Facebook
Twitter
In English

Playoffs ja karsinnat 2017

Miesten SM | Naisten SM | I-div, A-lohko | I-div, B-lohko | I-div, naiset | II-div, A-lohko | II-div, B-lohko | II-div, C-lohko | II-div, D-lohko
Playoffs ja karsinnat


PLAYOFFS 22.4.2017

Talihalli / Helsinki

NAISET

Välierät
HSRC – ESRC II 3-0
Riina Koskinen – Marja Vainio 11-2 11-1 11-2
Maarit Ekholm – Pia Ojala 3-11 11-7 13-11 10-12 11-9
Henrietta Huuhka – Riikka Piekäinen 11-4 11-13
ESRC I – OSK 3-0
Birgit Coufal – Milla Uusitalo 11-0 11-4 11-4
Emilia Korhonen – Iida Takaluoma 11-8 6-11 11-7
Meeri Särkkä – Saana Valasma 11-3 11-4 11-1

Pronssiottelu
OSK – ESRC II 2-1
Milla Uusitalo – Marja Vainio 11-5 11-9 11-3
Iida Takaluoma – Riikka Piekäinen 6-11-4-11
Lotta Vuorela – Pia Ojala 11-7-6-11-11-4-12-10
Loppuottelu

ESRC I – HSRC 2-1
Birgit Coufal – Riina Koskinen 11-5 5-11 11-3 11-8
Sanna Koivumäki – Maarit Ekholm 11-8 6-11 11-5 7-11 11-13
Emilia Korhonen – Henrietta Huuhka 11-8 11-5 11-7


Meeri Särkkä, Birgit Coufal, Sanna Koivumäki, Emilia Korhonen


Vas. HSRC: Maarit Ekholm, Henrietta Huuhka, Riina Koskinen
Oik. OSK: Milla Uusitalu, Saana Valasma, Iida Takaluoma, Lotta Vuorela


MIEHET

Välierät
ESRC – MiSq 4-0
Matias Tuomi – Marko Suistomaa 11-2 11-4 11-4
Jaakko Vähämaa – Oskari Valtola 11-6 11-5 11-3
Tatu Knuutila – Markus Vanhanen 11-3 11-7
Hendrik Vössing – Olle Poutiainen 11-7 11-5 11-7
JSK – Senators 2-2 (9-6)
Jami Äijänen – Kristian Rautiainen 11-3 12-10 11-9
Ville Karsikas – Nuutti Ruokangas 11-7 11-3 9-11 11-13 2-11
Miko Äijänen – Jaakko-Antti Peltola 11-7 11-5 11-3
Heikki Ruotanen – Heikki Kononen 4-11 4-11 11-6 17-19

Pronssiottelu
Senators – MiSq 2-2 (8-8 / 137-119)
Kristian Rautiainen – Marko Suistomaa 11-0 11-2 11-2
Nuutti Ruokangas – Erno Teitti 7-11 5-11 3-11
Heikki Kononen – Markus Vanhanen 11-7 7-11 11-1 11-13 11-6
Jussi Vehniäinen – Olle Poutiainen 6-11 11-8 5-11 11-3 5-11

Loppuottelu

ESRC – JSK 3-1
Jaakko Vähämaa – Ville Karsikas 11-3 11-6 11-1
Matias Tuomi – Jami Äijänen 10-12 9-11 9-11
Tatu Knuutila – Miko Äijänen 6-11 11-9 9-11 11-5 13-11
Hendrik Vössing – Juha Raumolin 11-8 11-8 11-7


Hendrik Vössing, Tatu Knuutila, Jaakko Vähämaa, Matias Tuomi


Vas. JSK: Ville Karsikas, Jami Aijänen, Miko Äijänen, Heikki Ruotanen, Juha Raumolin, Aleksander Shilov
Oik. Senators: Heikki Kononen, Nuutti Ruokangas, Aleksi Leskinen, Jaakko-Antti Peltola, Kristian Rautiainen, Jussi Vehniäinen


SM-KARSINTA 22.4.2017

MIEHET

SM-runkosarjan viimeinen ja I-divisioonan lohkojen voittajat pelaavat yksinkertaisen sarjan yhdestä SM-sarjapaikasta. Järjestävänä joukkueena toimii SM-sarjan viimeinen.

KSQ / Kouvola
KSQ – ESRC II 3-1 (9-3 / 118-57)
Olli Tuominen – Topias Aalto 3-0 (11/2 11/1 11/0)
Esa Naukkarinen – Janne Järvinen 0-3 (7/11 6/11 6/11)
Riku Mehta – Tommi Lind 3-0 (11/2 11/7 11/6)
Joonas Karhu – Eino Vaarala 3-0 (11/2 11/1 11/3)

Senators Farm luopui karsinnasta, ja KSQ säilytti SM-sarjapaikkansa.

NAISET

Naisten SM-karsintaa ei järjestetä. Viiden joukkueen SM-sarjassa kaikki säilyttävät paikkansa ja I-divisioonan voittajalle varataan mahdollisuus halutessaan nousta SM-sarjaan.


I-DIVISIOONAN KARSINNAT 22.4.2017

I-divisioonan karsinnat järjestetään kahdessa lohkossa seuraavasti:
Lohko A: I-divisioonan A-lohkon viimeinen ja II-divisioonan A- ja B-lohkojen voittajat
ESRC / Espoo, Esport Center
ESRC III – HSK 0-4 (1-12 / 68-151)
Tuomo Pohjamies – Joel Jalovaara 0-3 (0/3 6/11 6/11 7/11)
Joel Rouste – Juho Halonen 0-3 (0/3 2/11 3/11 4/11)
Marko Välimäki – Rasmus Sirkiä 1-3 (1/3 11/7 3/11 2/11 2/11 )
Juha Liimatainen – Olli Marjomaa 0-3 (0/3 8/11 6/11 7/11)
ESRC III – MetStone II 2-2 (6-7 / 115-138)
Tuomo Pohjamies – Jari Puumala 3-1 (3/1 11/7 10/12 11/7 14/12 )
Joel Rouste – Kari Hautala 0-3 (0/3 7/11 8/11 8/11)
Marko Välimäki – Harri Kivi-Koskinen 0-3 (0/3 5/11 0/11 0/11)
Juha Liimatainen – Tommy Blomqvist 3-0 (3/0 11/8 11/8 13/11)
HSK – MetStone II 4-0 (12-1 / 153-50)
Joel Jalovaara – Jari Puumala 3-0 (3/0 11/0 11/0 11/0)
Juho Halonen – Kari Hautala 3-0 (3/0 11/3 11/6 11/1)
Rasmus Sirkiä – Harri Kivi-Koskinen 3-1 (3/1 9/11 11/6 11/2 11/4 )
Olli Marjomaa – Tommy Blomqvist 3-0 (3/0 11/6 11/7 11/3)

HSK nousi I-divisioonaan

Lohko B: I-divisioonan B-lohkon viimeinen ja II-divisioonan C- ja D-lohkojen voittajat.
NääsSq / Tampere
NääsSq II – LahtiSq II 2-2 (8-6 / 129-123)
Juhani Heinonen – Arto Kytö 0-3 (2/11 6/11 8/11)
Angel Iglesias – Kristina Mustonen 3-0 (11/7 11/6 11/8)
Krister Koivula – Timo Palo 3-0 (11/7 11/3 11/8)
Ari Kuoppa – Kimmo Koivula 2-3 (11/9 9/11 11/9 8/11 8/11)
SqJu – LahtiSq II 2-2 (7-6 / 124-125)
Martti Hämäläinen – Arto Kytö 0-3 (7/11 7/11 5/11)
Risto Rönn – Kristina Mustonen 3-0 (11/5 11/9 11/9 )
Karri Thil – Timo Palo 3-0 (11/6 11/9 11/8)
Hannu Jaskari – Kimmo Koivula 1-3 (9/11 10/12 14/12 6/11)
SqJu – NääsSq II 2-2 (7-8 / 123-139)
Martti Hämäläinen – Juhani Heinonen 3-2 (11/7 7/11 9/11 11/4 11/7)
Risto Rönn – Angel Iglesias 0-3 (3/11 9/11 7/11)
Karri Thil – Krister Koivula 3-0 (12/10 11/9 11/7)
Hannu Jaskari – Ari Kuoppa 1-3 (2/11 11/7 6/11 2/11)

NääsSq II säilytti paikkansa I-divisioonassa

Kummassakin lohkossa joukkueet pelaavat yksinkertaisen sarjan yhdestä I-divisioonan sarjapaikasta. Järjestävänä joukkueena toimii I-divisioonan lohkojen viimeinen.