-12 9-11
MS3: Jami ƒij‰nen – Patrick Miescher 11-7 11-2 11-9

Spain[5] – Czech Republic[7] 3-1
MS4: Edmon Lopez – Petr Martin 11-8 9-11 14-12 11-1
MS1: Borja Golan – Daniel Mekbib 11-7 11-6 11-8
MS2: Iker Pajares – Jan Koukal 11-7 11-6 11-8
MS3: Carlos Cornes – Martin Svec 11-7 9-11 8-11 11-9 6-11

Spain[5] – Finland[6] 3-1
MS3: Edmon Lopez – Matias Tuomi 11-1 11-4 11-7
MS1: Borja Golan – Olli Tuominen 11-3 13-11 14-12
MS2: Iker Pajares – Henrik Mustonen 7-11 12-10 11-8 1-11 13-15
MS4: Alejandro Garbi – Jami ƒij‰nen 11-6 11-4 11-5

Switzerland[8] – Czech Republic[7] 1-3
MS3: Patrick Miescher – Ondrej Uherka 9-11 8-11 5-11
MS1: Nicolas M¸ller – Daniel Mekbib 11-5 11-2 11-7
MS2: Dimitri Steinmann – Martin Svec 5-11 5-11 11-5 11-8 5-11
MS4: Benjamin Fischer – Jakub Solnicky 5-8 8-11 8-11


Women Division 1

1. ENG, 2. FRA, 3. WAL, 4. NED, 5. CZE, 6. BEL, 7. ESP, 8. DEN


Pool A

Wales[4] – Belgium[5] 2-1
WS3: Jenny Haley – Loreline Pira 8-11 12-10 11-7 11-5
WS1: Tesni Evans – Nele Gilis 11-4 11-5 11-7
WS2: Deon Saffery – Tinne Gilis 3-11 6-11 8-11

EnglWS3and[1] – Denmark[8] 3-0
ws3: Victoria Lust – Caroline Lyng Christiansen 11-2 11-1 11-4
WS1: Sarah-Jane Perry – Mathilde Lauridsen 11-2 11-4 11-6
WS2: Alison Waters – Sarah Lauridsen 11-1 11-4 11-3

England[1] – Belgium[5] 3-0
WS3: Fiona Moverly – Anouk Feys 11-3 11-1 11-3
WS1: Alison Waters – Nele Gilis 11-3 11-3 11-7
WS2: Victoria Lust – Tinne Gilis 7-11 11-9 11-8 11-3

Wales[4] – Denmark[8] 3-0
WS3: Jenny Haley – Sissel Trap 9-11 11-0 11-4 11-5
WS1: Tesni Evans – Mathilde Lauridsen 11-3 11-8 11-3
WS2: Deon Saffery – Sarah Lauridsen 11-7 11-5 11-3

England[1] – Wales[4] 3-0
WS1: Sarah-Jane Perry – Tesni Evans 11-6 11-9 12-10
WS2: Victoria Lust – Deon Saffery 11-4 9-11 11-4 11-5
WS3: Fiona Moverly – Lowri Roberts 12-10 12-10 11-6

Belgium[5] – Denmark[8] 2-1
WS1: Nele Gilis – Mathilde Lauridsen 11-3 6-11 11-2 11-3
WS2: Tinne Gilis – Sarah Lauridsen 11-6 11-6 11-2
WS3: Loreline Pira – Caroline Lyng Christiansen 7-11 16-14 6-11 3-11

Pool B

Netherlands[3] – Czech Republic[6] 3-0
WS3: Tessa Ter Sluis – Eva Fertekova 11-9 11-6 11-9
WS1: Milou Van Der Heijden – Anna Serme 11-5 11-8 9-11 6-11 11-8
WS2: Natalie Grinham – Zuzana Kubanova 11-4 11-5 11-7

France[2] – Spain[7] 3-0
WS3: Melissa Alves – Marina De Juan 11-2 11-4 11-7
WS1: Camille Serme – Cristina Gomez 11-3 14-12 11-1
WS2: Coline Aumard – Xisela Aranda 7-11 11-4 11-7 11-7

France[2] – Czech Republic[6] 3-0
WS3: Melissa Alves – Eva Fertekova 11-3 11-4 11-4
WS1: Coline Aumard – Zuzana Kubanova 11-9 11-8 11-8
WS2: Laura Pomportes – Tereza Svobodova 11-5 12-10 11-6

Netherlands[3] – Spain[7] 3-0
WS3: Tessa Ter Sluis – Marina De Juan 11-8 2-11 12-10 12-10
WS1: Milou Van Der Heijden – Cristina Gomez 7-11 11-9 11-8 11-9
WS2: Natalie Grinham – Xisela Aranda 11-9 11-3 11-9

France[2] – Netherlands[3] 3-0
WS1: Camille Serme – Milou Van Der Heijden 11-7 11-4 11-2
WS2: Coline Aumard – Natalie Grinham 11-7 8-11 4-11 11-7 15-13
WS3: Laura Pomportes – Tessa Ter Sluis 8-11 11-3 11-3 11-8

Czech Republic[6] – Spain[7] 1-2
WS1: Anna Serme – Cristina Gomez 7-11 11-6 3-11 8-11
WS2: Zuzana Kubanova – Xisela Aranda 10-12 9-11 4-11
WS3: Tereza Svobodova – Marina De Juan 11-5 11-3 11-5

Semifinals

England[1] – Netherlands[3] 2-0
WS2: Victoria Lust – Tessa Ter Sluis 11-9 11-6 11-4
WS1: Sarah-Jane Perry – Milou Van Der Heijden 12-10 11-3 11-2
WS3: Fiona Moverly – Judith Diepeveen

Wales[4] – France[2] 0-3
WS2: Deon Saffery – Coline Aumard 6-11 11-9 9-11 11-13
WS1: Tesni Evans – Camille Serme 5-11 11-5 6-11 11-7 8-11
WS3: Jenny Haley – Laura Pomportes 5-11 7-11 3-11

Playoff 3-4

Netherlands[3] – Wales[4] 1-2
WS1: Milou Van Der Heijden – Tesni Evans 6-11 4-11 7-11
WS3: Tessa Ter Sluis – Lowri Roberts 11-5 11-13 11-6 11-8
WS2: Natalie Grinham – Deon Saffery 11-9 7-11 15-13 6-11 8-11

Final

England[1] – France[2] 2-0
WS1: Sarah-Jane Perry – Camille Serme 11-8 8-11 9-11 14-12 11-7
WS3: Fiona Moverly – Laura Pomportes 14-12 11-5 4-11 7-11 11-8
WS2: Victoria Lust – Coline Aumard Not played

Positions 5-8

Spain[7] – Denmark[8] 3-0
WS2: Xisela Aranda – Sarah Lauridsen 11-7 11-4 11-4
WS1: Cristina Gomez – Mathilde Lauridsen 11-4 11-7 11-5
WS3: Maria Gonzalez – Sissel Trap 3-11 11-7 11-4 11-8

Belgium[5] – Czech Republic[6] 1-2
WS2: Tinne Gilis – Zuzana Kubanova 11-8 6-11 6-11 11-8 12-14
WS1: Nele Gilis – Anna Serme 10-12 5-11 11-7 11-5 11-2
WS3: Loreline Pira – Tereza Svobodova 7-11 4-11 15-17

Belgium[5] – Spain[7] 3-0
WS1: Nele Gilis – Cristina Gomez 11-4 11-8 11-1
WS3: Loreline Pira – Maria Gonzalez 8-11 11-5 11-8 11-4
WS2: Tinne Gilis – Xisela Aranda 8-11 5-11 11-4 11-8 11-8

Denmark[8] – Czech Republic[6] 0-3
WS1: Mathilde Lauridsen – Anna Serme 6-11 3-11 11-9 2-11
WS3: Caroline Lyng Christiansen – Eva Fertekova 7-11 8-11 6-11
WS2: Sarah Lauridsen – Zuzana Kubanova 10-12 8-11 2-11


Men Division 2

1. WAL, 2. DEN, 3. IRE, 4. NED, 5. HUN, 6. ISR, 7. BEL, 8. AUT, 9. ITA, 10. POR, 11. NOR, 12. UKR


Pool A

Israel[8] – Ukraine[9] 3-1
MS3: Nadav Raziel – Valerii Fedoruk 11-6 1-11 3-11 6-11
MS1: Daniel Poleshchuk – Denys Podvornyi 11-8 11-4 11-9
MS4: Ron Levy – Dmytro Pogrebniak 11-5 11-7 11-4
MS2: Roee Avraham – Kostiantyn Rybalchenko 11-9 10-12 11-4 11-4

Netherlands[1] – Ukraine[9] 4-0
MS3: Bart Ravelli – Valerii Fedoruk 11-9 11-4 11-7
MS1: Piedro Schweertman – Denys Podvornyi 11-8 11-3 11-3
MS4: Marc Ter Sluis – Dmytro Pogrebniak 11-3 5-11 12-14 1-6 11-3
MS2: René Mijs – Kostiantyn Rybalchenko 11-9 13-11 11-1

Netherlands[1] – Israel[8] 4-0
MS2: Dylan Bennet – Roee Avraham 12-10 11-8 11-8
MS1: Piedro Schweertman – Daniel Poleshchuk 11-9 11-7 15-13
MS4: Bart Ravelli – Nir Cohen 11-4 11-6 11-3
MS3: RenÈ Mijs – Nadav Raziel 11-8 11-6 9-11 11-8

Pool B

Hungary[7] – Norway[10] 3-1
MS3: Peter Hoffmann – Trym Aasness 3-11 4-11 11-9 9-11
MS1: Mark Krajcsak – Adrian Østbye 11-4 9-11 11-8 11-3
MS4: Dávid Boros – Kim Are Killingberg 7-11 11-2 11-9 4-11 11-4
MS2: Balázs Farkas – Sindre Roaldsøy 15-13 11-1 11-5

Ireland[2] – Norway[10] 4-0
MS3: Conor O’Hare – Trym Aasness 11-8 11-9 11-7
MS1: Arthur Gaskin – Adrian Østbye 11-4 11-5 11-7
MS4: Michael Craig – Bj¯rn Rune Østerhus 11-1 11-5 11-5
MS2: Brian Byrne – Sindre Roaldsøy 11-4 12-10 11-5

Ireland[2] – Hungary[7] 2-2
MS2: Brian Byrne – Mark Krajcsak 14-16 11-9 10-12 10-12
MS4: Michael Craig – Dávid Boros 11-5 11-3 11-3
MS3: Conor O’Hare – Peter Hoffmann 11-1 11-8 8-11 9-11 11-7

Pool C

Austria[6] – Portugal[11] 4-0
MS3: Marcus Greslehner – Pedro Pinto 15-13 11-8 11-13 11-7
MS1: Aqeel Rehman – Rui Soares 9-11 11-8 11-3 8-11 12-10
MS4: Daniel Haider – Tomás Silva 11-7 11-3 11-4
MS2: Jakob Dirnberger – Claudio Pinto 12-10 11-1 11-5

Wales[3] – Portugal[11] 4-0
MS3: Emyr Evans – Tomás Silva 11-4 11-5 11-3
MS1: Joel Makin – Rui Soares 11-0 11-8 11-5
MS4: Elliot Morris-Devred – Pedro Damaso 11-7 11-6 11-5
MS2: Peter Creed – Pedro Pinto 11-6 11-1 11-4

Wales[3] – Austria[6] 4-0
MS2: Peter Creed – Jakob Dirnberger 11-6 11-9 12-10
MS1: Joel Makin – Aqeel Rehman 11-7 11-4 8-11 11-5
MS4: David Haley – Daniel Haider 11-9 11-5 11-4
MS3: Emyr Evans – Marcus Greslehner 11-3 11-4 11-4

Pool D

Belgium[5] – Italy[12] 2-2
MS3: Lowie Delbeke – Andrea Torricini 10-12 6-11 4-11
MS1: Jan Van Den Herrewegen – Yuri Farneti 9-11 11-6 11-7 11-3
MS4: Mats Raemen – Gianluca Poggiali 11-8 11-1 11-2
MS2: Tiago Goriely – Dimitri Diamandopoulos 6-11 4-11 6-11

Denmark[4] – Italy[12] 4-0
MS3: Lau Ulrik Kiehn – Andrea Torricini 11-9 13-11 3-11 11-4
MS1: Kristian Frost Olesen – Yuri Farneti 11-8 11-7 11-8
MS4: Jesper Ratzer – Luca Brezza 11-6 11-4 11-4
MS2: Rasmus Møller Nielsen – Dimitri Diamandopoulos 11-3 11-3 11-8

Denmark[4] – Belgium[5] 3-1
MS2: Rasmus Møller Nielsen – Tiago Goriely 11-4 11-3 11-8
MS1: Kristian Frost Olesen – Jan Van Den Herrewegen 13-11 11-9 11-7
MS4: Theis Houlberg – Mats Raemen 11-7 4-11 7-11 12-10 9-11
MS3: Lau Ulrik Kiehn – Lowie Delbeke 11-7 11-7 11-5

Quarterfinals

Netherlands[1] – Hungary[7] 4-0
MS2: Dylan Bennet – Balázs Farkas 3-11 11-3 11-8 11-9
MS1: Piedro Schweertman – Mark Krajcsak 7-11 11-4 7-11 11-9 12-10
MS4: Bart Ravelli – Dávid Boros 11-3 11-0 11-5
MS3: René Mijs – Peter Hoffmann 11-4 11-8 11-3

Belgium[5] – Wales[3] 0-3
MS2: Lowie Delbeke – Peter Creed 3-11 4-11 9-11
MS1: Jan Van Den Herrewegen – Joel Makin 9-11 11-9 11-9 2-11 3-11
MS4: Cedric De Vos – David Haley 8-11 3-11 2-11
MS3: Mats Raemen – Emyr Evans 0-0

Denmark[4] – Austria[6] 3-1
MS2: Rasmus Møller Nielsen – Jakob Dirnberger 11-9 11-8 11-4
MS1: Kristian Frost Olesen – Aqeel Rehman 11-6 6-11 11-7 11-8
MS4: Jesper Ratzer – Paul Mairinger 4-11 9-11 5-11
MS3: Lau Ulrik Kiehn – Marcus Greslehner 9-11 11-4 11-8

Israel[8] – Ireland[2] 1-3
MS2: Roee Avraham – Brian Byrne 11-4 9-11 1-11 7-11
MS1: Daniel Poleshchuk – Arthur Gaskin 12-14 2-11 4-11
MS4: Ron Levy – Michael Craig 12-14 11-0 11-0 11-0
MS3: Nadav Raziel – Steve Richardson 4-11 11-2 5-11

Semifinals

Netherlands[1] – Wales[3] 1-3
MS4: Bart Ravelli – David Haley 11-8 11-9 8-11 11-8
MS1: Piedro Schweertman – ’Joel Makin 4-11 9-11 4-11
MS2: Dylan Bennet – Peter Creed 8-11
MS3: RenÈ Mijs – Emyr Evans 9-11 8-11 5-11

Denmark[4] – Ireland[2] 3-1
MS4: Jesper Ratzer – Michael Craig 4-11 4-11 11-8 8-11
MS1: Kristian Frost Olesen – Arthur Gaskin 6-11 11-5 11-7 11-8
MS2: Rasmus M¯ller Nielsen – Brian Byrne 11-9 11-9 5-11 8-11 12-10
MS3: Lau Ulrik Kiehn – Steve Richardson 11-3 6-11 11-6 11-5

Playoff 3-4

Netherlands[1] – Ireland[2] 1-2
MS3: Bart Ravelli – Conor O’Hare 11-4 11-8 11-4
MS1: Dylan Bennet – Arthur Gaskin 6-11 2-11 10-12
MS2: Bart Ravelli – Brian Byrne 11-5 9-11
MS4: Marc Ter Sluis – Michael Craig 7-11 3-11 1-11

Final

Wales[3] – Denmark[4] 3-0
MS3: Emyr Evans – Jesper Ratzer 11-3 11-4 11-5
MS1: ’Joel Makin – Kristian Frost Olesen 11-5 11-6 11-9
MS2: Peter Creed – Lau Ulrik Kiehn 11-5 11-6 11-9
MS4: David Haley – Theis Houlberg Not played

Positions 5-8

Hungary[7] – Belgium[5] 2-2
MS4: D·vid Boros – Mats Raemen 9-11 7-11 3-11
MS1: Mark Krajcsak – Jan Van Den Herrewegen 11-7 11-6 11-5
MS2: Bal·zs Farkas – Tiago Goriely 11-6 11-7 12-10
MS3: Peter Hoffmann – Lowie Delbeke 7-11 11-8 9-11

Austria[6] – Israel[8] 1-3
MS4: Paul Mairinger – Ron Levy 4-11 3-11 3-11
MS1: Aqeel Rehman – Daniel Poleshchuk 11-7 18-16 11-5
MS2: Jakob Dirnberger – Roee Avraham 11-9 6-11 6-11 11-2 3-11
MS3: Marcus Greslehner – Nadav Raziel 3-11 11-7 7-11 8-11

Positions 7-8

Belgium[5] – Austria[6] 3-1
MS3: Lowie Delbeke – Marcus Greslehner 8-11 6-11 11-6 9-11
MS1: Jan Van Den Herrewegen – Aqeel Rehman 6-11 11-8 11-7 9-11 11-4
MS2: Tiago Goriely – Jakob Dirnberger 13-11 6-11 11-4 11-8
MS4: Mats Raemen – Daniel Haider 11-4 13-11 11-5

Positions 5-6

Hungary[7] – Israel[8] 3-1
MS3: Peter Hoffmann – Nadav Raziel 6-11 3-11 8-11
MS1: Mark Krajcsak – Daniel Poleshchuk 11-1 11-2 11-6
MS2: Bal·zs Farkas – Roee Avraham 11-6 11-6 11-9
MS4: D·vid Boros – Nir Cohen 9-11 11-4 11-9 15-13

Positions 9-12

Norway[10] – Portugal[11] 1-3
MS4: Kim Are Killingberg – Pedro D‰maso 11-9 11-5 11-2
MS1: Adrian ÿstbye – Rui Soares 7-11 4-11 6-11
MS2: Sindre Roalds¯y – Claudio Pinto 11-8 7-11 6-11 8-11
MS3: Trym Aasness – Pedro Pinto 10-12 11-1 6-11 11-6 6-11

Ukraine[9] – Italy[12] 1-3
MS4: Dmytro Pogrebniak – Gianluca Poggiali 15-13 11-6 11-5
MS1: Denys Podvornyi – Yuri Farneti 5-11 7-11 3-11
MS2: Kostiantyn Rybalchenko – Dimitri Diamandopoulos 4-11 7-11 5-11
MS3: Valerii Fedoruk – Andrea Torricini 11-9 8-11 4-11 5-11

Ukraine[9] – Portugal[11] 1-3
MS4: Dmytro Pogrebniak – Tom·s Silva 11-8 12-10 8-11 5-11 9-11
MS1: Denys Podvornyi – Rui Soares 6-11 2-11 2-11
MS2: Kostiantyn Rybalchenko – Claudio Pinto 5-11 5-11 6-11
MS3: Valerii Fedoruk – Pedro Pinto 11-6 11-6 11-3

Norway[10] – Italy[12] 1-3
MS4: Kim Are Killingberg – Luca Brezza 12-10 11-5 11-5
MS1: Adrian ÿstbye – Yuri Farneti 3-11 10-12 5-11
MS2: Sindre Roalds¯y – Dimitri Diamandopoulos 6-11 6-11 3-11
MS3: Trym Aasness – Andrea Torricini 10-12 12-10 3-11 6-11

Ukraine[9] – Norway[10] 2-2
MS3: Dmytro Pogrebniak – Trym Aasness 0-11 9-11 11-8 7-11
MS1: Denys Podvornyi – Adrian ÿstbye 11-9 8-11 11-13 11-4 12-10
MS2: Valerii Fedoruk – Sindre Roalds¯y 11-8 14-12 11-8
MS4: Artur Sikora – Kim Are Killingberg 9-11 2-11 4-11

Portugal[11] – Italy[12] 2-2
MS3: Pedro Pinto – Andrea Torricini 2-11 5-11 7-11
MS1: Rui Soares – Yuri Farneti 14-12 6-11 9-11 11-8 11-7
MS2: Claudio Pinto – Dimitri Diamandopoulos 11-6 11-8 8-11 8-11 10-12
MS4: Tom·s Silva – Gianluca Poggiali 11-9 11-5 11-6


Women Division 2

1. GER, 2. SUI, 3. SCO, 4. AUT, 5. FIN, 6. IRE, 7. POL, 8. HUN, 9. ITA


Pool A

Austria[5] – Italy[8] 2-1
WS3: Anja Kaserer – Elisabetta Priante 8-11 5-11 8-11
WS1: Jacqueline Peychär – Monica Menegozzi 11-9 11-9 11-7
WS2: Birgit Coufal – Eleonora Marchetti 11-6 11-9 11-6

Poland[4] – Finland[9] 0-3
WS3: Natalia Ryfa – Emilia Korhonen 5-11 8-11 11-6 9-11
WS1: Magdalena Kaminska – Emilia Soini 2-11 8-11 8-11
WS2: Dominika Witkowska – Riina Koskinen 0-11 8-11 8-11

Poland[4] – Austria[5] 1-2
WS3: Natalia Ryfa – Katarina Glavic 11-7 8-11 11-1 11-5
WS1: Magdalena Kaminska – Jacqueline Peychär 11-4 6-11 8-11 4-11
WS2: Dominika Witkowska – Birgit Coufal 4-11 8-11 8-11

Germany[1] – Italy[8] 3-0
WS3: Nele Hatschek – Letizia Viel 11-2 11-3 11-2
WS1: Sina Wall – Monica Menegozzi 11-3 11-8 11-8
WS2: Franziska Hennes – Eleonora Marchetti 11-3 11-5 11-8

Germany[1] – Finland[9] 3-0
WS3: Nele Hatschek – Emilia Korhonen 11-5 11-7 11-8
WS1: Sina Wall – Emilia Soini 11-5 5-11 11-9 7-11 11-7
WS2: Franziska Hennes – Riina Koskinen 11-8 11-8 5-11 11-8

Germany[1] – Poland[4] 2-1
WS1: Sina Wall – Magdalena Kaminska 11-7 11-9 11-6
WS2: Nele Hatschek – Natalia Ryfa 11-2 11-7 11-9
WS3: Mareike Omlor – Malgorzata Kornowska 11-7 9-11 8-11 6-11

Austria[5] – Finland[9] 2-1
WS1: Jacqueline Peychär – Emilia Soini 3-11 2-11 5-11
WS2: Birgit Coufal – Riina Koskinen 11-5 11-5 11-3
WS3: Anja Kaserer – Henrietta Huuhka 14-12 12-10 11-6

Germany[1] – Austria[5] 2-1
WS1: Sina Wall – Jacqueline Peychär 13-11 9-11 11-8 11-4
WS2: Franziska Hennes – Birgit Coufal 8-11 11-6 9-11 11-5 5-11
WS3: Nele Hatschek – Katarina Glavic 11-6 11-3 11-6

Italy[8] – Finland[9] 0-3
WS1: Eleonora Marchetti – Emilia Soini 5-11 2-11 9-11
WS2: Elisabetta Priante – Riina Koskinen 5-11 6-11 8-11
WS3: Cristina Tartarone – Emilia Korhonen 3-11 4-11 4-11

Poland[4] – Italy[8] 3-0
WS1: Magdalena Kaminska – Monica Menegozzi 6-11 11-9 11-8 11-8
WS2: Dominika Witkowska – Eleonora Marchetti 11-9 11-9 12-14 11-7
WS3: Natalia Ryfa – Elisabetta Priante 13-11 11-6 11-5

Pool B

Switzerland[3] – Hungary[6] 3-0
WS3: Marija Shpakova – Zsófia M·rton 11-9 13-11 11-6
WS1: Cindy Merlo – Edina Szombati 11-3 11-1 11-1
WS2: Nadia Pfister – Csenge Kiss-Máté 11-4 11-7 11-5

Ireland[2] – Scotland[7] 0-3
WS3: Ciara Moloney – Elspeth Young 4-11 8-11 5-11
WS1: Hannah Craig – Lisa Aitken 7-11 3-11 2-11
WS2: Sophie O’Rourke – Georgia Adderley 7-11 3-11 12-10 13-15

Ireland[2] – Hungary[6] 3-0
WS3: Ciara Moloney – Zsófia M·rton 11-7 4-11 12-10 11-4
WS1: Hannah Craig – Gabriella CsÛk·si 9-11 11-3 11-13 11-7 11-9
WS2: Sophie O’Rourke – Csenge Kiss-Máté 11-5 11-4 11-9

Switzerland[3] – Scotland[7] 2-1
WS3: Nadia Pfister – Robyn Young 11-8 6-11 11-8 6-11 11-8
WS1: Gaby Huber-Schmohl – Lisa Aitken 11-6 4-11 11-9 6-11 3-11
WS2: Cindy Merlo – Georgia Adderley 11-5 11-8 11-7

Ireland[2] – Switzerland[3] 0-3
WS1: Sophie O’Rourke – Cindy Merlo 8-11 3-11 0-11
WS2: Ciara Moloney – Nadia Pfister 5-11 3-11 8-11
WS3: Niamh Maher – Marija Shpakova 3-11 3-11 4-11

Hungary[6] – Scotland[7] 0-3
WS1: Gabriella CsÛk·si – Lisa Aitken 1-11 3-11 8-11
WS2: Csenge Kiss-Máté – Georgia Adderley 8-11 3-11 2-11
WS3: Zsófia Márton – Robyn Young 7-11 7-11 3-11

Semifinala

Germany[1] – Scotland[7] 2-1
WS2: Franziska Hennes – Georgia Adderley 11-5 11-13 8-11 11-8 13-11
WS1: Sina Wall – Lisa Aitken 4-11 6-11 2-11
WS3: Nele Hatschek – Elspeth Young 11-8 12-10 13-11

Austria[5] – Switzerland[3] 0-2
WS2: Birgit Coufal – Cindy Merlo 12-10 8-11 8-11 3-11
WS1: Jacqueline Peych‰r – Gaby Huber-Schmohl 12-10 4-11 8-11 11-8 7-11
WS3: Anja Kaserer – Nadia Pfister Not palyed

Playoff 3-4

Scotland[7] – Austria[5] 2-0
WS1: Lisa Aitken – Jacqueline Peych‰r 11-6 11-2 11-6
WS3: Robyn Young – Katarina Glavic 11-6 11-6 11-9
WS2: Georgia Adderley – Anja Kaserer Not played

Final

Germany[1] – Switzerland[3] 2-0
WS1: Sina Wall – Cindy Merlo 11-6 12-10 11-7
WS3: Nele Hatschek – Marija Shpakova 8-11 11-8 11-4 11-7
WS2: Franziska Hennes – Nadia Pfister Not Played

Positions 5-6

Finland[9] – Ireland[2] 2-0
WS2: Riina Koskinen – Ciara Moloney 11-3 11-3 11-6
WS1: Emilia Soini – Sophie O’Rourke 11-7 11-3 3-11 3-11 11-9
WS3: Emilia Korhonen – Niamh Maher Not played”

Positions 7-9

Poland[4] – Hungary[6] 2-1
WS2: Dominika Witkowska – Edina Szombati 12-10 8-11 7-11 5-11
WS1: Magdalena Kaminska – Gabriella CsÛk·si 11-4 9-11 11-3 11-2
WS3: Natalia Ryfa – ZsÛfia M·rton 6-11 7-11 11-8 12-10 11-9

Poland[4] – Italy[8] 3-0
WS1: Magdalena Kaminska – Monica Menegozzi 39-36
WS2: Dominika Witkowska – Eleonora Marchetti 45-39
WS3: Natalia Ryfa – Elisabetta Priante 35-22